Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Երևանյան երկխոսություն» երկրորդ միջազգային ֆորումի ժամանակ, անդրադառնալով Բաքվից հնչող խոսույթին, հայտարարել է, որ չկա և չի կարող լինել «Արևմտյան Ադրբեջան» ՀՀ ինքնիշխան տարածքում:
Նա հավելել է, որ դրա քննարկումը Երևանի համար բացառված է, ինչն ըստ վարչապետի՝ իրավաչափ դիրքորոշում է, հայտնում է «Ազատությունը»։
Խոսելով Բաքվի մյուս պահանջի՝ Սահմանադրությունը փոխելու մասին, վարչապետը նշել է, որ եթե ՀՀ սահմանադրական դատարանը որոշի, որ խաղաղության պայմանագիրը չի համապատասխանում Սահմանադրությանը, այդ դեպքում ինքը կնախաձեռնի սահմանադրական փոփոխություններ:
«Մենք առաջարկում ենք ստորագրել խաղաղության պայմանագիրը և զուգահեռաբար դիմել ԵԱՀԿ-ին՝ Մինսկի խմբի կառույցները լուծարելու հարցով: Ես կարծում եմ, որ դա կառուցողական առաջարկ է՝ սեղանին ունենալ երկու փաստաթղթեր ու ստորագրել դրանք միաժամանակ՝ նույն պահին, նույն վայրում»,- վերստին հայտարարել է վարչապետ Փաշինյանը։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ավելի վաղ հայտարարել է, որ Երևանի իշխանությունները պետք է հստակեցնեն, թե երբ են ադրբեջանցիները վերադառնալու իրենց նախկին բնակավայրերը և ինչպես է ապահովվելու նրանց անվտանգությունը վերադարձից հետո։

Prime Minister Nikol Pashinyan, speaking at the second Yerevan Dialogue international forum, addressed the rhetoric coming from Baku, stating that “there is no and cannot be any ‘Western Azerbaijan’ within the sovereign territory of the Republic of Armenia.”
He emphasized that for Yerevan, even discussing the concept is unacceptable, which he said is a legitimate stance, according to reporting by RFE/RL’s Armenian Service.
Addressing another of Baku’s demands—amending the Armenian Constitution—Pashinyan noted that if Armenia’s Constitutional Court determines the peace treaty is incompatible with the Constitution, he will initiate constitutional amendments.
"We propose to sign the peace treaty and simultaneously appeal to the OSCE to dissolve the structures of the Minsk Group. I believe this is a constructive offer—to have both documents on the table and sign them simultaneously, at the same moment, in the same place," Pashinyan reiterated.
Previously, Azerbaijani President Ilham Aliyev stated that Yerevan must clarify when Azerbaijanis would return to their former places of residence and how their security would be ensured upon return.