Երևանի քրեական դատարանը՝ դատավոր Դավիթ Բալայանի նախագահությամբ, հրապարակել է Պետական վերահսկողական ծառայության նախկին ղեկավար Դավիթ Սանասարյանի գործով իր դատավճիռը՝ ճանաչելով նրան անմեղ։
Ավելի քան հինգուկես տարի տևած քննությունից հետո, դատարանը մայիսի 27-ին անցել է խորհրդակցական սենյակ՝ վճիռ կայացնելու նպատակով, հայտնում է Factor.am-ը։
Սանասարյանի նկատմամբ մեղադրանք է առաջադրվել Պետական վերահսկողական ծառայության ղեկավարի պաշտոնում պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահման հիմքով։ Ըստ մեղադրանքի, նա, լինելով ծառայության ղեկավարը և ունենալով ծառայության ղեկավարման, աշխատակիցների նշանակման ու ազատման, կարգապահական պատժի կիրառման, վերահսկվող կառույցներում ուսումնասիրությունների հանձնարարելու և անհրաժեշտ տեղեկությունների ու փաստաթղթերի պահանջման լիազորություններ, խմբային շահերով առաջնորդվելով՝ իր դիրքն օգտագործել է ի վնաս ծառայության շահերի և չի կատարել իր պարտականությունները։
Սանասարյանը բազմիցս հայտնել է իր անմեղությունը՝ մերժելով մեղադրանքները։ Մայիսի 27-ին՝ դատարանի խորհրդակցական սենյակ անցնելուց առաջ, նա վերջին խոսքում նշել է․ «Իմ նկատմամբ հաշվեհարդար է տեղի ունենում»։
Նույն գործի շրջանակում մեղադրյալներ են եղել նաև ՊՎԾ գնումների վերահսկողության վարչության ժամանակավոր ղեկավար Սամվել Ադյանը, վարչության գլխավոր մասնագետ Գևորգ Խաչատրյանը և «Զորաշեն» ՍՊԸ-ի փաստացի կառավարումը իրականացնող Տարոն Ավետիսյանը։ Սակայն նրանց նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցվել է՝ վաղեմության ժամկետը լրացած լինելու հիմքով։
Մեղադրանքի համաձայն՝ Սամվել Ադյանը, որպես ՊՎԾ պաշտոնյա, ունենալով իրավասություն վերահսկելու պետական միջոցներ ստացող ընկերությունների գնման գործընթացների օրինականությունը, համաձայնության է եկել Գևորգ Խաչատրյանի հետ և 2018-2019 թվականներին ապօրինի միջամտել է Առողջապահության նախարարության, ինչպես նաև «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» և «Վանաձոր» բժշկական կենտրոնների կողմից բժշկական սարքավորումների ձեռքբերման գործընթացին։ Նրանք ստիպել են փոխել ինչպես ավտոկլավների, այնպես էլ հեմոդիալիզի սարքերի շահագործման փաստաթղթերով սահմանված դիալիզատորների բնութագրերը՝ կազմելով տեխնիկական պայմանագրեր, որոնք չեն բխել իրական պահանջներից։
Մեղադրանքում նշվում է, որ նրանք այդ փոփոխություններով ձգտել են ապահովել մրցույթներում «Զորաշեն» ՍՊ ընկերության հաղթանակը։ Ավելին, երբ գնումներին ներգրավված աշխատակիցները հրաժարվել են կատարել անօրինական պահանջները, ՊՎԾ-ի պաշտոնյաները սպառնացել կամ սկսել են ուսումնասիրություններ։
Նման գործողությունների հետևանքով փոխված տեխնիկական պայմաններով նվազել են մատակարարվելիք ապրանքների որակական ցուցանիշները՝ դրանք համապատասխանեցնելով «Զորաշեն» ՍՊ ընկերության առաջարկներին։
Տարոն Ավետիսյանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ «Զորաշեն» ՍՊ ընկերության փաստացի ղեկավարումը Հայկ Կարապետյանի տված լիազորագրերով իրականացնելու և Սամվել Ադյանի մտերիմ ընկերը լինելու պայմաններում, Ադյանի ու Խաչատրյանի հետ նախնական համաձայնությամբ օժանդակելու համար՝ վերջիններիս աջակցելով պաշտոնեական դիրքի չարաշահման մեջ։ Մեղադրանքի համաձայն, այդ աջակցությունը կատարվել է տեղեկատվություն ու ռեսուրսներ տրամադրելու, խոչընդոտները վերացնելու միջոցով։
Սանասարյանը հայտնել է, որ տեղյակ չի եղել Ադյանի ու Խաչատրյանի՝ «Զորաշեն» ՍՊԸ-ի հետ կապի մասին։
Սանասարյանի դեմ ԱԱԾ-ում հաղորդում էր ներկայացրել գնման մրցույթներում պարտված «Ֆրեզենիուս Մեդիքլ քեյր» գերմանական ընկերության հայաստանյան գործընկեր «Ֆրեզեն» ՍՊԸ-ի տնօրեն Հրանտ Պիվազյանը։

29 Май 2025 - 09:39 AMT
Ереванский уголовный суд под председательством судьи Давита Балаяна огласил приговор по делу бывшего руководителя Службы государственного контроля Давита Санасаряна, признав его невиновным.
Как сообщает Factor.am , 27 мая суд удалился в совещательную комнату после более чем пятилетнего расследования.
Санасарян обвинялся в злоупотреблении должностными полномочиями на посту главы Службы госконтроля. По версии обвинения, он, руководствуясь групповыми интересами, использовал служебное положение в ущерб интересам службы и не исполнил свои обязанности. В его полномочия входило руководство службой, назначение и увольнение сотрудников, применение дисциплинарных взысканий, инициирование проверок в подведомственных структурах и запрос необходимых документов.
Санасарян неоднократно заявлял о своей невиновности и отвергал обвинения. 27 мая, перед уходом суда в совещательную комнату, он в последнем слове отметил: «Против меня проводится расправа».
По тому же делу обвиняемыми проходили также временно исполняющий обязанности начальника отдела контроля закупок Самвел Адян, главный специалист отдела Геворг Хачатрян и фактический руководитель компании «Зорашен» Тарон Аветисян. Преследование в их отношении было прекращено по причине истечения срока давности.
Согласно обвинению, Адян и Хачатрян в 2018–2019 годах вмешивались в процессы закупок медицинского оборудования, проводимых Минздравом и медицинскими центрами «Сурб Григор Лусаворич» и «Ванадзор». Они добивались изменений в технических требованиях, чтобы обеспечить победу компании «Зорашен», и угрожали или инициировали проверки в отношении сотрудников, отказавшихся выполнять незаконные указания.
В результате этих действий были снижены качественные характеристики поставляемых товаров, чтобы они соответствовали возможностям «Зорашен».
Аветисяну предъявили обвинение в том, что он, будучи другом Адяна и управляя «Зорашен» по доверенности от Айка Карапетяна, содействовал им, предоставляя информацию и ресурсы и устраняя препятствия.
Санасарян заявил, что не был осведомлён о связях Адяна и Хачатряна с компанией «Зорашен».
Расследование началось на основе заявления директора компании «Фрезен» (армянского партнёра немецкой Fresenius Medical Care) Гранта Пивазяна, проигравшего тендер.