Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը լրագրողների հետ զրույցում նշել է, որ հայկական կողմը պատրաստակամություն է հայտնել «Խաղաղության պայմանագրի» ստորագրման նույն օրը ստորագրել նաև Մինսկի խմբի լուծարման դիմումը։
Նա նշել է, որ Հայաստանը ներկայումս Ադրբեջանի հետ դիվանագիտական կապով շարունակում է քննարկումները՝ խաղաղության պայմանագրի ստորագրման ուղղությամբ, հայտնում է Aysor.am-ը։
«Խաղաղության պայմանագրի տեքստն այլևս վերջնականացված է, միակ անհրաժեշտությունը ստորագրելն է»,-ասել է Գրիգորյանը։
Պատասխանելով հարցին, թե որո՞նք են պայմանագրի ստորագրման խոչընդոտները՝ նա նշել է․ «Իսկ Սահմանադրության մասին՝ գիտեք արդեն Հայաստանի դիրքորոշումը»։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ավելի վաղ հայտարարել էր, որ կա ևս 2 բան, որ ՀՀ–ն պետք է անի մինչև խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը՝ փոխի իր Սահմանադրությունը և համաձայնություն տա ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարմանը։

Secretary of the Security Council Armen Grigoryan told reporters that Armenia is ready to sign the application for the dissolution of the OSCE Minsk Group on the same day as the peace treaty with Azerbaijan.
He confirmed that Armenia is continuing discussions with Azerbaijan through diplomatic channels to finalize the peace agreement, according to Aysor.am .
“The text of the peace treaty is finalized; all that remains is to sign it,” Grigoryan stated.
When asked what obstacles remain to signing the agreement, he replied, “As for the Constitution—you already know Armenia’s position.”
Azerbaijani President Ilham Aliyev had earlier stated that Armenia must meet two conditions before signing the peace agreement: amending its Constitution and consenting to the dissolution of the OSCE Minsk Group.