«Երևանյան երկխոսություն» համաժողովի ընթացքում՝ «Հարավային Կովկասը՝ ռազմավարական հանգույց. մարտահրավերներ և հնարավորություններ» խորագրով պանելային քննարկման ժամանակ, ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը նշել է, որ Հայաստանի կառավարության ներկայացրած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը տնտեսական նախագիծ է, որի նպատակն է ապաշրջափակել Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի հաղորդակցությունները, տարածաշրջանում փոխկապակցվածություն ստեղծել, մեծացնել փոխկապվածությունը՝ խթանելու համար տարածաշրջանում խաղաղությունն ու կայունությունը։
«Հայաստանի կառավարությունն այս առաջարկը ներկայացրել է տարածաշրջանային երկրներին, ինչպես նաև գլոբալ համայնքին՝ ներգրավվել այս նախագծում, ինչը բարգավաճում և կայունություն բերելու մեծ հնարավորություններ ունի։ Խաղաղության գործընթացն ունի շատ կոմպոնենտներ, և դրանցից մեկը տարածաշրջանային երկրների միջև տնտեսական փոխհարաբերությունն է, բայց նաև, ինչպես ես նշեցի, նախագիծը հնարավորություն է տալիս, որպեսզի այլ երկրները ևս ներգրավված լինեն գործընթացում»,–ասել է նա, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նա շեշտել է, որ Հայաստանի համար առաջնային է, որպեսզի ապաշրջափակման գործընթացն ընթանա տարածաշրջանի երկրների ինքնիշխանության ու իրավազորության հիման վրա, ինչը էական նշանակություն ունի խաղաղության տեսանկյունից։
«Ապաշրջափակման կոնտեքստում մենք շատ կարևոր ենք համարում հավասարության և փոխադարձության սկզբունքները, որովհետև սրանք են հիմնական սկզբունքները, որոնք հնարավորություններ են ստեղծում բոլորի, ոչ թե առանձին երկրների համար։ Հիմա Հայաստանը իրականացնում է շատ ծրագրեր, որոնք Խաղաղության խաչմերուկի մաս են։
Օրինակ, Հյուսիս-հարավ ավտոմայրուղու կառուցումը, որը շատ կարևոր է փոխկապակցվածության առումով, բայց նաև Հայաստանի ենթակառուցվածքների զարգացում է ենթադրում։ Հայաստանի կառավարությունը վերջին մի քանի տարիների ընթացքում ինտենսիվորեն ներդրումներ է անում ՀՀ ենթակառուցվածքների մեջ՝ բերելով դրանք այնպիսի մակարդակի, որպեսզի դրանք տարածաշրջանային ենթակառուցվածքներին փոխկապակցվելու հնարավորություն ունենան։ Մենք հրավիրում ենք տարածաշրջանային երկրների և գլոբալ համայնքին ներգրավվել այս գործընթացում և ներդրում անել տարածաշրջանում խաղաղության մեջ»,–ասել է ԱԽ քարտուղարը։

26 Май 2025 - 11:35 AMT
Во время панельной дискуссии «Южный Кавказ как стратегический узел: вызовы и возможности» в рамках форума «Ереванский диалог» секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян заявил, что инициатива правительства Армении «Перекресток мира» представляет собой экономический проект, цель которого — разблокировать коммуникации региона Южного Кавказа, создать взаимосвязанность и тем самым способствовать укреплению мира и стабильности.
«Правительство Армении представило это предложение как странам региона, так и международному сообществу, пригласив их принять участие в проекте, который обладает большим потенциалом для обеспечения процветания и стабильности. Мир состоит из множества компонентов, и один из них — это экономические отношения между странами региона. Но, как я уже отметил, проект также предоставляет возможность для вовлечения других стран в этот процесс», — сказал он, передает «Арменпресс».
Григорян подчеркнул, что для Армении приоритетным является обеспечение процесса разблокировки на основе суверенитета и юрисдикции стран региона, что имеет ключевое значение с точки зрения мира.
«В контексте разблокировки мы придаем большое значение принципам равноправия и взаимности, поскольку именно эти принципы создают возможности для всех, а не только для отдельных стран. Сейчас Армения реализует множество программ, являющихся частью проекта "Перекресток мира".
Например, строительство автомагистрали Север–Юг имеет важное значение с точки зрения взаимосвязанности, а также предполагает развитие инфраструктуры Армении. В последние годы правительство Армении активно инвестирует в развитие национальной инфраструктуры, чтобы вывести ее на уровень, позволяющий интеграцию с региональной инфраструктурой. Мы приглашаем страны региона и международное сообщество присоединиться к этому процессу и инвестировать в дело мира», — отметил секретарь Совбеза.
Правительство разработало и представило проект «Перекресток мира», в основе которого лежит развитие коммуникаций между Арменией, Турцией, Азербайджаном и Ираном посредством восстановления, строительства и эксплуатации автомобильных и железных дорог, трубопроводов, кабелей и линий электропередачи. Все инфраструктуры, включая дороги, железные дороги, воздушные пути, трубопроводы, кабели и электролинии, будут действовать под юрисдикцией и суверенитетом тех стран, по территории которых они проходят.