Լրագրող Լիլիթ Աղեկյանի շահերի պաշտպան Զարուհի Փոստանջյանը դիմում է ներկայացրել ՀՀ Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Գրիգոր Հովհաննիսյանին՝ խնդրել է ողջամիտ ժամկետում քննել Աղեկյանի խափանման միջոցի հարցը: Այդ մասին Փոստանջյանը գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում՝ հրապարկելով դիմումը։
Դիմումում Փոստանջյանը հիշեցրել է, որ այս պահին դատավորի վարույթում է գտնվում Շիրակի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի մայիսի 9-ի որոշման դեմ բողոքը, որով Լիլիթ Աղեկյանի խափանման միջոց է ընտրվել մեկ ամսով կալանքը։
«20 օր է Լիլիթ Աղեկյանին ապօրինաբար պահում են անազատության մեջ, որից առաջին 30 ժամը նրան ենթարկել են կտտանքների և անմարդկային վերաբերմունքի:
Այժմ Լիլիթ Աղեկյանի բողոքը հասել է Ձեզ և Դուք ունեք հնարավորություն բողոքին շտապ լուծում տրամադրել ու չսպասել օրենքով սահմանված առավելագույն ժամկետին, իսկ առավելագույն ժամկետը` Ձեր կողմից Լիլիթ Աղեկյանի կալանավորման դեմ ներկայացված բողոքի քննության և լուծման համար մինչև 10 օր է:
Այսինքն, Լիլիթ Աղեկյանի բողոքի քննությունը Դուք կարող եք անցկացնել այսօր, կայացնել նրան այսօր ազատ արձակելու որոշում, ինչպես նաև կարող եք այդ որոշումը կայացնել 10 օրվա մեջ, որն արդեն համընկնում է Լիլիթ Աղեկյանի կալանքի ժամկետը կրելու սպառված լինելու փաստի հետ:
Ուստի, հիմք ընդունելով վերոգրյալը խնդրում եմ ղեկավարվելով ՀՀ դատական օրենսգիրք սահմանադրական օրենքով` արդարադատության շահերից ելնելով, ողջամիտ ժամկետ կիրառել և հենց այսօր քննել ու լուծել Ձեր իրավասությանը վերապահված Լիլիթ Աղեկյանի վերաքննիչ բողոքը»,–ասվում է դիմումի մեջ։
Նա նաև կոչ է արել բոլոր այն անձանց, կազմակերպություններին ովքեր այս ընթացքում սրտացավ են եղել Լիլիթ Աղեկայնի խախտված իրավունքերի վերականգնման հարցում, իրենց կողմից ևս նամակ հղեն դատավոր Գրիգոր Հովհաննիսյանի՝ [email protected] էլեկտրոնային հասցեին։
Ավելի վաղ Փոստանջյանը հայտարարել է, որ Աղեկյանին զրկել են իր տարեց մորն ու քրոջը տեսնելու հնարավորությունից, իրեն՝ որպես պաշտպան տեսակցելու, ինչպես նաև իր պաշտպանական և իրավաբանական օգնություն ստանալու իրավունքից:

27 Май 2025 - 14:59 AMT
Защитник журналистки Лилит Агекян, Заруи Постанджян, направила обращение судье Апелляционного уголовного суда Армении Григору Ованнисяну с просьбой в разумные сроки рассмотреть вопрос о мере пресечения в отношении Агекиян. Об этом Постанджян написала на своей странице в Facebook, опубликовав текст обращения.
В документе указывается, что жалоба подана против решения суда первой инстанции Ширакской области от 9 мая, согласно которому Агекиян была помещена под арест сроком на один месяц.
«На протяжении 20 дней Лилит Агекян незаконно удерживается в изоляции, в первые 30 часов она подвергалась пыткам и бесчеловечному обращению.
Жалоба уже в вашем производстве, и у вас есть возможность рассмотреть её немедленно, не дожидаясь истечения установленного законом срока в 10 дней. Вы можете освободить её уже сегодня либо принять решение в пределах этих 10 дней — срок, который уже почти совпадает с окончанием периода её заключения.
Учитывая изложенное и руководствуясь Конституционным законом о судебном кодексе Армении, прошу рассмотреть и решить вопрос в разумный срок, то есть уже сегодня — в интересах правосудия», — говорится в обращении.
Также Постанджян призвала всех, кто обеспокоен нарушением прав Лилит Агекян, направить письма судье Григору Ованнисяну на электронный адрес [email protected].
Ранее Постанджян заявляла, что Агекян была лишена возможности видеть свою пожилую мать и сестру, а также получать юридическую и адвокатскую помощь.