Գումարի դիմաց կարճ ժամկետով (1 կամ 4 ամիս) զինծառայություն անցնելու մասին նախագծի քննարկումն ԱԺ հանձնաժողովում չեղարկվել է, հայտնում է Aysor.am-ը։
Նախագիծը պետք է դեռ լրացուցիչ նորից քննարկվի, որից հետո նոր միայն կքննարկվի ԱԺ պաշտպանության ու անվտանգության հանձնաժողովում։
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը տարակուսանք է հայտնել այսօրվա չեղարկման որոշման կապակցությամբ՝ նկատելով, որ պաշտպանության նախարարն արդեն ԱԺ էր ժամանել։
«Հանրային մեծ ընդվզում կա։ Մենք հետամուտ ենք լինելու, որ այս հարցն ընդմիշտ Հայաստանի օրակարգից դուրս բերվի»,- նշել է Մանուկյանը։
Իսկ նախագծի հեղինակ, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Սարգսյանը ընդգծել է, որ հասարակության լայն շերտեր մեծ ակնկալիքներ ունեն նախաձեռնությունից։
«Շատերը սպասում են օրենքի նախագծի ընդունմանը, ինչն իր հետ բերելու է ներգաղթ, արտագաղթի կանխում»,- ասել է պատգամավորը։
ՔՊ-ականը ցավում է, որ նախագծի քննարկումը չեղարկվեց, հույս ունի՝ մինչև առաջիկա զորակոչը օրենքը կընդունվի երկու ընթերցումներով։
ՄԻՊ–ը խնդրահարույց է համարում օրենքների նախագծերի այս կարգավորումները՝ նշելով, որ դրանք կարող են լուրջ սոցիալական շերտավորում ձևավորել անձանց գույքային դրությամբ պայմանավորված՝ փաստացի հանդիսանալով նաև խտրականության արգելքի սկզբունքի խախտում։
Առաջարկվող կարգավորմամբ՝ ստացվում է, որ որոշակի խումբ զինծառայողների նկատմամբ գումարի դիմաց դրսևորվում է ավելի բարենպաստ վերաբերմունք (ծառայության ժամկետը կրճատվում է), քան մյուս զինծառայողների, ովքեր գումարը չեն վճարել: Գումարի դիմաց պակաս ժամկետով ծառայելը հանգեցնելու է սահմանադրական և օրենսդրական պարտականության անարդարացի բաշխման»,–ասվում է ՄԻՊ հայտարարության մեջ։

26 Май 2025 - 07:48 AMT
Как сообщает «Aysor.am », обсуждение законопроекта, предусматривающего возможность прохождения военной службы сроком в 1 или 4 месяца за денежную плату, отменено в комиссии парламента Армении.
Проект требует дополнительного рассмотрения и лишь затем будет передан в Постоянную комиссию по вопросам обороны и безопасности.
Депутат фракции «Армения» Гегам Манукян выразил недоумение в связи с отменой, отметив, что министр обороны уже прибыл в парламент. «Существует большое общественное возмущение. Мы добьемся того, чтобы этот вопрос навсегда исчез с повестки дня Армении», — заявил Манукян.
В то же время автор проекта, депутат фракции «Гражданский договор» Айк Саргсян подчеркнул, что «широкие слои населения возлагают большие надежды на инициативу».
«Многие ждут принятия закона, который, по их мнению, приведет к репатриации и остановит эмиграцию», — сказал он.
Саргсян выразил сожаление по поводу отмены обсуждения и выразил надежду, что до предстоящего призыва закон будет принят в двух чтениях.
Офис омбудсмена считает законопроект спорным, указывая на риск социальной сегрегации по имущественному признаку, что нарушает принцип недопустимости дискриминации. Получается, что те, кто может заплатить, получат более выгодные условия службы, чем остальные, что приводит к несправедливому распределению конституционной обязанности.