Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Երևանյան երկխոսություն» երկրորդ միջազգային ֆորումի ժամանակ, անդրադառնալով Բաքվից հնչող խոսույթին, հայտարարել է, որ չկա և չի կարող լինել «Արևմտյան Ադրբեջան» ՀՀ ինքնիշխան տարածքում:
Նա հավելել է, որ դրա քննարկումը Երևանի համար բացառված է, ինչն ըստ վարչապետի՝ իրավաչափ դիրքորոշում է, հայտնում է «Ազատությունը»։
Խոսելով Բաքվի մյուս պահանջի՝ Սահմանադրությունը փոխելու մասին, վարչապետը նշել է, որ եթե ՀՀ սահմանադրական դատարանը որոշի, որ խաղաղության պայմանագիրը չի համապատասխանում Սահմանադրությանը, այդ դեպքում ինքը կնախաձեռնի սահմանադրական փոփոխություններ:
«Մենք առաջարկում ենք ստորագրել խաղաղության պայմանագիրը և զուգահեռաբար դիմել ԵԱՀԿ-ին՝ Մինսկի խմբի կառույցները լուծարելու հարցով: Ես կարծում եմ, որ դա կառուցողական առաջարկ է՝ սեղանին ունենալ երկու փաստաթղթեր ու ստորագրել դրանք միաժամանակ՝ նույն պահին, նույն վայրում»,- վերստին հայտարարել է վարչապետ Փաշինյանը։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ավելի վաղ հայտարարել է, որ Երևանի իշխանությունները պետք է հստակեցնեն, թե երբ են ադրբեջանցիները վերադառնալու իրենց նախկին բնակավայրերը և ինչպես է ապահովվելու նրանց անվտանգությունը վերադարձից հետո։

Премьер-министр Никол Пашинян, выступая на втором международном форуме «Ереванский диалог», заявил, что «не существует и не может существовать “Западного Азербайджана” на суверенной территории Республики Армения».
Он добавил, что обсуждение этой темы для Еревана неприемлемо, и подчеркнул, что это правомерная позиция, сообщает «Азатутюн».
Касаясь другого требования Баку — изменения Конституции Армении, Пашинян отметил, что если Конституционный суд Армении решит, что мирный договор противоречит Основному закону, он инициирует конституционные изменения.
«Мы предлагаем подписать мирный договор и одновременно обратиться в ОБСЕ с предложением о роспуске структур Минской группы. Считаю, что это конструктивное предложение — иметь два документа на столе и подписать их одновременно — в одно и то же время, в одном и том же месте», — вновь заявил премьер-министр.
Ранее президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что власти Еревана должны четко указать, когда азербайджанцы смогут вернуться в свои прежние места проживания и как будет обеспечена их безопасность после возвращения.