Գումարի դիմաց կարճ ժամկետով (1 կամ 4 ամիս) զինծառայություն անցնելու մասին նախագծի քննարկումն ԱԺ հանձնաժողովում չեղարկվել է, հայտնում է Aysor.am-ը։
Նախագիծը պետք է դեռ լրացուցիչ նորից քննարկվի, որից հետո նոր միայն կքննարկվի ԱԺ պաշտպանության ու անվտանգության հանձնաժողովում։
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը տարակուսանք է հայտնել այսօրվա չեղարկման որոշման կապակցությամբ՝ նկատելով, որ պաշտպանության նախարարն արդեն ԱԺ էր ժամանել։
«Հանրային մեծ ընդվզում կա։ Մենք հետամուտ ենք լինելու, որ այս հարցն ընդմիշտ Հայաստանի օրակարգից դուրս բերվի»,- նշել է Մանուկյանը։
Իսկ նախագծի հեղինակ, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Սարգսյանը ընդգծել է, որ հասարակության լայն շերտեր մեծ ակնկալիքներ ունեն նախաձեռնությունից։
«Շատերը սպասում են օրենքի նախագծի ընդունմանը, ինչն իր հետ բերելու է ներգաղթ, արտագաղթի կանխում»,- ասել է պատգամավորը։
ՔՊ-ականը ցավում է, որ նախագծի քննարկումը չեղարկվեց, հույս ունի՝ մինչև առաջիկա զորակոչը օրենքը կընդունվի երկու ընթերցումներով։
ՄԻՊ–ը խնդրահարույց է համարում օրենքների նախագծերի այս կարգավորումները՝ նշելով, որ դրանք կարող են լուրջ սոցիալական շերտավորում ձևավորել անձանց գույքային դրությամբ պայմանավորված՝ փաստացի հանդիսանալով նաև խտրականության արգելքի սկզբունքի խախտում։
Առաջարկվող կարգավորմամբ՝ ստացվում է, որ որոշակի խումբ զինծառայողների նկատմամբ գումարի դիմաց դրսևորվում է ավելի բարենպաստ վերաբերմունք (ծառայության ժամկետը կրճատվում է), քան մյուս զինծառայողների, ովքեր գումարը չեն վճարել: Գումարի դիմաց պակաս ժամկետով ծառայելը հանգեցնելու է սահմանադրական և օրենսդրական պարտականության անարդարացի բաշխման»,–ասվում է ՄԻՊ հայտարարության մեջ։

The Armenian parliament has canceled the scheduled committee discussion of a draft law proposing the option of short-term military service—1 or 4 months—in exchange for a payment, according to Aysor.am .
The bill still requires further internal review before it can be brought back to the Parliamentary Standing Committee on Defense and Security.
Gegham Manukyan from the Armenia faction, expressed dismay over the cancellation, noting that the Minister of Defense had already arrived at the parliament. “There is major public discontent. We will push to permanently remove this proposal from Armenia’s legislative agenda,” Manukyan stated.
However, Hayk Sargsyan, the bill’s author and a member of the ruling Civil Contract faction, emphasized that “the society supports the initiative”.
“Many are waiting for this bill to pass, as it would encourage repatriation and help curb emigration,” he argued.
Sargsyan expressed regret over the cancellation and said he hopes the bill will pass in two readings before the upcoming conscription round.
The Human Rights Defender’s office considers the bill problematic, warning that it could deepen social inequality based on financial status and violate the principle of non-discrimination. It creates a system where individuals who can pay receive more favorable treatment—such as reduced service time—compared to those who cannot, leading to an unjust division of a constitutional duty.