Երևանում ընթացող «Երևանյան երկխոսություն» միջազգային ֆորումի երկրորդ հանդիպման շրջանակում տեղի է ունեցել պանելային քննարկում՝ «Անվտանգային մարտահրավերների կառավարումը Մերձավոր Արևելքում, Հարավային Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում՝ ներառական համագործակցության միջոցով» թեմայով, որին մասնակցել են նաև Հայաստանի Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը և Ֆրանսիայի արտգործնախարար Ժան-Նոել Բարոն։
Անդրադառնալով Ադրբեջանի հետ խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման հեռանկարին՝ Միրզոյանն ասել է, որ խաղաղության պայմանագիր չի կարող կարգավորել կյանքը կամ հարաբերությունների բոլոր ոլորտները՝ այդ պատճառով քննարկվում է նաև ապագա հնարավոր համագործակցությունը և տարանցիկ ճանապարհները, հայտնում է ԱԳՆ–ն։
«Մենք արդեն կատարել ենք շոշափելի քայլեր խաղաղության հաստատման ուղղությամբ։ Եվ այդ քայլը` Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի նախագծի տեքստի շուրջ երկկողմ համաձայնությունն է։ Անկեղծորեն հուսով եմ, որ բոլորը կընդունեն՝ սա նշանակալի ձեռքբերում է, և մենք պատրաստ ենք ստորագրել այս համաձայնագիրը, այնուհետև, իհարկե, նաև վավերացնել այն, ինչը կբացի խաղաղության և համագործակցության նոր դարաշրջան Հարավային Կովկասում։ Եվ անդրադառնալով նաև այս պանելի խորագրին՝ հնարավոր է, և հուսով եմ, որ այս մոդելը նաև իրապես կիրառելի կլինի այլ տարածաշրջանների համար ևս։
Իհարկե, յուրաքանչյուր հակամարտություն ունի իր առանձնահատկությունները, նրբությունները, սակայն խաղաղություն հաստատելու և համագործակցության ու խաղաղության բաց դարաշրջան ձևավորելու այս ընդհանուր մոտեցումը հնարավոր է փոխանցել Ուկրաինային, Մերձավոր Արևելքին և այլ տարածաշրջաններին, որոնք կարիք ունեն արտաքին միջամտության կամ աջակցության։ (…) Համագործակցությունն ու խաղաղությունը պետք է հիմնված լինեն տարածքային ամբողջականության փոխադարձ և հստակ ճանաչման վրա։ Եթե խախտվում են սահմաններն, ապա ամբողջ հայեցակարգը փլուզվում է։
Ահա թե ինչու մենք կարող ենք քննարկել ոչ միայն Խաղաղության պայմանագիրը, որը, կրկին, բավականին պարզ փաստաթուղթ է, ոչ մի խաղաղության պայմանագիր չի կարող կարգավորել կյանքը կամ հարաբերությունների բոլոր ոլորտները երկու երկրների միջև, այդ պատճառով մենք քննարկում ենք նաև ապագա հնարավոր համագործակցությունը և տարանցիկ ճանապարհները, որոնք անցնում են ինչպես Ադրբեջանի, այնպես էլ Հայաստանի տարածքով։ Հետևաբար, համագործակցությունն ու ներգրավվածությունն իսկապես առանցքային նշանակություն ունեն»,- ասել է Արարատ Միրզոյանը։

During the second session of the Yerevan Dialogue international forum, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan participated in a panel discussion titled “Managing security challenges in the Middle East, South Caucasus, and Central Asia through inclusive cooperation,” alongside French Foreign Minister Jean-Noël Barrot.
Commenting on the prospect of signing a peace treaty with Azerbaijan, Mirzoyan stated that no peace agreement can address every aspect of life or bilateral relations. Hence, future cooperation and transit routes—crossing both Armenia and Azerbaijan—are also on the agenda.
“We have already made tangible progress toward establishing peace. This includes bilateral agreement on the draft text of the Armenia-Azerbaijan peace treaty. I sincerely hope everyone recognizes this as a significant achievement. We are ready to sign and then ratify the agreement, opening a new era of peace and cooperation in the South Caucasus. Referring to the panel’s theme, I hope this model can also be applied to other regions.
Every conflict has its specifics and nuances, but this general approach to peace and cooperation could be extended to Ukraine, the Middle East, and other areas needing external support or intervention. Cooperation and peace must be based on clear, mutual recognition of territorial integrity. If borders are violated, the entire concept collapses.
That is why we are considering not only the peace treaty—which is a fairly straightforward document—but also future cooperation and transit routes across both Armenia and Azerbaijan. Engagement and collaboration are crucial,” said Mirzoyan.
On March 13, Armenia’s Foreign Ministry announced it had accepted Azerbaijan’s proposals regarding two previously unresolved articles. The treaty is now ready for signing, and Armenia is open to discussions about the time and venue. However, Baku has introduced new preconditions and stated it is too early to set a meeting date.