ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը լրագրողների հետ զրույցում անդրադարձել է ադրբեջանական կողմի այն պնդումներին, թե 300,000 ադրբեջանցի պետք է վերադառնա Հայաստան՝ նշելով, թե այս հարցը պետք է դիտարկել նույն տրամաբանությամբ, ինչով Հայաստանը խոսել է Ղարաբաղի հայ բնակչության վերադարձի մասին։
«Մի զարմացեք, որ ադրբեջանցիները խոսում են Արևմտյան Ադրբեջանի մասին, բա մենք նույնը չէի՞նք անում, 300,000 ադրբեջանցիների վերադարձի մասին խոսակցություններն էլ նույն տրամաբանության մեջ ենք, մենք չե՞նք ասում, որ Ղարաբաղի բնակչությունը պետք է վերադառնա ապրելու Ադրբեջան։ Ես զարմանում եմ՝ նո՞ր բան եմ ասում»,–ասել է նա, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը ներկայում որևէ գնահատական չի տալիս, այլ ներկայացնում է, թե ինչ է կատարվում։
«Մենք հիմա գնահատական չենք տալիս, ասում ենք, թե ինչ է կատարվում։ Այո, Ղարաբաղի բնակչությունը ինչ որ մի օր պետք է վերադառնա և ապրի իրենց տներում, մեր եկեղեցիները, լավ կլինի որ մի օր վերաբացվեն»,-ասել է նա՝ այնուամենայնիվ ընդգծելով, որ 300, 000 ադրբեջանցիների վերադաձի հնարավորություն չի տեսնում։
Սիմոնյանը նշել է, որ նման գործընթացն այսօր պարզապես անիրագործելի է անվտանգության տեսանկյունից։
«Դա անվտանգային առումով անհնարին է, որովհետև ինչպես խաղաղության պայմանագրի մեջ է նշվում՝ ամեն ինչ պետք է լինի փոխադարձ։ Երբ կլինի խաղաղության պայմանագիր՝ հայերը կարող են ապրել Բաքվում, մյուսները կարող են վերադառնալ այն գյուղերը, որ ժամանակին ապրել եմ։ Հիմա ո՞նց են հայերն ապրում Վրաստանում, նույն կերպ ադրբեջանցիներն են ապրելու այստեղ, ավելին Խաղաղության պայմանագիրը կնքելուց 5 րոպե հետո Հայաստանի և Ադրբեջանի բնակիչները սկսելու են իրար հետ առևտուր անել, բոլոր ձևերով իրար հետ կոմունիկացվելու են ու շփվեն»,–ասել է Ալեն Սիմոնյանը։
Մինչդեռ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Երևանյան երկխոսություն» երկրորդ միջազգային ֆորումի ժամանակ, անդրադառնալով Բաքվից հնչող խոսույթին, հայտարարել է, որ չկա և չի կարող լինել «Արևմտյան Ադրբեջան» ՀՀ ինքնիշխան տարածքում:
Նա հավելել է, որ դրա քննարկումը Երևանի համար բացառված է, ինչն ըստ վարչապետի՝ իրավաչափ դիրքորոշում է:

In remarks to reporters, Armenian National Assembly Speaker Alen Simonyan addressed Azerbaijani claims that 300,000 Azerbaijanis should return to Armenia, stating that the issue should be viewed in the same logic Armenia applies to the return of Armenians to Nagorno-Karabakh.
“Don’t be surprised they talk about Western Azerbaijan—we’ve done the same. The idea of 300,000 Azerbaijanis returning is part of the same logic. Don’t we say the Armenians of Karabakh should return to live in Azerbaijan? I’m surprised this sounds new to some,” Simonyan said, as reported by Pastinfo.
According to him, Armenia is not making judgments, only stating the facts.
“We’re not assessing—we’re saying what’s happening. Yes, Karabakh Armenians must return one day and live in their homes, and it would be good if our churches reopen,” he said, though adding that the return of 300,000 Azerbaijanis is not currently feasible.
Simonyan noted that such a process is unworkable today due to security concerns.
“It’s impossible from a security perspective because, as stated in the peace treaty, everything must be reciprocal. When there is a peace agreement, Armenians can live in Baku, and others can return to villages where they once lived. How do Armenians live in Georgia now? That’s how Azerbaijanis would live here. In fact, five minutes after a peace treaty is signed, people in Armenia and Azerbaijan will begin trading, communicating, and interacting in all ways,” he said.
Meanwhile, Prime Minister Nikol Pashinyan, speaking at the second “Yerevan Dialogue” international forum, stated that the concept of “Western Azerbaijan” has no basis and cannot exist on Armenia’s sovereign territory. He emphasized that such discussions are ruled out for Yerevan and this is a legally sound position.