Ֆրանսիայի արտգործնախարար Ժան-Նոել Բարոն Երևանում վստահություն է հայտնել, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումը չափազանց կարևոր քայլ է։
«Շատ կարևոր է, որ «Խաղաղության համաձայնագիրը» ստորագրվի։ Մի քանի շաբաթ առաջ լարվածություններ ի հայտ եկան, մենք զսպվածության կոչ արեցինք, որովհետև խաղաղությանն այսքան մոտ լինելով, իսկապես, ողբերգական կլիներ, որ բռնության պատճառով ևս մեկ անգամ հարցականի տակ դրվեր խաղաղությունը»«–ասել է նա, հայտնում է Aysor.am-ը։
Անդրադառնալով ռուս–ուկրաինական հակամարտությանը՝ Բարոն ասել է, որ դիմադրում են «պուտինիզացիային»՝ ուժի միջոցով Եվրոպայում սահմանների վերագծմանը:
«Մենք պատերազմի մեջ չենք ո՛չ Ռուսաստանի, ո՛չ ռուս ժողովրդի դեմ, սակայն մենք դիմադրում ենք «պուտինիզացիային», այսինքն՝ ուժի միջոցով Եվրոպական մայրցամաքի վրա սահմանների վերագծմանը։ Մենք դրա դեմ դիմադրում ենք, դա դրսևորվում է Ուկրաինայի սուվերենությանը և տարածքային ամբողջականությանը մեր աջակցությամբ»,-ասել է նա։
Բարոն նաև ասել է, որ Ֆրանսիան շարունակում է մնալ նաև Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանվածների և Հայաստանի կողքին։
«Երբ խոսում եմ Ֆրանսիայի մասին, խոսում եմ նաև պատգամավորների մասին, որոնցից յոթն այսօր ինձ հետ են, քանի որ պառլամենտական դիվանագիտությունը նույնպես շատ կարևոր է երկկողմ հարաբերություններում։ Քաղհասարակությունը Ֆրանսիայում նույնպես մոբիլիզացվում է հանուն Հայաստանի։ Ես եկել եմ ևս մեկ անգամ հավաստելու Ֆրանսիայի աջակցությունը, որը նախագահ Մակրոնի ակնկալիքով պետք է լինի կայուն, ամբողջական և անխախտ»,- հայտարարել է Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նա հավելել է, որ Ֆրանսիան աջակցում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև դժվար բանակցություններին, որոնց արդյունքում արդեն իսկ համաձայնեցվել է երկու երկրների միջև խաղաղության համաձայնագրի տեքստը։
«Ցանկանում եմ ընդգծել վարչապետ Փաշինյանի համարձակությունը։ Ժամանակն է համաձայնագիրը ստորագրելու և վավերացնելու։ Այդ մասին են ասում Ֆրանսիան, ԱՄՆ-ն և ամբողջ Եվրոպան՝ աջակցելով Հայաստանի ինքնիշխանությանը և տարածքային ամբողջականությանը», ասել է Բարոն։
Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Ժան-Նոել Բարոն ՀՀ–ում է պաշտոնական այցով, նա կմասնակցի նաև «Երևանյան երկխոսություն» համաժողովին։

French Foreign Minister Jean-Noël Barrot, during his visit to Yerevan, emphasized that signing a peace agreement between Armenia and Azerbaijan is a crucial step.
“It is very important that the peace agreement be signed. A few weeks ago, tensions escalated—we urged restraint, because being so close to peace, it would be tragic if violence once again undermined it,” Barrot said, as reported by Aysor.am .
Addressing the Russia–Ukraine conflict, Barrot stated that France is resisting what he termed “Putinization”—the redrawing of European borders by force.
“We are not at war with Russia or the Russian people. But we are resisting the 'Putinization' of Europe, which means opposing the use of force to redraw borders on the continent. We do this by supporting Ukraine’s sovereignty and territorial integrity,” he said.
Barrot affirmed France’s continued support for Armenians displaced from Nagorno-Karabakh and for Armenia as a whole.
“When I speak of France, I also refer to the members of Parliament—seven of whom are with me here—because parliamentary diplomacy is also vital in bilateral relations. French civil society is mobilized in support of Armenia. I have come again to reaffirm France’s support, which, as President Macron has envisioned, must be stable, comprehensive, and unwavering,” Barrot said, according to Armenpress.
He added that France supports the difficult negotiations between Armenia and Azerbaijan, which have already led to agreement on the peace treaty text.
“I want to highlight Prime Minister Pashinyan’s courage. Now is the time to sign and ratify the agreement. That is the message from France, the U.S., and all of Europe—supporting Armenia’s sovereignty and territorial integrity,” Barrot concluded.
Jean-Noël Barrot is in Armenia on an official visit and will also attend the Yerevan Dialogue conference.