Հայաստանն ու Ադրբեջանը ցուցաբերել են փոխադարձ աջակցություն՝ Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովներն իրենց երկրներում անցկացնելու հարցում։ Այդ մասին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնել է X սոցիալական հարթակում։
Հայաստանը կընդունի գագաթնաժողովը 2026–ի գարնանը, իսկ Ադրբեջանը՝ 2028–ին։
«Ես ողջունում եմ, գագաթնաժողովը 2028–ին Ադրբեջանում անցկացնելու որոշումը։ Կարևոր է ընդգծել, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը փոխադարձաբար աջակցեցին միմյանց թեկնածությանը՝ ԵՔՀ գագաթնաժողովները հյուրընկալելու հարցում», – գրել է Փաշինյանը։
Ավելի վաղ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել էր, որ 2026 թվականի գարնանը Հայաստանը կհյուրընկալի ԵՔՀ գագաթնաժողովը։
«Պատիվ է Եվրոպական քաղաքական համայնքի առաջնորդներին ընդունել մեր երկրում, և շնորհակալություն եմ հայտնում բոլոր առաջնորդներին այս որոշմանն աջակցելու համար», – նշել է վարչապետը։
Եվրոպական քաղաքական համայնքը միջկառավարական ձևաչափ է, որը միավորում է եվրոպական պետությունների ղեկավարներին՝ քննարկելու ռազմավարական բնույթի հարցեր, այդ թվում՝ անվտանգության, էներգետիկայի, միգրացիայի, ենթակառուցվածքների, ժողովրդավարության ու օրենքի գերակայության թեմաներով։ Այն ստեղծվել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի նախաձեռնությամբ՝ 2022 թվականին, նպատակ ունենալով ձևավորել ընդհանուր հարթակ երկխոսության համար՝ ԵՄ անդամների և հարևան երկրների միջև։
ԵՔՀ առաջին գագաթնաժողովը տեղի է ունեցել 2022-ի հոկտեմբերին՝ Պրահայում։ Այդ գագաթնաժողովի շրջանակում են Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ընդունել են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը և ինքնիշխանությունը։

Armenia and Azerbaijan have supported each other in hosting the European Political Community (EPC) summits in their respective countries. This was announced by Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan on X.
“Armenia will host the summit in the spring of 2026, and Azerbaijan will do so in 2028,” Pashinyan stated.
“I welcome the decision to hold the summit in Azerbaijan in 2028. It is important to emphasize that Armenia and Azerbaijan supported each other’s candidacies to host EPC summits,” he wrote.
Earlier, Pashinyan also shared via his Facebook page that Armenia is honored to host European leaders and thanked all those who supported the decision.
“It is an honor to welcome the leaders of the European Political Community to our country, and I thank all leaders for supporting this decision,” he wrote.
The European Political Community is an intergovernmental platform bringing together leaders of European states to discuss strategic topics such as security, energy, migration, infrastructure, democracy, and rule of law. It was launched in 2022 at the initiative of French President Emmanuel Macron to provide a forum for dialogue between EU members and neighboring countries.
The first EPC summit took place in Prague in October 2022. During that summit, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev recognized each other’s territorial integrity and sovereignty.