Ֆրանսիայի արտգործնախարար Ժան-Նոել Բարոն Երևանում վստահություն է հայտնել, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումը չափազանց կարևոր քայլ է։
«Շատ կարևոր է, որ «Խաղաղության համաձայնագիրը» ստորագրվի։ Մի քանի շաբաթ առաջ լարվածություններ ի հայտ եկան, մենք զսպվածության կոչ արեցինք, որովհետև խաղաղությանն այսքան մոտ լինելով, իսկապես, ողբերգական կլիներ, որ բռնության պատճառով ևս մեկ անգամ հարցականի տակ դրվեր խաղաղությունը»«–ասել է նա, հայտնում է Aysor.am-ը։
Անդրադառնալով ռուս–ուկրաինական հակամարտությանը՝ Բարոն ասել է, որ դիմադրում են «պուտինիզացիային»՝ ուժի միջոցով Եվրոպայում սահմանների վերագծմանը:
«Մենք պատերազմի մեջ չենք ո՛չ Ռուսաստանի, ո՛չ ռուս ժողովրդի դեմ, սակայն մենք դիմադրում ենք «պուտինիզացիային», այսինքն՝ ուժի միջոցով Եվրոպական մայրցամաքի վրա սահմանների վերագծմանը։ Մենք դրա դեմ դիմադրում ենք, դա դրսևորվում է Ուկրաինայի սուվերենությանը և տարածքային ամբողջականությանը մեր աջակցությամբ»,-ասել է նա։
Բարոն նաև ասել է, որ Ֆրանսիան շարունակում է մնալ նաև Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանվածների և Հայաստանի կողքին։
«Երբ խոսում եմ Ֆրանսիայի մասին, խոսում եմ նաև պատգամավորների մասին, որոնցից յոթն այսօր ինձ հետ են, քանի որ պառլամենտական դիվանագիտությունը նույնպես շատ կարևոր է երկկողմ հարաբերություններում։ Քաղհասարակությունը Ֆրանսիայում նույնպես մոբիլիզացվում է հանուն Հայաստանի։ Ես եկել եմ ևս մեկ անգամ հավաստելու Ֆրանսիայի աջակցությունը, որը նախագահ Մակրոնի ակնկալիքով պետք է լինի կայուն, ամբողջական և անխախտ»,- հայտարարել է Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նա հավելել է, որ Ֆրանսիան աջակցում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև դժվար բանակցություններին, որոնց արդյունքում արդեն իսկ համաձայնեցվել է երկու երկրների միջև խաղաղության համաձայնագրի տեքստը։
«Ցանկանում եմ ընդգծել վարչապետ Փաշինյանի համարձակությունը։ Ժամանակն է համաձայնագիրը ստորագրելու և վավերացնելու։ Այդ մասին են ասում Ֆրանսիան, ԱՄՆ-ն և ամբողջ Եվրոպան՝ աջակցելով Հայաստանի ինքնիշխանությանը և տարածքային ամբողջականությանը», ասել է Բարոն։
Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Ժան-Նոել Բարոն ՀՀ–ում է պաշտոնական այցով, նա կմասնակցի նաև «Երևանյան երկխոսություն» համաժողովին։

26 Май 2025 - 15:03 AMT
Министр иностранных дел Франции Жан-Ноэль Барро во время визита в Ереван заявил, что подписание мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном является крайне важным шагом.
«Очень важно, чтобы был подписан мирный договор. Несколько недель назад возникла напряженность, и мы призвали к сдержанности, потому что, находясь так близко к миру, было бы трагично, если бы насилие вновь поставило его под угрозу», — отметил Барро, передает Aysor.am .
Коснувшись российско-украинского конфликта, Барро заявил, что Франция противостоит так называемой «путинизации» — попыткам изменить границы Европы с применением силы.
«Мы не воюем ни с Россией, ни с русским народом. Но мы противостоим "путинизации", то есть переделу границ на европейском континенте силовыми методами. Мы выражаем это через поддержку суверенитета и территориальной целостности Украины», — сказал он.
Барро подтвердил, что Франция продолжает оказывать поддержку как армянам, вынужденно покинувшим Нагорный Карабах, так и Армении в целом.
«Говоря о Франции, я имею в виду и депутатов парламента — семеро из которых сегодня со мной, потому что парламентская дипломатия также важна в двусторонних отношениях. Гражданское общество Франции мобилизовано в поддержку Армении. Я прибыл, чтобы ещё раз подтвердить поддержку Франции, которая, по замыслу президента Макрона, должна быть стабильной, полной и неизменной», — заявил министр, передаёт «Арменпресс».
Он добавил, что Франция поддерживает сложные переговоры между Арменией и Азербайджаном, результатом которых стало согласование текста мирного соглашения.
«Я хочу подчеркнуть смелость премьер-министра Пашиняна. Пришло время подписать и ратифицировать договор. Об этом говорят Франция, США и вся Европа, поддерживая суверенитет и территориальную целостность Армении», — заключил Барро.
Жан-Ноэль Барро находится в Армении с официальным визитом и примет участие в конференции «Ереванский диалог».