ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն «Երևանյան երկխոսություն» երկրորդ միջազգային ֆորումի շրջանակում մասնակցել է «Հարավային Կովկասը որպես ռազմավարական հանգույց. առևտրի և կապի մարտահրավերներն ու հնարավորությունները» թեմայով կազմակերպված պանելային քննարկմանը՝ խոսելով ապաշրջափակման մասին։
«Ապաշրջափակումը պետք է տեղի ունենա երկրների ինքնիշխանության և իրավազորության պահպանմամբ, ինչպես նաև փոխադարձության ու իրավահավասարության սկզբունքների շրջանակում»,–ասել է նա։
Անդրադառնալով իրեն ուղղված հարցերին, մասնավորապես՝ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին՝ նա նշել է, որ ՀՀ կառավարության կողմից ներկայացված այդ նախաձեռնությունն ուղղված է տարածաշրջանի հաղորդակցման ուղիների ապաշրջափակմանը, կայունության ձևավորմանը և տնտեսական համագործակցության խորացմանը, ինչը, իր հերթին, պայմաններ է ստեղծում փոխկախվածության համար տարածաշրջանի ներսում։

26 Май 2025 - 15:06 AMT
Секретарь Совета безопасности Армен Григорян принял участие в панельной дискуссии на тему «Южный Кавказ как стратегический узел: вызовы и возможности торговли и связи», организованной в рамках второго международного форума «Ереванский диалог».
Он заявил, что разблокировка региональных транспортных путей должна происходить с соблюдением суверенитета и юрисдикции государств, а также принципов взаимности и правового равенства.
Отвечая на вопросы, в частности касающиеся проекта «Перекрёсток мира», Григорян отметил, что инициатива правительства Армении направлена на разблокировку коммуникаций в регионе, формирование стабильности и углубление экономического сотрудничества, что создаёт предпосылки для взаимозависимости между странами региона.
Он также подчеркнул, что данный проект рассматривается как часть мирного процесса.
Проект «Перекрёсток мира», разработанный правительством Армении, направлен на развитие коммуникаций между Арменией, Турцией, Азербайджаном и Ираном. В его рамках планируется строительство, восстановление и эксплуатация дорог, железных дорог, трубопроводов, кабелей и линий электропередачи — с полным соблюдением суверенитета и юрисдикции государств, через которые они проходят.