Հայաստանը մասնակի շրջափակման մեջ է` անկախություն ձեռք բերելուց ի վեր, բայց հիմա Երևանը փորձում է փոխել Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի դինամիկան, որն ինքնին կփոխի ինչպես եվրոպական ավելի լայն տարածաշրջանի դինամիկան, այնպես էլ Կենտրոնական Ասիայի և Մերձավոր Արևելքի դինամիկան։ Այդ մասին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանն ասել է «Երևանյան երկխոսություն» համաժողովի շրջանակում կայացած պանելային քննարկման ժամանակ, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նա ներկայացրել է Հայաստանի դիրքորոշումը՝ բացատրելով, թե ինչ քայլեր են անհրաժեշտ՝ տարածաշրջանի զարգացման ընթացքը վերափոխելու համար։
«Այս պահին մենք ունենք Հարավային Կովկասում երկարատև խաղաղություն հաստատելու եզակի հնարավորություն։ Մենք ունենք իրավիճակ, երբ ո՛չ Ադրբեջանը, ո՛չ էլ Հայաստանը պարտավոր չեն որևէ բան զիջել։ Մենք ունենք խաղաղության պայմանագրի տեքստ։ Բանակցություններն ավարտվել են։ Եվ մենք ունենք պատմական հնարավորություն ստորագրելու և վավերացնելու այս խաղաղության պայմանագիրը։ Մենք ունենք պատմական հնարավորություն՝ ապաշրջափակելու Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում բոլոր հաղորդակցությունները, ինչը նշանակում է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև բոլոր հաղորդակցությունները, նաև Հայաստանի և Թուրքիայի միջև բոլոր հաղորդակցությունները։ Եվ սա կփոխի Հարավային Կովկասի ողջ դինամիկան, ամբողջ անվտանգության ճարտարապետությունը։
Եվ քանի որ մենք քննարկում ենք թեման, թե ինչպես կարող են փոքր երկրները կողմնորոշվել այս անհանգիստ ժամանակներում, ահա թե ինչպես կարող են փոքր երկրները կողմնորոշվել։ Ժամանակակից աշխարհում, որտեղ համաշխարհային կարգը փլուզվում է, փոքր երկրների կամ նույնիսկ միջին չափի երկրների համար անորոշության թիվ մեկ աղբյուրը հակամարտությունն է։ Դուք վերացնում եք հակամարտությունը, դուք վերացնում եք անորոշությունը։ Դուք ապաշրջափակում եք հաղորդակցությունները, դուք վերացնում եք անորոշությունը։ Եվ դուք նաև վերացնում եք նոր հակամարտությունների ռիսկը։
Այսպիսով, սա է մեր ռազմավարությունը։ Պետք է խոստովանեմ, որ սա դժվար է, դժվար է նաև այն պատճառով, որ մեր պոտենցիալ գործընկերները այնքան կառուցողական չեն, որքան մենք կցանկանայինք տեսնել, բայց մենք ուզում ենք մեր սեփական օրինակով ցույց տալ, որ խաղաղությունը հնարավոր է»,–ասել է նա։

Армения находится в условиях частичной блокады с момента обретения независимости, однако теперь Ереван стремится изменить динамику Южного Кавказа, что, в свою очередь, повлияет на более широкий европейский регион, а также на Центральную Азию и Ближний Восток. Об этом заявил заместитель председателя Национального собрания Рубен Рубинян на панельной дискуссии в рамках форума «Ереванский диалог», передаёт «Арменпресс».
Рубинян представил позицию Армении и объяснил, какие шаги необходимы для изменения хода развития региона.
«На данный момент у нас есть уникальная возможность установить долгосрочный мир на Южном Кавказе. Ни Азербайджан, ни Армения не обязаны чем-либо поступаться. У нас есть текст мирного соглашения. Переговоры завершены. У нас есть исторический шанс подписать и ратифицировать этот мирный договор. У нас также есть историческая возможность разблокировать все коммуникации в регионе — между Арменией и Азербайджаном, а также между Арменией и Турцией. Это изменит всю динамику Южного Кавказа и архитектуру безопасности в регионе.
И поскольку мы обсуждаем, как малые страны могут ориентироваться в нестабильные времена, вот как они могут это делать. В современном мире, где разрушается глобальный порядок, главный источник неопределенности для малых или даже средних стран — это конфликты. Устраняете конфликт — устраняете неопределенность. Разблокируете коммуникации — устраняете неопределенность. А также снижаете риск новых конфликтов.
Такова наша стратегия. Должен признать, что это трудно, в том числе потому, что наши потенциальные партнеры не столь конструктивны, как нам хотелось бы. Но мы хотим на собственном примере показать, что мир возможен», — сказал он.
13 марта МИД Армении сообщил, что принял предложения азербайджанской стороны по двум несогласованным статьям и что текст мирного соглашения готов к подписанию. Армения заявила о готовности начать консультации по срокам и месту подписания. Однако Баку выдвинул новые предварительные условия и заявил, что говорить о сроках пока преждевременно.