ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հայտարարել է, որ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի այցի ընթացքում Սյունիքում Ռուսաստանի հյուպատոսություն բացել չէր ենթադրվում, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
«Հայտարարվե՞լ է, որ բացվելու՞ է։ Այդպիսի հայտարարություն չի եղել։ Ամենայն հավանականությամբ ասվել է՝ քննարկվելու է և քննարկվել է»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել է ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը։
ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ այս հայտարարությունն արեց «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անդամ Արմեն Խաչատրյանը, անդրադառնալով նույն հարցին, ասել է, որ Սյունիքում Ռուսաստանի հյուպատոսություն բացելու վերաբերյալ նորություններ այս պահին չկան, գրում է Sputnik Արմենիան։
«Հայաստանի իշխանությունը համաձայնություն չի՞ տալիս»,- հարց է ուղղել լրագրողը՝ հիշեցնելով ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի խոսքերը, որ Սյունիքում հյուպատոսության բացման հարցեր են քննարկվել։
«Դե, եթե քննարկել են, պետք է բացեն, էլ ինչո՞ւ եք եզրակացնում, որ Հայաստանի իշխանություններն ինչ-որ խոչընդոտներ են ստեղծում»,- ասել է պատգամավորը։
Լրագրողը ճշտող հարց է տվել` այնուամենայնիվ, ի՞նչն է խնդիրը, որ չի բացվում
«Ռուսաստանի խնդիրն է»,– պատասխանել է Խաչատրյանը։
Նրա պնդմամբ՝ Ֆրանսիայի հետ ևս 2-3 տարի է՝ հյուպատոսություն բացելու վերաբերյալ բանակցություններ էին ընթանում։ Ըստ նրա՝ քննարկումները սկսվել են 2022 թվականի սեպտեմբերից հետո, երբ ադրբեջանական կողմից հարձակում եղավ Սյունիքի ուղղությամբ։
ՔՊ-ական պատգամավորը կարծում է, որ Սյունիքում Ֆրանսիայի հյուպատոսական գրասենյակի բացումը կարևոր և դրական կլինի ընդհանուր միջավայրի համար։
Լրագրողների հետ զրույցում նա նաև հայտնել է, որ Ֆրանսիայի պատվո հյուպատոսական գրասենյակի բացումը նախատեսված է հունիսի 2-ին, ինքը ևս ներկա է լինելու։
Ավելի վաղ «Հրապարակ» թերթը, հղում անելով իշխանական աղբյուրներին, հայտնել էր, որ Սերգեյ Լավրովի այցն էլ չի լուծել Սյունիքում ռուսական հյուպատոսություն բացելու հարցը: Չնայած ռուսական կողմը հայտարարել էր, որ մինչև մայիս կոնկրետ պայմանավորվածություն կլինի, սակայն թերթի աղբյուրներն ասել են՝ ամեն ինչ արվելու է, որ հյուպատոսությունը չբացվի։

29 Май 2025 - 14:09 AMT
Секретарь Совета безопасности Армен Григорян заявил, что во время визита министра иностранных дел РФ Сергея Лаврова вопрос об открытии российского консульства в Сюнике не стоял на повестке дня, передаёт «Пастинфо».
«Разве заявлялось, что откроется? Такого заявления не было. Скорее всего, говорилось, что вопрос будет обсуждаться, и он обсуждался», — сказал Григорян журналистам.
Во время брифинга в парламенте депутат от фракции «Гражданский договор» Армен Хачатрян, комментируя тот же вопрос, заявил, что на данный момент нет новостей об открытии российского консульства в Сюнике, пишет «Спутник Армения».
На вопрос журналиста, действительно ли власти Армении не дают согласия, напомнив о словах Лаврова, что вопрос обсуждался, Хачатрян ответил: «Ну если обсуждали, значит, должны открыть. Почему вы делаете вывод, что армянские власти создают препятствия?»
На уточняющий вопрос, в чём же тогда проблема, депутат ответил: «Это проблема России».
По его словам, переговоры об открытии консульства Франции также длились 2-3 года. Он отметил, что обсуждения начались после нападения Азербайджана на Сюник в сентябре 2022 года.
Хачатрян считает, что открытие французского консульства в Сюнике будет важным и позитивным шагом для общего климата в регионе.
Он также сообщил, что церемония открытия почётного консульства Франции состоится 2 июня, и он примет в ней участие.
Ранее газета «Грапарак», ссылаясь на правительственные источники, сообщала, что визит Лаврова не решил вопрос открытия российского консульства в Сюнике. Несмотря на заявления российской стороны о конкретной договоренности к маю, источники утверждают, что делается всё возможное, чтобы консульство не было открыто.