Մայիսի 25-ին՝ ժամը 14:35-ի սահմաններում, Էջմիածին–Մասիս երկաթուղային հատվածում տեղի է ունեցել ողբերգական միջադեպ՝ Երևան-Գյումրի գնացքի տակ պատանի է ընկել և մահացել:
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ն հայտնել է, որ էլեկտրագնացքի մեքենավարական անձնակազմը նկատել է երկաթուղային գծերին կանգնած մի պատանու՝ գնացքից մոտ 130 մետր հեռավորության վրա՝ մեջքով դեպի երթևեկող գնացքը։
«Մեքենավարն անմիջապես կիրառել է ձայնային ազդանշաններ և արտակարգ արգելակում, սակայն բախումը կանխել չի հաջողվել։ Երիտասարդ տղան մահացել է ստացած ծանր վնասվածքներից։
Արտակարգ արգելակումից հետո գնացքը շարունակել է շարժվել իներտորեն մոտ 380 մետր։ Վարելու ռեժիմի ճշգրիտ տվյալները պարզ կլինեն արագաչափ ժապավենի վերծանումից հետո։ Դեպքի հանգամանքները քննվում են համապատասխան մարմինների կողմից»,–ասվում է ՀԿԵ հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ որ երկաթուղային ենթակառուցվածքը բարձր վտանգավորության գոտի է, և քաղաքացիները պետք է խստորեն պահպանեն անվտանգության կանոնները։
«ՀԿԵ» ՓԲԸ-ն պարբերաբար հիշեցնում է երկաթուղային գծերի հատման կանոնների խախտման հետևանքով առաջացող վտանգների մասին և նախաձեռնում է կրթական ծրագրեր՝ ուղղված անվտանգության պահանջների իրազեկմանը։
ՀԿԵ-ն, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և մի շարք ոլորտային կազմակերպությունների հետ համատեղ, մշակել է «Երեխաների վարքի կանոնները երկաթուղային տրանսպորտում» կրթական ծրագիրը, որի շրջանակում արդեն վերապատրաստվել են մոտ 1000 ուսուցիչ և աշակերտ։ Ծրագրի իրականացումը շարունակվում է։
ՀԿԵ-ն ևս մեկ անգամ կոչ է անում քաղաքացիներին զգոն լինել երկաթուղային ենթակառուցվածքի տարածքում, խստորեն պահպանել անվտանգության կանոնները և երկաթուղային գծերը հատել միայն սահմանված վայրերում՝ համոզվելով, որ մոտակայքում գնացք չկա»,-նշվում է հայտարարության մեջ։
Ներքին գործերի նախարարության փրկարար ծառայությունն իր հերթին հայտնել է, որ ժամը 14:39-ին ստացվել է ահազանգ՝ Արմավիրի մարզի Ջրառատ գյուղի մերձակայքում պատահած դեպքի վերաբերյալ։ Նշվել է, որ Երևան–Գյումրի երթուղու մարդատար գնացքը վրաերթի է ենթարկել Մ. Է.-ին, ծնված 2009 թվականին։ Դեպքի վայր է մեկնել հրշեջ-փրկարարական ջոկատից մեկ մարտական հաշվարկ։

26 Май 2025 - 11:28 AMT
25 мая около 14:35 на железнодорожном участке Эчмиадзин–Масис произошёл трагический инцидент: под поездом, следовавшим по маршруту Ереван–Гюмри, погиб подросток.
Как сообщает «Южно-Кавказская железная дорога» (ЮКЖД), машинист электропоезда и его помощник заметили подростка, стоящего на путях спиной к приближающемуся составу, примерно в 130 метрах от поезда.
«Машинист сразу же подал звуковые сигналы и применил экстренное торможение, однако избежать столкновения не удалось. Молодой человек скончался от полученных тяжёлых травм», — говорится в сообщении ЮКЖД.
После экстренного торможения поезд инерционно проехал ещё около 380 метров. Точные параметры движения будут установлены после расшифровки ленты скоростемера. Обстоятельства происшествия расследуются компетентными органами.
В сообщении подчёркивается, что железнодорожная инфраструктура относится к зоне повышенной опасности, и граждане должны строго соблюдать правила безопасности.
ЮКЖД регулярно напоминает об опасностях, возникающих при нарушении правил перехода железнодорожных путей, и проводит образовательные программы, направленные на повышение осведомлённости о требованиях безопасности.
Совместно с Министерством образования, науки, культуры и спорта Армении и рядом профильных организаций ЮКЖД разработала образовательную программу «Правила поведения детей на железнодорожном транспорте», в рамках которой уже прошли обучение около 1000 учителей и учеников. Реализация проекта продолжается.
ЮКЖД вновь призывает граждан быть внимательными в зоне железнодорожной инфраструктуры, строго соблюдать правила безопасности и пересекать пути только в установленных местах, убедившись в отсутствии приближающегося поезда.
Служба спасения Министерства внутренних дел Армении, в свою очередь, сообщила, что в 14:39 поступил сигнал о происшествии вблизи села Джрарат Армавирской области. Уточняется, что пассажирский поезд по маршруту Ереван–Гюмри сбил М. Э., 2009 года рождения. На место происшествия выехал один расчёт пожарно-спасательной службы.