Երևանի քաղաքապետարանում կոռուպցիոն հերթական դեպքն է բացահայտվել. քաղաքապետարանի մասնաշենքերից մեկում խուզարկություն է կատարվում։ Հակակոռուպցիոն կոմիտեից հաստատել են, որ ՀԿԿ-ում քննվող քրեական վարույթի շրջանակներում ապացուցողական գործողություններ են կատարվում, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Նշվում է, որ քրեական վարույթը կրկին վերաբերում է կաշառք տալուն և ստանալուն, և ըստ տեղեկությունների՝ այն չի կապվում նախկին գործերի հետ, այսինքն՝ խոսքը հերթական դրվագի մասին է։ Ավելին, հայտնի է դարձել, որ կան նաև ձերբակալվածներ։
Քաղաքապետարանից, սակայն, հայտնել են, որ ենթադրյալ ձերբակալված անձը նախկինում աշխատել է քաղաքապետարանում, բայց շուրջ երկու ամիս առաջ ազատվել է աշխատանքից։
«Վերջին շրջանում քաղաքապետարանը շարունակ հայտնվում է կոռուպցիոն սկանդալների կենտրոնում։ Ավելի վաղ «Փաստինֆո»-ն՝ հղում կատարելով ՀԿԿ-ի տվյալներին, հայտնել է, որ 2025 թվականի ընթացքում միայն չավարտված քրեական գործերով որպես մեղադրյալ ներգրավված անձանց թիվը քաղաքապետարանի, համայնքային կառույցների և վարչական շրջանների շրջանակում հասնում է 9-ի։
Միևնույն ժամանակ ուշադրություն է գրավում այն հանգամանքը, որ ձերբակալվածների մեծ մասն աշխատում է միջին օղակներում, ինչն առաջ է բերում հարց՝ ինչու պատասխանատվության չեն ենթարկվում բարձր օղակի պաշտոնյաները։ Սա կամ վկայում է, որ վերադաս ղեկավարները տեղյակ չեն եղել կատարվողից, կամ էլ կոռուպցիոն գործողությունները տեղի են ունեցել հենց նրանց թողտվությամբ։ Արդյունքում՝ ամենաէական պատասխանատվությունը մնում է միջին օղակի աշխատակիցների վրա, մինչդեռ որոշիչ դերն ունեն հենց բարձրաստիճան պաշտոնյաները»,–ասվում է հրապարակման մեջ։
Լրատվամիջոցը հետաքրքրվել է, թե արդյոք քաղաքական պատասխանատվության հարց չի բարձրացվի, հնարավո՞ր է, որ հրաժարականի հարց բարձրացվի, պարզվել է՝ հրաժարականի հարց օրակարգում չկա։
«Ցանկացած պարագայում քաղաքապետարանի համար նման գործելակերպն անընդունելի է և բոլոր այն մարդիկ, որոնք խաղի կանոններով չեն աշխատի, այսինքն՝ օրենքով չեն աշխատի, բնականաբար, պետք է օրենքով պատժվեն՝ բնականաբար հարգելով անմեղության կանխավարկածը»,- ասել են Երևանի քաղաքապետարանից։

В мэрии Еревана раскрыт очередной случай коррупции. В одном из зданий мэрии проводится обыск. Антикоррупционный комитет подтвердил, что в рамках уголовного дела, находящегося в производстве, проводятся доказательственные действия, сообщает «Пастинфо».
Уточняется, что речь вновь идет о даче и получении взятки, при этом дело не связано с предыдущими расследованиями — это новый, отдельный эпизод. Более того, стало известно, что имеются задержанные.
В мэрии заявили, что задержанный ранее работал в муниципалитете, но был уволен около двух месяцев назад.
«В последнее время мэрия Еревана регулярно оказывается в центре коррупционных скандалов. Ранее агентство “Пастинфо”, ссылаясь на данные Антикоррупционного комитета, сообщало, что в 2025 году по незавершённым уголовным делам в качестве обвиняемых проходят девять человек из мэрии, общинных структур и административных округов.
Особое внимание привлекает тот факт, что большинство задержанных — сотрудники среднего звена. Это вызывает вопрос: почему к ответственности не привлекаются чиновники более высокого уровня? Либо руководители не знали о происходящем, либо коррупция происходила с их ведома. В результате основная ответственность ложится на среднее звено, хотя ключевую роль играют именно высокопоставленные должностные лица», — отмечается в публикации.
Издание также поинтересовалось, будет ли поднят вопрос политической ответственности или возможной отставки, но выяснилось, что данный вопрос в повестке дня не стоит.
«В любом случае для мэрии подобное поведение является недопустимым, и все лица, нарушившие правила, то есть закон, должны быть наказаны в рамках закона, с уважением к презумпции невиновности», — сообщили в мэрии Еревана.