Սլովակիայի Հանրապետության վարչապետ Ռոբերտ Ֆիցոյի գլխավորած պատվիրակությունը մայիսի 27-ին այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանի, ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանի և Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Արմեն Փամբուխչյանի ուղեկցությամբ:
Սլովակիայի վարչապետը ծաղկեպսակ է դրել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին։ Այնուհետև հյուրերն ընթել են անմար կրակի մոտ, ծաղիկներ են դրել և մեկ րոպե լռությամբ հարգել Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը։
Այցի վերջում Ռոբերտ Ֆիցոն շրջել է Հիշողության պուրակով և՝ ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության զոհերի, տնկել է արծաթափայլ եղևնի։
Ծիծեռնակաբերդ էր այցելել նաև Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Ժան-Նոել Բարոն, Հայաստանի գործընկերոջ ուղեկցությամբ։ Նա ծաղկեպսակ է դրել հուշահամալիրի մոտ և հարգանքի տուրք է մատուցել ցեղասպանության զոհերի հիշատակին։
Արարատ Միրզոյանն ու Ժան-Նոել Բարոնն ներկա են գտնվել ծովակալ Լուի Դարտիժ Դյուֆերենին նվիրված հուշաքարի բացման արարողությանը։
Սլովակիայի Հանրապետության վարչապետ Ռոբերտ Ֆիցոն և Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Ժան-Նոել Բարոն մասնակցում են «Երևանյան երկխոսություն» համաժողովին։

On May 27, a delegation led by Prime Minister of the Slovak Republic Robert Fico visited the Armenian Genocide Memorial, accompanied by Armenia’s Minister of Economy Gevorg Papoyan, Deputy Foreign Minister Vahan Kostanyan, and First Deputy Mayor of Yerevan Armen Pambukhchyan.
Prime Minister Fico laid a wreath at the memorial honoring the victims of the Armenian Genocide. The guests then approached the eternal flame, placed flowers, and observed a minute of silence in memory of the innocent victims.
At the conclusion of the visit, Robert Fico walked through the Memory Park and planted a silver fir tree in honor of the Genocide victims.
French Foreign Minister Jean-Noël Barrot also visited Tsitsernakaberd, accompanied by his Armenian counterpart. He laid a wreath and paid tribute to the memory of the genocide victims.
Ararat Mirzoyan and Jean-Noël Barrot also attended the unveiling ceremony of a memorial stone dedicated to Admiral Louis Dartige du Fournet.
Prime Minister Robert Fico of Slovakia and French Foreign Minister Jean-Noël Barrot are in Armenia to participate in the Yerevan Dialogue conference.