Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը կառավարությունում տեղի ունեցած ճեպազրույցի ընթացքում հայտարարել է, որ սահմանազատման աշխատանքները կասեցված չեն։
«Փոխվարչապետների մակարդակով աշխատանքային խմբերը կապի մեջ են և շարունակում են աշխատել, որ առաջ ընթանանք։ Վերջին պայմանավորվածությունն այն է, որ Հայաստան-Վրաստան-Ադրբեջան սահմանակետից մի քիչ ներքև է շարունակվելու սահմանազատումը, և փորձելու են բանակցությունների միջոցով հասնել լուծումների, որ շարունակվի սահմանազատման գործընթացը։ Այդ ուղղությամբ մեծ ջանքեր են գործադրվում, որ առաջ ընթանանք»,- ասել է նա, հայտնում է Radar.am-ը։
ԱԽ քարտուղարը նաև ասել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրման նպատակով ընթացող խորհրդակցությունները դիվանագիտական ուղիներով շարունակվում են, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Դիվանագիտական խողովակով խորհրդակցություն ենք իրականացնում Ադրբեջանի հետ, որպեսզի խաղաղության պայմանագիրը ստորագրվի»,-ասել է նա։
Անդրադառնալով Խոզնավարի հատվածում հնչած կրակոցներին՝ ԱԽ քարտուղարը հիշեցրել է, որ Հայաստանն Արդբեջանին առաջարկել է սահմանային միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմ ստեղծել:
Նրա խոսքով՝ խաղաղության կառուցման գործընթացում առաջընթաց է ապահովվել՝ փոխվարչապետների մակարդակով աշխատանքային խմբերը շարունակում են աշխատել, որպեսզի սահմանազատման գործընթացի հետ կապված առաջ ընթանան:

During a briefing at the government, Secretary of the National Security Council Armen Grigoryan confirmed that the process of border delimitation between Armenia and Azerbaijan has not been suspended.
“Working groups at the level of deputy prime ministers are in contact and continue efforts to move forward. The latest agreement is to proceed with delimitation just south of the Armenia-Georgia-Azerbaijan tri-border point. They aim to reach solutions through negotiations to ensure the process continues. Significant efforts are being made in that direction,” he said, according to Radar.am .
He also noted that diplomatic consultations with Baku are ongoing with the goal of signing a peace treaty between Armenia and Azerbaijan, as reported by Panorama.am .
“We are holding consultations with Azerbaijan through diplomatic channels to ensure the peace agreement is signed,” Grigoryan stated.
Addressing the recent gunfire reported near the Khoznavar area, he reminded that Armenia has proposed creating a mechanism to investigate border incidents.
According to him, progress is being made in the peacebuilding process, with working groups at the deputy prime ministerial level actively engaged in advancing the border delimitation efforts.
On January 16, Armenia’s Foreign Ministry announced that an agreement had been reached on a new segment of the border delimitation. It stipulates starting the work from the northern section—where the borders of Armenia, Azerbaijan, and Georgia meet—and continuing southward to the Armenia-Azerbaijan border near Iran.