Հայաստանը պատրաստ է հյուրընկալել «3+3» ձևաչափով հերթական նախարարական հանդիպումը, ինչի մասին ՀՀ իշխանությունները հայտարարել էին դեռևս 2024 թվականին։ Այդ մասին հայտնել են ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը մայիսին հայտարարել էր, որ «3+3» տարածաշրջանային համագործակցության հարթակի hաջորդ հանդիպումները պետք է կայանան Երևանում և Բաքվում՝ կողմերի որոշած հերթականությամբ։
«Դեռևս 2024 թ. հոկտեմբերի 18–ին Ստամբուլում կայացած «3+3» տարածաշրջանային խորհրդատվական հարթակի 3–րդ հանդիպման շրջանակում Հայաստանը հայտարարել է նախարարների հաջորդ հանդիպումն ընդունելու պատրաստակամության մասին»,–հայտնելկ են ԱԳՆ–ից։
Նախարարությունից նշել են նաև, որ հանդիպման կոնկրետ ժամկետներն ու անցկացման վայրը կհայտարարվեն հանրությանը, երբ ձևավորվի հստակություն։
Հարավային Կովկասում և Միջին Արևելքում համագործակցության հարցերով խորհրդակցությունների վեցակողմ (Ռուսաստան, Թուրքիա, Իրան, Ադրբեջան, Հայաստան և Վրաստան) ձևաչափը 2020 թվականի վերջին առաջարկել էին Ադրբեջանի և Թուրքիայի նախագահներ Իլհամ Ալիևն ու Ռեջեփ Էրդողանը։ Արդեն կայացել է երեք հանդիպում, որոնց, սակայն, Վրաստանը չի մասնակցել։
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի մասնակցությամբ «3+3» հարթակի վերջին նիստը տեղի է ունեցել Ստամբուլում 2024 թվականի հոկտեմբերին։

27 Май 2025 - 09:55 AMT
Армения готова принять очередную министерскую встречу в рамках регионального формата сотрудничества «3+3», о чём власти страны заявляли ещё в 2024 году. Об этом сообщили в Министерстве иностранных дел Армении, передаёт «Sputnik Армения».
Посол России в Армении Сергей Копыркин в мае заявил, что следующие встречи в рамках платформы «3+3» должны пройти в Ереване и Баку — в порядке, определённом сторонами.
«Армянская сторона ещё 18 октября 2024 года в Стамбуле в рамках третьей встречи региональной консультативной платформы «3+3» заявила о готовности принять следующий министерский раунд», — отметили в МИД РА.
В ведомстве добавили, что точные сроки и место проведения встречи будут объявлены общественности после согласования всех деталей.
Формат «3+3» — шестерка стран (Россия, Турция, Иран, Азербайджан, Армения и Грузия) для консультаций по вопросам сотрудничества на Южном Кавказе и Ближнем Востоке — был предложен в конце 2020 года президентами Азербайджана Ильхамом Алиевым и Турции Реджепом Эрдоганом. До сих пор состоялось три встречи, в которых Грузия участия не принимала. Последняя встреча с участием министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна прошла в октябре 2024 года в Стамбуле.