Իրանի փոխարտգործնախարար Սայիդ Խաթիբզադեն հայտարարել է, որ Թեհրանը մտադիր է կազմակերպել ԻԻՀ նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի այցը Հայաստան։ Նա այդ մասին հայտարարել է «Երևանյան երկխոսություն–2025» միջազգային համաժողովի շրջանակում կայացած ճեպազրույցի ընթացքում։
Փոխնախարարը ընդգծել է, որ Հայաստանի և Իրանի միջև հարաբերությունները զարգանում են բարձր մակարդակով, նշելով նաև, որ երկու երկրների միջև շարունակվում են բարձրագույն մակարդակի դիվանագիտական փոխայցերը։ Նրա խոսքով՝ այս շաբաթ նախատեսվում է, որ ևս հինգ պաշտոնական պատվիրակություններ կայցելեն Հայաստան, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նա հիշեցրել է նաև, որ Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն անցած շաբաթ այցելել է Իրան։
«Այժմ մենք պլանավորում ենք երկրի ղեկավարի այցը Երևան: Երկու մայրաքաղաքների միջև իրականացվում են քաղաքական խորհրդակցություններ, իսկ ինչ վերաբերում է հարաբերությունների տնտեսական ոլորտին, ապա դրանք գտնվում են շատ բարձր մակարդակի վրա և առաջիկայում, երբ արդեն փոխադրումների զրո տոկոս տոկոսադրույքն իրականացվի, տնտեսական համագործակցությունը թռիչքային աճ կարձանագրի»,-նշել է իրանցի պաշտոնյան։
Նա հավելել է, որ լավ համագործակցություն է ձևավորվել նաև նորագույն տեխնոլոգիաների ոլորտում։
Փոխարտգործնախարարը նշել է նաև, որ զբոսաշրջության ու մշակույթի բնագավառներում, ինչպես նաև երկու ժողովուրդների միջև շփումներում անընդհատ դրական դինամիկա է նկատվում։
«Հուսով եմ, որ որոշ խոչընդոտներ հարթելուց հետո՝ հատկապես Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի ստորագրումից հետո, մենք բազմաթիվ նախագծեր և ծրագրեր կիրականացնենք, որոնք մինչ այս պահը կյանքի չեն կոչվել»,-շեշտել է Սայիդ Խաթիբզադեն։

27 Май 2025 - 08:56 AMT
Заместитель министра иностранных дел Ирана Саид Хатибзаде заявил, что Тегеран намерен организовать визит президента Исламской Республики Иран Массуда Пезешкиана в Армению. Об этом он сообщил в ходе брифинга, прошедшего в рамках международной конференции «Ереванский диалог–2025».
По словам Хатибзаде, отношения между Арменией и Ираном развиваются на высоком уровне, и дипломатические визиты на высшем уровне продолжаются. Он добавил, что на этой неделе в Армению прибудут ещё пять официальных делегаций.
Также он напомнил, что на прошлой неделе секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян посетил Иран.
«Мы сейчас планируем визит главы государства в Ереван. Между двумя столицами проходят политические консультации, а экономические отношения уже находятся на высоком уровне. После введения нулевых тарифов на перевозки экономическое сотрудничество получит стремительное развитие», — отметил Хатибзаде.
Он добавил, что сформировалось хорошее сотрудничество в сфере новейших технологий.
По словам замминистра, также наблюдается устойчивая положительная динамика в области туризма, культуры и контактов между народами.
«Надеюсь, что после преодоления некоторых препятствий — особенно после подписания мирного договора между Арменией и Азербайджаном — мы сможем реализовать множество проектов и программ, которые пока остаются неосуществлёнными», — подчеркнул Саид Хатибзаде.