Ֆրանսիայի արտգործնախարար Ժան-Նոել Բարոն Երևանում իր հայ պաշտոնակից Արարատ Միրզոյանի հետ համատեղ ասուլիսում, պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք Ֆրանսիան և Հայաստանը պատրաստ են հարաբերությունները տեղափոխել ռազմավարական գործընկերության մակարդակ, ասել է, որ երկու երկրների միջև հարաբերություններն արդեն իսկ ռազմավարական բնույթ ունեն՝ հաշվի առնելով առկա բազմապիսի համագործակցությունները։
«Իմ գործընկեր Արարատի հետ մտադիր ենք նախապատրաստելու ռազմավարական գործընկերություն, որը ավելի ֆորմալ բնույթ կհաղորդի արդեն գոյություն ունեցող հարաբերություններին, այդ թվում՝ պաշտպանության ոլորտում»,- ասել է ֆրանսիացի նախարարը, հայտնում է Aysor.am-ը։
Արարատ Միրզոյանը համաձայնել է Հայաստան-Ֆրանսիա համագործակցության մասին հայտարարություններին։
«Ինչպես արդեն ասվեց, մենք կաշխատենք այն ուղղությամբ, որ մեր խորը համագործակցությունը նաև փաստաթղթային ձևակերպմամբ ճիշտ անունները և որակավորումները կրի»,–ասել է նա, հայտնում է «Ազատությունը»։
Նախարարը հայտնել է, որ Ֆրանսիան պատրաստվում է Գորիսում հյուպատոսական գործակալություն բացել:
Հայաստանի և Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարներ Արարատ Միրզոյանն ու Ժան-Նոել Բարոն ստորագրել են «Մտադրությունների մասին» հռչակագիր։ Համատեղ ասուլիսի ժամանակ այդ մասին հայտնեց ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը։
Ավելի վաղ Երևանն ու Փարիզը CAESAR թնդանոթների ձեռքբերման պայմանագիր են կնքել։ ՀՀ պաշտպանության նախարարության և KNDS ֆրանսիական ռազմարդյունաբերական ընկերության միջև կնքվել է ռազմատեխնիկական համագործակցության պայմանագիր։

French Foreign Minister Jean-Noël Barrot, during a joint press conference in Yerevan with his Armenian counterpart Ararat Mirzoyan, stated that France and Armenia already share a strategic relationship due to their broad-based cooperation. Responding to a question about the possibility of elevating ties to a formal strategic partnership, Barrot emphasized their current strategic nature.
“With my colleague Ararat, we are planning to develop a strategic partnership that will formally recognize our existing relationship, including in the field of defense,” the French minister said, as reported by Aysor.am .
Ararat Mirzoyan echoed the sentiment, affirming the direction of Armenian-French cooperation.
“As already mentioned, we will work to ensure that our deep cooperation is also properly reflected and labeled in formal documents,” he stated, according to RFE/RL..
Barrot also announced that France plans to open a consular agency in Goris.
The Armenian and French foreign ministers, Ararat Mirzoyan and Jean-Noël Barrot, signed a Declaration of Intent, which Mirzoyan confirmed during their joint press conference.
Earlier, Yerevan and Paris signed an agreement for the purchase of CAESAR howitzers. Additionally, the Armenian Ministry of Defense and the French defense company KNDS concluded a defense-industrial cooperation agreement.