Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարի պաշտոնական այցի շրջանակներում Արարատ Միրզոյանը և Ժան-Նոել Բարոն ստորագրել են երեք փաստաթուղթ, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ–ն։
Ստորագրվել է «Մտադրությունների մասին» հռչակագիր, որը նախատեսում է մասնավորապես երկու երկրների արտաքին գերատեսչությունների միջև տարեկան քաղաքական խորհրդակցությունների անցկացում, համագործակցություն ապատեղեկատվության դեմ պայքարում և դիվանագետների վերապատրաստում:
Կողմերը նաև ստորագրել են արձանագրություն, որը վերաբերել է «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Ֆրանսիայի Հանրապետության կառավարության միջև Հայաստանում Զարգացման ֆրանսիական գործակալության (ԶՖԳ) և Տնտեսական համագործակցության խթանման և մասնակցության ընկերության (Պրոպարկո) հիմնադրման և գործունեության մասին համաձայնագրում փոփոխություն անելու մասին»։ Այս արձանագրության նպատակը եղել է գործող Համաձայնագրի կիրառման տարածումը «Էքսպերտիզ ֆրանս» գործակալության վրա՝ թույլ տալով վերջինիս գործել Հայաստանի տարածքում՝ ուղղված տեղական ինքնակառավարման մարմինների, կառավարության և պետական գերատեսչությունների կարողությունների զարգացմանը:
Արարատ Միրզոյանի և Ժան-Նոել Բարոյի ներկայությամբ «Enterprise Armenia» ներդրումների աջակցման կենտրոն հիմնադրամի տնօրենի պաշտոնակատար Գոհար Գալյանը և Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին՝ Business France-ի անունից, ստորագրել են փոխըմբռնման հուշագիր «Enterprise Armenia» հիմնադրամի և Business France ֆրանսիական ընկերության միջև:
Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Ժան-Նոել Բարոն ՀՀ–ում է պաշտոնական այցով, նա կմասնակցի նաև «Երևանյան երկխոսություն» համաժողովին։
Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Ժան-Նոել Բարոյի գլխավորած պատվիրակությունը մայիսի 26-ին այցելեց Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր՝ ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի ուղեկցությամբ: Երկու երկրների ԱԳ նախարարները ծաղկեպսակներ են դրել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին, այնուհետև հյուրերը ծաղիկներ դրել անմար կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգել Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը:

26 Май 2025 - 14:47 AMT
В ходе официального визита министра иностранных дел Франции Жан-Ноэля Барро в Армению, он и министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян подписали три документа, сообщает МИД Армении.
Стороны подписали «Декларацию о намерениях», предусматривающую, в частности, проведение ежегодных политических консультаций между внешнеполитическими ведомствами двух стран, сотрудничество в борьбе с дезинформацией и организацию программ повышения квалификации дипломатов.
Также была подписана протокольная запись о внесении изменений в соглашение между правительствами Армении и Франции о деятельности Французского агентства развития (AFD) и компании по содействию экономическому сотрудничеству Proparco в Армении. Цель — распространение действия соглашения на агентство Expertise France, что позволит ему работать в Армении и способствовать развитию потенциала местных органов власти, правительства и государственных структур.
В присутствии Мирзояна и Барро временно исполняющая обязанности директора фонда поддержки инвестиций «Enterprise Armenia» Гоар Гальян и Чрезвычайный и Полномочный посол Франции в Армении Оливье Декотиньи от имени Business France подписали меморандум о взаимопонимании между фондом «Enterprise Armenia» и французской компанией Business France.
Министр иностранных дел Франции Жан-Ноэль Барро находится в Армении с официальным визитом и примет участие в конференции «Ереванский диалог».