Հայաստանը մասնակի շրջափակման մեջ է` անկախություն ձեռք բերելուց ի վեր, բայց հիմա Երևանը փորձում է փոխել Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի դինամիկան, որն ինքնին կփոխի ինչպես եվրոպական ավելի լայն տարածաշրջանի դինամիկան, այնպես էլ Կենտրոնական Ասիայի և Մերձավոր Արևելքի դինամիկան։ Այդ մասին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանն ասել է «Երևանյան երկխոսություն» համաժողովի շրջանակում կայացած պանելային քննարկման ժամանակ, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նա ներկայացրել է Հայաստանի դիրքորոշումը՝ բացատրելով, թե ինչ քայլեր են անհրաժեշտ՝ տարածաշրջանի զարգացման ընթացքը վերափոխելու համար։
«Այս պահին մենք ունենք Հարավային Կովկասում երկարատև խաղաղություն հաստատելու եզակի հնարավորություն։ Մենք ունենք իրավիճակ, երբ ո՛չ Ադրբեջանը, ո՛չ էլ Հայաստանը պարտավոր չեն որևէ բան զիջել։ Մենք ունենք խաղաղության պայմանագրի տեքստ։ Բանակցություններն ավարտվել են։ Եվ մենք ունենք պատմական հնարավորություն ստորագրելու և վավերացնելու այս խաղաղության պայմանագիրը։ Մենք ունենք պատմական հնարավորություն՝ ապաշրջափակելու Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում բոլոր հաղորդակցությունները, ինչը նշանակում է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև բոլոր հաղորդակցությունները, նաև Հայաստանի և Թուրքիայի միջև բոլոր հաղորդակցությունները։ Եվ սա կփոխի Հարավային Կովկասի ողջ դինամիկան, ամբողջ անվտանգության ճարտարապետությունը։
Եվ քանի որ մենք քննարկում ենք թեման, թե ինչպես կարող են փոքր երկրները կողմնորոշվել այս անհանգիստ ժամանակներում, ահա թե ինչպես կարող են փոքր երկրները կողմնորոշվել։ Ժամանակակից աշխարհում, որտեղ համաշխարհային կարգը փլուզվում է, փոքր երկրների կամ նույնիսկ միջին չափի երկրների համար անորոշության թիվ մեկ աղբյուրը հակամարտությունն է։ Դուք վերացնում եք հակամարտությունը, դուք վերացնում եք անորոշությունը։ Դուք ապաշրջափակում եք հաղորդակցությունները, դուք վերացնում եք անորոշությունը։ Եվ դուք նաև վերացնում եք նոր հակամարտությունների ռիսկը։
Այսպիսով, սա է մեր ռազմավարությունը։ Պետք է խոստովանեմ, որ սա դժվար է, դժվար է նաև այն պատճառով, որ մեր պոտենցիալ գործընկերները այնքան կառուցողական չեն, որքան մենք կցանկանայինք տեսնել, բայց մենք ուզում ենք մեր սեփական օրինակով ցույց տալ, որ խաղաղությունը հնարավոր է»,–ասել է նա։

Armenia has been under partial blockade since gaining independence, but now Yerevan is working to reshape the dynamics of the South Caucasus, which would also influence broader developments across Europe, Central Asia, and the Middle East. This was stated by National Assembly Deputy Speaker Ruben Rubinyan during a panel at the Yerevan Dialogue forum, Armenpress reports.
Rubinyan outlined Armenia’s vision, explaining the necessary steps to redirect regional development.
“At this moment, we have a unique opportunity to establish lasting peace in the South Caucasus. Neither Azerbaijan nor Armenia is required to concede anything. We have a draft peace agreement. Negotiations are complete. We have a historic chance to sign and ratify this treaty. We also have a historic opportunity to unblock all communications in the region, between Armenia and Azerbaijan, and between Armenia and Turkey. This will change the entire regional dynamic and the security architecture of the South Caucasus.
As we discuss how small countries can navigate uncertain times, this is how they can do it. In today’s world, where the global order is crumbling, the primary source of uncertainty for small or even medium-sized countries is conflict. Eliminate the conflict, and you eliminate the uncertainty. Open communications, and you remove uncertainty. You also reduce the risk of new conflicts.
This is our strategy. Admittedly, it is difficult—partly because our potential partners are not as constructive as we would like. But we aim to show by example that peace is possible,” he said.
On March 13, Armenia’s Foreign Ministry announced it had accepted Azerbaijan’s proposals on the two previously unresolved articles of the agreement, stating the peace deal is ready for signing. Yerevan said it is prepared to discuss the timing and location of the signing. However, Baku introduced new preconditions, stating it is too early to set a date for the meeting.