Ազգային ժողովը մերժել է «Պատիվ ունեմ» խմբակցության հեղինակած «Հայրենական մեծ պատերազմի հաղթանակի 80-ամյակի առիթով» հայտարարության նախագիծը, որը մայիսի 27-ի նիստում ներկայացրել է «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը:
Նախագծի հիմնավորումն այն է, որ այս տարի լրանում է հաղթանակի 80-ամյակը, ու շատ երկրներում այս առիթով տարբեր խորհրդանշական միջոցառումներ են իրականացվում, հայտնում է 1lurer.am-ը։
«Այս նախագիծը ոչ միայն պետք է Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում դրական եզրակացություն ստանար, այլև լիագումար նիստում քննարկվեր և դրական ձայների արժանանար, քանի որ խոսքը մեծ հաղթանակի և դրանում հայ ժողովրդի ու նրա զավակների զգալի ավանդի, դրա անհերքելի փաստերի մասին է, որոնք ողբերգական թվացող ապագայից վերածվեցին հույսի, լույսի, հաղթանակի ու այս տարածաշրջանում հայերի գոյության պահպանման ու վերելքի»,- ասել է Աբրահամյանը:
Հարակից զեկուցող, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հասմիկ Հակոբյանը նշել է, թե տեքստում արհեստականորեն իրար են կապվում 47 տարվա տարբերությամբ տեղի ունեցող իրադարձություններ՝ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմում հաղթանակը և Շուշիի ազատագրումը:
Քվեարկության արդյունքում նախագծին կողմ է քվեարկել 27 պատգամավոր, դեմ՝ 54, ձեռնպահ՝ 2, որոշումը չի ընդունվել:
Քվեարկությունից հետո խոսք է վերցրել ԱԺ Եվրոպական ինտեգրման հարցերով մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը՝ ներկայացնելով իր դիտարկումները, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Պատգամավորն ընդգծել է, որ ֆաշիզմի և նացիզմի դեմ տարած հաղթանակն անուրանալի է և մնում է մարդկության պատմության նշանակալի էջերից մեկը, սակայն, ինքը հարց ունի նախագծի հեղինակներին:
«Sովետական պատմագրությունը Հայրենական մեծ պատերազմ է կոչում Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի սկսվելուց 1 տարի 10 ամիս անց սկսված մի պատերազմ, որը ընդհանուր՝ Երկրորդ համաշխարհայինի պատերազմներից մեկն էր, մասնավորապես, Սովետական Միության և Գերմանիայի միջև մղվող:
Սովետական պատմագրությունը դա իր տեսանկյունից անվանում է Հայրենական մեծ պատերազմ:
Ինչպե՞ս եք դուք գնահատում մինչև այդ պատերազմի սկսվելը՝ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի սկսվելուց հետո և մինչև այդ պատերազմի սկսվելը, Սովետական Միության և Նացիստական Գերմանիայի միջև համագործակցությունը, մասնավորապես, այդ համագործակցության շրջանակում Սովետական Միության կողմից եվրոպական 6 պետությունների վրա հարձակումը, մասնավորապես՝ Ֆինլանդիայի, Էստոնիայի, Լատվիայի, Լիտվայի, Լեհաստանի և Ռումինիայի:
Բոլոր այս դեպքերում Սովետական Միությունը իր տեսանկյունից ունեցել է որոշակի հաջողություն, որոշակի տարածքներ է վերցրել Ֆինլանդիայից, ամբողջությամբ օկուպացրել է Էստոնիան, Լատվիան, Լիտվան, այն ժամանակվա Լեհաստանի կեսը, Ռումինիայի մի մեծ հատվածը, որ այսօր Մոլդովայի Հանրապետությունն է:
Ինչպես այդ գործողությունները անվանենք, ինչպես դրանց վերաբերվենք: Ճի՞շտ է արել, սխա՞լ է արել: Ի՞նչ կասեք»,- ասել է Եղոյանը։
Ի պատասխան՝ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը նշել է, որ նման թեմաներում, որոնք երկար տարիներ տարբեր աշխարհաքաղաքական կենտրոնների համար եղել են հակասական գնահատման առարկա, ինքը նպատակահարմար չի համարում ներգրավվել։

27 Май 2025 - 09:59 AMT
Национальное собрание Армении отклонило проект заявления, подготовленный оппозиционной фракцией «Честь имею » по случаю 80-летия Победы в Великой Отечественной войне. Документ был представлен 27 мая секретарем фракции Тиграном Абраамяном.
Как передаёт 1lurer.am , в обосновании указывалось, что юбилей Победы отмечается во многих странах символическими мероприятиями.
«Этот проект должен был не только получить положительное заключение в Комиссии по внешним отношениям, но и поддержку на пленарном заседании, поскольку речь идет о великой победе и неоспоримом вкладе армянского народа, его сыновей, что превратило трагичное будущее в надежду, свет, победу и способствовало сохранению и подъему армян в регионе», — заявил Абраамян.
Сообщая о своей позиции, депутат от фракции «Гражданский договор» Асмик Акопян указала, что в тексте проекта искусственно связываются события, разделённые 47 годами, — победа во Второй мировой войне и освобождение Шуши.
В ходе голосования 27 депутатов поддержали проект, 54 проголосовали против, 2 воздержались — решение не было принято.
После голосования выступил председатель Постоянной комиссии по вопросам европейской интеграции Арман Егоян, передает 1lurer.am .
Он подчеркнул, что победа над фашизмом и нацизмом является неоспоримой и остаётся значимой страницей в истории человечества, но адресовал авторам проекта важный вопрос.
«Советская историография называет Великой Отечественной войной конфликт, начавшийся через 1 год и 10 месяцев после начала Второй мировой войны — часть глобального конфликта между СССР и Германией. Это советская трактовка.
Как вы оцениваете сотрудничество СССР и нацистской Германии до начала этой войны? В частности, нападения Советского Союза на шесть европейских стран: Финляндию, Эстонию, Латвию, Литву, Польшу и Румынию?
Во всех этих случаях СССР добился определённых успехов: отнял территории у Финляндии, полностью оккупировал Эстонию, Латвию, Литву, половину Польши, значительную часть Румынии, которая ныне входит в состав Молдавии. Как следует называть эти действия — правильными или ошибочными?» — спросил Егоян.
В ответ депутат Тигран Абраамян заявил, что в темах, которые десятилетиями являются предметом противоречивых оценок различных геополитических центров, он не считает целесообразным вовлекаться в обсуждение.