Սլովակիայի վարչապետ Ռոբերտ Ֆիցոն, ելույթ ունենալով «Երևանյան երկխոսություն» երկրորդ միջազգային համաժողովին, շնորհավորել է Հայաստանին և վարչապետին միջոցառման հաջող կազմակերպման կապակցությամբ՝ ընդգծելով, որ այն կարևոր հարթակ է ինչպես տարածաշրջանային, այնպես էլ գլոբալ նշանակության հարցերի քննարկման համար:
Նա հայտարարել է, որ Սլովակիան վճռականորեն աջակցում է Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև ավելի սերտ հարաբերություններին։ Սլովակիան պատրաստ է կիսել իր փորձը՝ շուկայական և սոցիալական բարեփոխումներից մինչև ԵՄ-ի և Հայաստանի միջև համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի և վիզաների ազատականացման երկխոսության ներուժի լիարժեք իրացում։
Ֆիցոն անդրադարձել է Սլովակիայի կառավարության արտաքին քաղաքական հիմնական ուղղություններին՝ ընդգծելով երկրի դերը համաշխարհային համագործակցության համատեքստում, ինչպես նաև խաղաղության հաստատմանն ու Հայաստանի հետ երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանն ուղղված իրենց նախաձեռնությունները, հայտնում է 1lurer.am-ը։
«Սլովակիայում արդյունաբերությունը մեր տնտեսության ողնաշարն է։ Որոշ գնահատականներով՝ Սլովակիայում 20,000 աշխատատեղ կարող է վտանգվել ԱՄՆ-ի հետ առևտրային պատերազմի սրման դեպքում։ Այդ պատճառով մենք պետք է ակտիվացնենք առևտրային հարաբերությունները ազատ առևտրով հետաքրքրված երկրների հետ և դիվերսիֆիկացնենք մեր արտահանման ուղղությունները»,- ասաց նա։
Այնուհետև վարչապետ Ֆիցոն խոսել է հայ-սլովակյան հարաբերությունների մասին՝ ընդգծելով երկկողմ համագործակցության խորացման անհրաժեշտությունը և ոլորտները, որտեղ առկա է փոխշահավետ զարգացումների ներուժ։
«Թույլ տվեք մի քանի խոսք ասել Սլովակիայի և ձեր գեղեցիկ երկրի հարաբերությունների մասին։ Մեր երկրները բարեկամական երկկողմ հարաբերություններ ունեն։ Մենք ունենք ամուր քրիստոնեական ժառանգություն։ Հայաստանը Սլովակիայի հիմնական առևտրային գործընկերն է այս տարածաշրջանում, և մեր առևտուրը աճում է։ Ցանկանում եմ լրացուցիչ խթան հաղորդել մեր առևտրի ընդլայնմանը, մասնավորապես՝ ատոմային էներգիայի, ավտոմոբիլային, պաշտպանության և զբոսաշրջության ոլորտներում։ Ես հավատում եմ, որ այսօր, պար՛ոն վարչապետ, մենք շատ ժամանակ կունենանք քննարկելու այս բոլոր ասպեկտները և համագործակցության հեռանկարները։
Մենք կշարունակենք աջակցել Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության ներկայությանը, քանի որ դրա արժեքավորությունը բազմիցս ապացուցվել է։ Սլովակիան միացել է Կոսովոյում ՆԱՏՕ-ի KFOR խաղաղապահ առաքելությանը, և սա մեր երկու երկրի միջև սերտ համագործակցության ևս մեկ հնարավորություն է։ Բարձր ենք գնահատում Հայաստանի ներդրումը Արևմտյան Բալկանների կայունության գործում։
Եզրափակելով՝ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել վարչապետին՝ Ադրբեջանի հետ վերջնական խաղաղության համաձայնության հասնելու ջանքերում ձեր առաջնորդության համար։ Կրկին շնորհակալություն այն օգտակար տեղեկատվության համար, որը ներկայացրեցիք մեզ։ Այս տարվա սկզբին արված հայտարարությունը [պայմանագրի վերջնականացման մասին] վճռական քայլ է տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության և անվտանգության ուղղությամբ։ Կարևոր է պահպանել այս ընթացքը և ապահովել գործընթացի սահուն ավարտը։ Խաղաղ կարգավորումը հզոր ուղերձ կլինի Եվրոպային, որ հակամարտությունը կարող է լուծվել դիվանագիտական ջանքերով»,- ասել է Ֆիցոն։

Премьер-министр Словакии Роберт Фицо выразил решительную поддержку укреплению отношений между Арменией и Европейским союзом, предложив помощь Словакии в усилиях Армении по интеграции в ЕС.
Выступая на втором международном форуме «Ереванский диалог», Фицо поздравил Армению и премьер-министра Никола Пашиняна с успешной организацией мероприятия, подчеркнув его важность для обсуждения региональных и глобальных вопросов.
Фицо заявил, что Словакия готова поделиться своим опытом в проведении рыночных и социальных реформ, чтобы помочь Армении полностью реализовать потенциал Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве с ЕС и продвинуться в переговорах о либерализации визового режима.
Он отметил приоритеты внешней политики Словакии, включая содействие глобальному сотрудничеству, укрепление мира и развитие двусторонних отношений с Арменией.
Фицо подчеркнул, что промышленность является основой экономики Словакии, предупредив, что обострение торговых напряженностей с США может поставить под угрозу 20 000 рабочих мест. Поэтому он подчеркнул важность диверсификации торговых отношений с странами, заинтересованными в свободной торговле.
Обсуждая отношения между Арменией и Словакией, Фицо отметил необходимость углубления двустороннего сотрудничества, особенно в сферах ядерной энергетики, автомобилестроения, обороны и туризма. Он признал Армению основным торговым партнером Словакии в регионе и выразил стремление к дальнейшему увеличению объема торговли.
Фицо подтвердил, что Словакия продолжит поддерживать присутствие наблюдательной миссии ЕС в Армении, признавая ее доказанную эффективность. Он также упомянул участие Словакии в миротворческой миссии НАТО KFOR в Косово как еще одну возможность для тесного сотрудничества между двумя странами. Кроме того, он высоко оценил вклад Армении в стабильность Западных Балкан.
Завершая свое выступление, Фицо поблагодарил премьер-министра Пашиняна за его лидерство в стремлении к окончательному мирному соглашению с Азербайджаном. Он подчеркнул, что такое урегулирование станет мощным сигналом для Европы о том, что конфликты могут быть разрешены дипломатическими усилиями, подчеркнув важность сохранения импульса и обеспечения плавного завершения процесса.