ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը լրագրողների հետ զրույցում անդրադարձել է ադրբեջանական կողմի այն պնդումներին, թե 300,000 ադրբեջանցի պետք է վերադառնա Հայաստան՝ նշելով, թե այս հարցը պետք է դիտարկել նույն տրամաբանությամբ, ինչով Հայաստանը խոսել է Ղարաբաղի հայ բնակչության վերադարձի մասին։
«Մի զարմացեք, որ ադրբեջանցիները խոսում են Արևմտյան Ադրբեջանի մասին, բա մենք նույնը չէի՞նք անում, 300,000 ադրբեջանցիների վերադարձի մասին խոսակցություններն էլ նույն տրամաբանության մեջ ենք, մենք չե՞նք ասում, որ Ղարաբաղի բնակչությունը պետք է վերադառնա ապրելու Ադրբեջան։ Ես զարմանում եմ՝ նո՞ր բան եմ ասում»,–ասել է նա, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը ներկայում որևէ գնահատական չի տալիս, այլ ներկայացնում է, թե ինչ է կատարվում։
«Մենք հիմա գնահատական չենք տալիս, ասում ենք, թե ինչ է կատարվում։ Այո, Ղարաբաղի բնակչությունը ինչ որ մի օր պետք է վերադառնա և ապրի իրենց տներում, մեր եկեղեցիները, լավ կլինի որ մի օր վերաբացվեն»,-ասել է նա՝ այնուամենայնիվ ընդգծելով, որ 300, 000 ադրբեջանցիների վերադաձի հնարավորություն չի տեսնում։
Սիմոնյանը նշել է, որ նման գործընթացն այսօր պարզապես անիրագործելի է անվտանգության տեսանկյունից։
«Դա անվտանգային առումով անհնարին է, որովհետև ինչպես խաղաղության պայմանագրի մեջ է նշվում՝ ամեն ինչ պետք է լինի փոխադարձ։ Երբ կլինի խաղաղության պայմանագիր՝ հայերը կարող են ապրել Բաքվում, մյուսները կարող են վերադառնալ այն գյուղերը, որ ժամանակին ապրել եմ։ Հիմա ո՞նց են հայերն ապրում Վրաստանում, նույն կերպ ադրբեջանցիներն են ապրելու այստեղ, ավելին Խաղաղության պայմանագիրը կնքելուց 5 րոպե հետո Հայաստանի և Ադրբեջանի բնակիչները սկսելու են իրար հետ առևտուր անել, բոլոր ձևերով իրար հետ կոմունիկացվելու են ու շփվեն»,–ասել է Ալեն Սիմոնյանը։
Մինչդեռ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Երևանյան երկխոսություն» երկրորդ միջազգային ֆորումի ժամանակ, անդրադառնալով Բաքվից հնչող խոսույթին, հայտարարել է, որ չկա և չի կարող լինել «Արևմտյան Ադրբեջան» ՀՀ ինքնիշխան տարածքում:
Նա հավելել է, որ դրա քննարկումը Երևանի համար բացառված է, ինչն ըստ վարչապետի՝ իրավաչափ դիրքորոշում է:

27 Май 2025 - 15:17 AMT
Председатель Национального собрания Армении Ален Симонян в беседе с журналистами прокомментировал заявления азербайджанской стороны о необходимости возвращения 300 тысяч азербайджанцев в Армению, отметив, что вопрос нужно рассматривать по той же логике, что и возвращение армянского населения Карабаха.
«Не удивляйтесь, что азербайджанцы говорят о Западном Азербайджане — мы ведь делаем то же самое. Разговоры о возвращении 300 тысяч азербайджанцев идут в той же логике. Мы разве не говорим, что армяне Карабаха должны вернуться жить в Азербайджан? Удивляюсь, что это звучит как нечто новое», — сказал он, передает «Пастинфо».
По словам Симоняна, Армения сейчас не даёт оценок, а лишь фиксирует происходящее.
«Мы не даём оценок, мы констатируем факты. Да, карабахские армяне однажды должны вернуться и жить в своих домах, и будет хорошо, если наши церкви откроются», — сказал он, добавив, что сейчас возвращение 300 тысяч азербайджанцев невозможно.
Симонян указал, что этот процесс нереален с точки зрения безопасности.
«Это невозможно с точки зрения безопасности, потому что, как сказано в мирном договоре, всё должно быть взаимным. Когда будет мирный договор, армяне смогут жить в Баку, а другие — вернуться в деревни, где жили раньше. Сейчас как армяне живут в Грузии — так же азербайджанцы будут жить здесь. Более того, через пять минут после подписания мирного договора жители Армении и Азербайджана начнут торговать друг с другом, общаться всеми способами», — отметил он.
Тем временем премьер-министр Никол Пашинян на втором международном форуме «Ереванский диалог» заявил, что понятия «Западный Азербайджан» не существует и не может существовать на суверенной территории Армении. Он подчеркнул, что обсуждение этого вопроса исключено для Еревана и является правомерной позицией.