Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը «Երևանյան երկխոսություն» համաժողովի շրջանակներում լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ ասել է, որ Հայկական կողմի գնահատականով Տիրանայում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի միջև տեղի ունեցած հանդիպումը բավականին կառուցողական է ընթացել։
«Մեր գնահատականով հանդիպումը բավականին կառուցողական է ընթացել, և երկու երկրների ղեկավարները պատրաստակամություն են հայտնել շարունակել քննարկումները՝ խաղաղության պայմանագրի ստորագրման ուղղությամբ: Մենք կարծում են, որ մոտ ապագայում հնարավոր կլինի շարունակել քննարկումներն ադրբեջանական կողմի հետ»,-նշել է Կոստանյանը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Կոստանյանը կարևորել է այն փաստը, որ երկու երկրների ղեկավարները շարունակել են քննարկումները խաղաղության պայմանագրի և այդ օրակարգի առաջմղման ուղղությամբ:
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալն անդրադարձել է նաև տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակման վերաբերյալ Հայաստանի կողմից Ադրբեջանին ուղղված առաջարկին՝ մանրամասնելով, որ այդ առումով Ադրբեջանից դեռևս վերջնական արձագանք չկա:
«Կարծում եմ, որ խաղաղության գործընթացի ընդհանուր քննարկումների համատեքստում այս թեման ևս պիտի լինի կողմերի միջև սպասվող հետագա քննարկումների օրակարգում»,-ասաց Կոստանյանը։
Անդրադառնալով Բաքվում պահվող հայ գերիների հարցին՝ Կոստանյանն ընդգծել է, որ նրանց ապօրինի կալանքի խնդիրը մշտապես ընդգրկված էԵրևանի օրակարգում և տարբեր հանդիպումների ընթացքում շարունակաբար բարձրացվում է։
Փոխարտգործնախարարը կարևորել է նաև խաղաղության պայմանագրի հնարավոր արագ ստորագրման հանգամանքը՝ ընդգծելով, որ դա թույլ կտա կողմերին անցում կատարել տարածաշրջանային համագործակցության և ժողովուրդների համակեցության կառուցման փուլին։
Նա անդրադարձել է նաև «Երևանյան երկխոսություն» համաժողովին՝ նշելով, որ այս տարվա մասնակիցների թիվը զգալիորեն ավելացել է՝ համեմատած նախորդ տարվա հետ։
«Մենք ունենք մոտ 300 մասնակից՝ 40 երկրից: Բացի այդ, մեծացել է նաև բարձրաստիճան մասնակիցների քանակը»,-նշել է Կոստանյանը՝ հավելելով, որ արդեն կարելի է խոսել միջոցառման հաջողության մասին, քանի որ այն դարձել է արդյունավետ հարթակ ինչպես քննարկումների, այնպես էլ պաշտոնյաների փոխադարձ հանդիպումների համար։
Ավելի վաղ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը ցուցաբերել են փոխադարձ աջակցություն՝ Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովներն իրենց երկրներում անցկացնելու հարցում։ Հայաստանը կընդունի գագաթնաժողովը 2026–ի գարնանը, իսկ Ադրբեջանը՝ 2028–ին։ Այդ մասին հայտարարվել է Տիրանայի հանդիպումից մի քանի օր անց։

Armenia views the meeting between Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev in Tirana as constructive, Deputy Foreign Minister Vahan Kostanyan said during a press briefing at the "Yerevan Dialogue" conference.
"According to our assessment, the meeting proceeded quite constructively. Both leaders expressed readiness to continue discussions aimed at signing a peace treaty. We believe that further talks with the Azerbaijani side could take place in the near future," Kostanyan stated, as reported by Armenpress.
He emphasized the importance of continued discussions between the two leaders to advance the peace agenda.
Kostanyan also addressed Armenia’s proposal to Azerbaijan regarding the unblocking of regional transport routes, noting that Baku has yet to provide a final response on the matter.
"I believe this issue should also be on the agenda of upcoming discussions between the sides within the broader context of the peace process," he added.
Regarding Armenian prisoners held in Baku, Kostanyan reiterated that their illegal detention remains a priority on Yerevan’s agenda and is consistently raised during various meetings.
The Deputy Minister stressed the importance of signing a peace agreement swiftly, arguing that it would enable the parties to move toward regional cooperation and the development of peaceful coexistence.
Commenting on the Yerevan Dialogue conference, he noted that the number of participants has significantly increased compared to last year.
"We have about 300 participants from 40 countries. In addition, the number of high-level attendees has also grown," Kostanyan said, adding that the event has become a successful platform for dialogue and bilateral meetings among officials.
Earlier, Prime Minister Pashinyan announced that Armenia and Azerbaijan supported each other in hosting summits of the European Political Community. Armenia is set to host the event in spring 2026, while Azerbaijan will hold it in 2028. This was revealed a few days after the Tirana meeting.