«Երևանյան երկխոսություն» համաժողովի ընթացքում՝ «Հարավային Կովկասը՝ ռազմավարական հանգույց. մարտահրավերներ և հնարավորություններ» խորագրով պանելային քննարկման ժամանակ, ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը նշել է, որ Հայաստանի կառավարության ներկայացրած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը տնտեսական նախագիծ է, որի նպատակն է ապաշրջափակել Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի հաղորդակցությունները, տարածաշրջանում փոխկապակցվածություն ստեղծել, մեծացնել փոխկապվածությունը՝ խթանելու համար տարածաշրջանում խաղաղությունն ու կայունությունը։
«Հայաստանի կառավարությունն այս առաջարկը ներկայացրել է տարածաշրջանային երկրներին, ինչպես նաև գլոբալ համայնքին՝ ներգրավվել այս նախագծում, ինչը բարգավաճում և կայունություն բերելու մեծ հնարավորություններ ունի։ Խաղաղության գործընթացն ունի շատ կոմպոնենտներ, և դրանցից մեկը տարածաշրջանային երկրների միջև տնտեսական փոխհարաբերությունն է, բայց նաև, ինչպես ես նշեցի, նախագիծը հնարավորություն է տալիս, որպեսզի այլ երկրները ևս ներգրավված լինեն գործընթացում»,–ասել է նա, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նա շեշտել է, որ Հայաստանի համար առաջնային է, որպեսզի ապաշրջափակման գործընթացն ընթանա տարածաշրջանի երկրների ինքնիշխանության ու իրավազորության հիման վրա, ինչը էական նշանակություն ունի խաղաղության տեսանկյունից։
«Ապաշրջափակման կոնտեքստում մենք շատ կարևոր ենք համարում հավասարության և փոխադարձության սկզբունքները, որովհետև սրանք են հիմնական սկզբունքները, որոնք հնարավորություններ են ստեղծում բոլորի, ոչ թե առանձին երկրների համար։ Հիմա Հայաստանը իրականացնում է շատ ծրագրեր, որոնք Խաղաղության խաչմերուկի մաս են։
Օրինակ, Հյուսիս-հարավ ավտոմայրուղու կառուցումը, որը շատ կարևոր է փոխկապակցվածության առումով, բայց նաև Հայաստանի ենթակառուցվածքների զարգացում է ենթադրում։ Հայաստանի կառավարությունը վերջին մի քանի տարիների ընթացքում ինտենսիվորեն ներդրումներ է անում ՀՀ ենթակառուցվածքների մեջ՝ բերելով դրանք այնպիսի մակարդակի, որպեսզի դրանք տարածաշրջանային ենթակառուցվածքներին փոխկապակցվելու հնարավորություն ունենան։ Մենք հրավիրում ենք տարածաշրջանային երկրների և գլոբալ համայնքին ներգրավվել այս գործընթացում և ներդրում անել տարածաշրջանում խաղաղության մեջ»,–ասել է ԱԽ քարտուղարը։

Armenian Security Council Secretary Armen Grigoryan emphasized during a panel discussion titled “The South Caucasus as a Strategic Hub: Challenges and Opportunities” at the Yerevan Dialogue conference that the Armenian government's Crossroads of Peace initiative is an economic project aimed at unblocking regional communications, fostering interconnectivity, and promoting peace and stability in the South Caucasus.
“The Armenian government has presented this proposal to regional countries as well as the global community, inviting them to engage in the project, which offers substantial prospects for prosperity and stability. Peace has many components, and one of them is economic cooperation between regional countries. As I noted, the project also creates opportunities for other nations to participate in this process,” he said, as reported by Armenpress.
Grigoryan stressed that for Armenia, it is essential that the unblocking process is based on the principles of sovereignty and jurisdiction of the regional countries, as this is crucial for peace.
“In the context of unblocking, we consider the principles of equality and reciprocity to be very important, as these are fundamental principles that create opportunities for all—not just for individual countries. Armenia is currently implementing many programs that are part of the Crossroads of Peace.
For example, the construction of the North-South highway is critical for enhancing interconnectivity and also entails the development of Armenia's infrastructure. Over the past few years, the Armenian government has been investing intensively in national infrastructure, aiming to elevate it to a level that allows for regional integration. We invite both regional countries and the global community to engage in this process and invest in regional peace,” said the Security Council Secretary.
The government has designed and introduced the “Crossroads of Peace” project centered on developing communications among Armenia, Turkey, Azerbaijan, and Iran, including the restoration, construction, and operation of roads, railways, pipelines, cables, and power lines. All infrastructures, including roads, railways, airways, pipelines, cables, and transmission lines, will operate under the sovereignty and jurisdiction of the respective countries they traverse.