Երևանի քաղաքապետարանում կոռուպցիոն հերթական դեպքն է բացահայտվել. քաղաքապետարանի մասնաշենքերից մեկում խուզարկություն է կատարվում։ Հակակոռուպցիոն կոմիտեից հաստատել են, որ ՀԿԿ-ում քննվող քրեական վարույթի շրջանակներում ապացուցողական գործողություններ են կատարվում, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Նշվում է, որ քրեական վարույթը կրկին վերաբերում է կաշառք տալուն և ստանալուն, և ըստ տեղեկությունների՝ այն չի կապվում նախկին գործերի հետ, այսինքն՝ խոսքը հերթական դրվագի մասին է։ Ավելին, հայտնի է դարձել, որ կան նաև ձերբակալվածներ։
Քաղաքապետարանից, սակայն, հայտնել են, որ ենթադրյալ ձերբակալված անձը նախկինում աշխատել է քաղաքապետարանում, բայց շուրջ երկու ամիս առաջ ազատվել է աշխատանքից։
«Վերջին շրջանում քաղաքապետարանը շարունակ հայտնվում է կոռուպցիոն սկանդալների կենտրոնում։ Ավելի վաղ «Փաստինֆո»-ն՝ հղում կատարելով ՀԿԿ-ի տվյալներին, հայտնել է, որ 2025 թվականի ընթացքում միայն չավարտված քրեական գործերով որպես մեղադրյալ ներգրավված անձանց թիվը քաղաքապետարանի, համայնքային կառույցների և վարչական շրջանների շրջանակում հասնում է 9-ի։
Միևնույն ժամանակ ուշադրություն է գրավում այն հանգամանքը, որ ձերբակալվածների մեծ մասն աշխատում է միջին օղակներում, ինչն առաջ է բերում հարց՝ ինչու պատասխանատվության չեն ենթարկվում բարձր օղակի պաշտոնյաները։ Սա կամ վկայում է, որ վերադաս ղեկավարները տեղյակ չեն եղել կատարվողից, կամ էլ կոռուպցիոն գործողությունները տեղի են ունեցել հենց նրանց թողտվությամբ։ Արդյունքում՝ ամենաէական պատասխանատվությունը մնում է միջին օղակի աշխատակիցների վրա, մինչդեռ որոշիչ դերն ունեն հենց բարձրաստիճան պաշտոնյաները»,–ասվում է հրապարակման մեջ։
Լրատվամիջոցը հետաքրքրվել է, թե արդյոք քաղաքական պատասխանատվության հարց չի բարձրացվի, հնարավո՞ր է, որ հրաժարականի հարց բարձրացվի, պարզվել է՝ հրաժարականի հարց օրակարգում չկա։
«Ցանկացած պարագայում քաղաքապետարանի համար նման գործելակերպն անընդունելի է և բոլոր այն մարդիկ, որոնք խաղի կանոններով չեն աշխատի, այսինքն՝ օրենքով չեն աշխատի, բնականաբար, պետք է օրենքով պատժվեն՝ բնականաբար հարգելով անմեղության կանխավարկածը»,- ասել են Երևանի քաղաքապետարանից։

A new corruption case has been uncovered in the Yerevan Municipality. Law enforcement officials are conducting a search in one of the municipality's buildings. The Anti-Corruption Committee confirmed that investigative actions are being carried out within an ongoing criminal proceeding, reports Pastinfo.
The case reportedly involves bribery, and is not linked to previous investigations, indicating a new, separate incident. Furthermore, it has been confirmed that there are individuals under arrest.
Yerevan Municipality clarified that the person currently under arrest was formerly employed by the municipality but was dismissed approximately two months ago.
“Recently, the municipality has been at the center of repeated corruption scandals. Earlier, Pastinfo, citing the Anti-Corruption Committee, reported that as of 2025, there are nine individuals from the municipality, community structures, and administrative districts facing charges in ongoing corruption cases.
A noteworthy point is that most arrests involve mid-level staff, raising questions about why senior officials are not being held accountable. This could mean either upper management was unaware of the corruption, or these actions were permitted under their watch. In either case, mid-level employees bear the brunt of the consequences, even though top officials often play a decisive role,” the article notes.
The publication inquired whether there will be any political consequences or potential resignations, but it was confirmed that no such discussions are currently on the agenda.
“The municipality finds such conduct unacceptable under any circumstances. Anyone who does not follow the rules—meaning the law—must be punished in accordance with the law, while also respecting the presumption of innocence,” said representatives of Yerevan Municipality.