Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը «Երևանյան երկխոսություն» համաժողովի շրջանակներում լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ ասել է, որ Հայկական կողմի գնահատականով Տիրանայում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի միջև տեղի ունեցած հանդիպումը բավականին կառուցողական է ընթացել։
«Մեր գնահատականով հանդիպումը բավականին կառուցողական է ընթացել, և երկու երկրների ղեկավարները պատրաստակամություն են հայտնել շարունակել քննարկումները՝ խաղաղության պայմանագրի ստորագրման ուղղությամբ: Մենք կարծում են, որ մոտ ապագայում հնարավոր կլինի շարունակել քննարկումներն ադրբեջանական կողմի հետ»,-նշել է Կոստանյանը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Կոստանյանը կարևորել է այն փաստը, որ երկու երկրների ղեկավարները շարունակել են քննարկումները խաղաղության պայմանագրի և այդ օրակարգի առաջմղման ուղղությամբ:
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալն անդրադարձել է նաև տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակման վերաբերյալ Հայաստանի կողմից Ադրբեջանին ուղղված առաջարկին՝ մանրամասնելով, որ այդ առումով Ադրբեջանից դեռևս վերջնական արձագանք չկա:
«Կարծում եմ, որ խաղաղության գործընթացի ընդհանուր քննարկումների համատեքստում այս թեման ևս պիտի լինի կողմերի միջև սպասվող հետագա քննարկումների օրակարգում»,-ասաց Կոստանյանը։
Անդրադառնալով Բաքվում պահվող հայ գերիների հարցին՝ Կոստանյանն ընդգծել է, որ նրանց ապօրինի կալանքի խնդիրը մշտապես ընդգրկված էԵրևանի օրակարգում և տարբեր հանդիպումների ընթացքում շարունակաբար բարձրացվում է։
Փոխարտգործնախարարը կարևորել է նաև խաղաղության պայմանագրի հնարավոր արագ ստորագրման հանգամանքը՝ ընդգծելով, որ դա թույլ կտա կողմերին անցում կատարել տարածաշրջանային համագործակցության և ժողովուրդների համակեցության կառուցման փուլին։
Նա անդրադարձել է նաև «Երևանյան երկխոսություն» համաժողովին՝ նշելով, որ այս տարվա մասնակիցների թիվը զգալիորեն ավելացել է՝ համեմատած նախորդ տարվա հետ։
«Մենք ունենք մոտ 300 մասնակից՝ 40 երկրից: Բացի այդ, մեծացել է նաև բարձրաստիճան մասնակիցների քանակը»,-նշել է Կոստանյանը՝ հավելելով, որ արդեն կարելի է խոսել միջոցառման հաջողության մասին, քանի որ այն դարձել է արդյունավետ հարթակ ինչպես քննարկումների, այնպես էլ պաշտոնյաների փոխադարձ հանդիպումների համար։
Ավելի վաղ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը ցուցաբերել են փոխադարձ աջակցություն՝ Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովներն իրենց երկրներում անցկացնելու հարցում։ Հայաստանը կընդունի գագաթնաժողովը 2026–ի գարնանը, իսկ Ադրբեջանը՝ 2028–ին։ Այդ մասին հայտարարվել է Տիրանայի հանդիպումից մի քանի օր անց։

26 Май 2025 - 10:37 AMT
Заместитель министра иностранных дел Армении Ваган Костанян на брифинге в рамках конференции «Ереванский диалог» заявил, что, по оценке армянской стороны, встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиева в Тиране прошла в конструктивной атмосфере.
«По нашей оценке, встреча прошла достаточно конструктивно. Лидеры обеих стран выразили готовность продолжить переговоры по подписанию мирного договора. Мы считаем, что в ближайшем будущем возможно продолжение обсуждений с азербайджанской стороной», — отметил Костанян, передает «Арменпресс».
Он подчеркнул важность продолжения обсуждений между лидерами двух стран для продвижения мирной повестки.
Костанян также прокомментировал предложение Армении по разблокировке региональных коммуникаций, направленное Азербайджану, уточнив, что окончательной реакции от Баку пока не поступало.
«Считаю, что этот вопрос также должен войти в повестку ожидаемых дальнейших переговоров между сторонами в рамках общего процесса мирного урегулирования», — добавил он.
Коснувшись темы армянских пленных, удерживаемых в Баку, Костанян подчеркнул, что их незаконное содержание остается постоянной темой на повестке дня Еревана и регулярно поднимается в ходе различных встреч.
Замминистра также подчеркнул необходимость как можно более скорого подписания мирного соглашения, указав, что это позволит сторонам перейти к этапу регионального сотрудничества и формирования сосуществования народов.
Он отметил, что в нынешнем году число участников конференции «Ереванский диалог» значительно увеличилось по сравнению с прошлым годом.
«У нас около 300 участников из 40 стран. Кроме того, увеличилось количество высокопоставленных делегатов», — отметил Костанян, добавив, что мероприятие уже можно считать успешной платформой как для обсуждений, так и для двусторонних встреч между официальными лицами.
Ранее Пашинян заявил, что Армения и Азербайджан оказали взаимную поддержку в вопросе проведения саммитов Европейского политического сообщества на своих территориях. Армения примет саммит весной 2026 года, а Азербайджан — в 2028 году. Об этом было объявлено через несколько дней после встречи в Тиране.