Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը համոզմունք է հայտնել, որ եթե հաջողվի բեկումնային զարգացում արձանագրել Թուրքիայի հետ հարաբերություններում, դա էական դրական ազդեցություն կունենա հայ–ադրբեջանական կարգավորման վրա։ Այդ հայտարարությունը նա արել է «Երևանյան երկխոսություն» երկրորդ միջազգային ֆորումի շրջանակում՝ անդրադառնալով հայ–թուրքական ընթացիկ շփումներին։
Նախարարն ընդգծել է, որ Թուրքիայի և Հայաստանի միջև երկխոսությունն այնքան խնդրահարույց չէ, որքան կարելի է ենթադրել, հայտնում է ՍիվիլՆեթը։
«Եվ այժմ մենք հասել ենք այն կետին, որտեղ միակ բանը, որ կանգնած է այսօրվա և վաղվա միջև, երբ կարող են հաստատվել դիվանագիտական հարաբերություններ մեր երկու երկրների միջև, սահմանները վերջապես բացվել, և կապի խնդիրը լուծվել՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցությունների և երկխոսության ոչ լիովին ավարտված վիճակն է»,- ասել է Միրզոյանը։
Նրա խոսքով՝ Երևանի նախաձեռնած երկխոսությունն Անկարայի հետ հիմնվել է այն սկզբունքի վրա, որ գործընթացը պետք է ընթանա առանց որևէ նախապայմանների։
Միրզոյանը ընդգծել է նաև, որ Երևանը զգալի ջանքեր է գործադրել թե՛ Բաքվի, թե՛ Անկարայի հետ հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ, ինչպես նաև ԵՄ-ի հետ համագործակցությունն առաջ մղելու նպատակով։ Նա նշել է, որ եթե այս փուլում չհաջողվի հասնել շոշափելի ու գործնական արդյունքների, ապա ընթացիկ դրական շարժը կարող է ընդհատվել։
«Կարծում եմ՝ ոչ միայն մեկ, ոչ միայն երկու կամ հինգ տարի կպահանջվի, այլ, գուցե, մի ամբողջ սերնդի փոփոխություն՝ առնվազն մեր դեպքում, մեր տարածաշրջանում, որպեսզի հնարավոր լինի վերականգնել այս երկխոսությունը, այս համագործակցությունը, որի ներուժն իսկապես գոյություն ունի՝ թե՛ Ադրբեջանի, թե՛ Թուրքիայի հետ։ Եվ մենք այսօր իսկապես շատ, շատ մոտ ենք այդ հնարավորությանը։ Ուստի, կարծում եմ՝ սա թերևս միակ միտքն է, միակ շեշտադրումը, որտեղ հարկ եմ համարում անհամաձայնություն հայտնել»,- ասել է Միրզոյանը։
Եվրամիության հետ հարաբերություններին անդրադառնալով՝ արտգործնախարարը նշել է, որ Երևանը զգալի ակնկալիքներ ունի այդ ուղղությամբ։
«Մենք կարող ենք ակնկալիքներ ունենալ, բայց միգուցե դա այդպես չէ և դա չէ եվրոպական կողմից պատրաստվածությունը։ Այսպիսով, մենք պետք է հասկանանք, թե որտեղ են մեր տեսլականները համընկնում։ Եվ եթե այդ տեսլականներն իսկապես համընկնում են, ապա անհրաժեշտ է հասկանալ՝ ինչպես պետք է գործել, ինչպես պետք է միասին պլանավորել մեր ընդհանուր ապագան։
Ներկա պահին, կրկին ուզում եմ ընդգծել, որ հայ հասարակության ներսում գոյություն ունեն հսկայական սպասումներ։ Եվ եթե այդ սպասումները չարդարանան՝ լինի դա մեր կառավարության կողմից, թե մեր ԵՄ գործընկերների, ապա մենք կունենանք խորը հիասթափություն։
Ի վերջո, սա մի տարածաշրջան է, որտեղ զգացմունքները՝ պատմականորեն և ավանդաբար, մեծ դեր ունեն։ Եվ եթե այս սպասումները հանգեցնեն ոչ թե դրական արդյունքների, այլ հիասթափության, ապա այդ դեպքում նույնպես կկորցնենք ստեղծված պահը։ Եվ ես դժվարությամբ եմ պատկերացնում՝ երբ կկարողանանք վերսկսել այս գործընթացը»,- եզրափակել է նախարարը։

Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян выразил уверенность, что прорыв в отношениях с Турцией окажет существенное позитивное влияние на урегулирование с Азербайджаном. Об этом он заявил в ходе второго международного форума «Ереванский диалог», обсуждая текущие армяно-турецкие контакты.
Мирзоян подчеркнул, что диалог между Турцией и Арменией не столь проблематичен, как можно было бы предположить, сообщает «СивилНет».
«Сейчас мы находимся на том этапе, где единственное, что отделяет сегодняшний день от завтрашнего — когда могут быть установлены дипломатические отношения, открыты границы и решены вопросы коммуникаций — это незавершенность переговоров между Арменией и Азербайджаном», — сказал Мирзоян.
По его словам, инициированный Ереваном диалог с Анкарой строится на принципе отсутствия каких-либо предварительных условий.
Глава МИД отметил, что Армения приложила значительные усилия для нормализации отношений как с Баку, так и с Анкарой, а также для продвижения сотрудничества с Европейским союзом. Он подчеркнул, что при отсутствии ощутимых практических результатов на этом этапе позитивная динамика может быть утрачена.
«Я считаю, что потребуется не один, не два и даже не пять лет, а, возможно, смена целого поколения — по крайней мере, в нашем случае и в нашем регионе — чтобы восстановить этот диалог и сотрудничество, потенциал которых действительно существует и с Азербайджаном, и с Турцией. И сегодня мы действительно очень, очень близки к этой возможности. Поэтому я думаю, что это, возможно, единственный момент, единственный акцент, где я должен выразить несогласие», — отметил министр.
Говоря об отношениях с Европейским союзом, Мирзоян заявил, что у Еревана есть высокие ожидания.
«Мы можем иметь ожидания, но, возможно, с европейской стороны это не так. Следует понять, где наши видения совпадают. И если они действительно совпадают, необходимо выяснить, как действовать и как совместно планировать наше общее будущее.
На данный момент я снова хочу подчеркнуть, что внутри армянского общества существуют огромные ожидания. И если они не оправдаются — будь то по вине нашего правительства или наших партнеров в ЕС — мы столкнемся с глубочайшим разочарованием.
В конечном итоге это регион, где чувства исторически и традиционно играют важную роль. И если эти ожидания приведут не к положительным результатам, а к разочарованию, то мы тоже упустим этот момент. И я с трудом представляю, когда мы снова сможем возобновить этот процесс», — заключил министр.