ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն Ազգային ժողով է գնացել։ Նախարարը ՔՊ-ականների հետ փակ հանդիպում է անցկացնելու՝ քննարկելու գումարի դիմաց բանակում կրճատ ծառայության մասին նախագիծը, որի հեղինակը ՔՊ-ական Հայկ Սարգսյանն է, հայտնում է Aysor.am-ը։
Նախագծի քննարկումը ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հանձնաժողովում ժամանակավորապես դադարեցվել է՝ դրա շուրջ դեռ հավելյալ քննարկումներ անցկացնելու անհրաժեշտությամբ։
Նախագծի համաձայն՝ առաջարկվել է սահմանել, որ եթե քաղաքացին ընտրում է ծառայել մեկ ամիս, ապա պարտավորվում է վճարել 20 միլիոն դրամ, իսկ եթե ընտրում է ծառայել վեց ամիս, ապա պետք է վճարի 15 միլիոն դրամ պետական բյուջե։ Բացի այդ, նախաձեռնության մեջ նշված է եղել, որ պարտադիր ծառայության առավելագույն տարիքային շեմը 27-ից պետք է բարձրացվի մինչև 37։
Պաշտպանության նախարարությունը համապատասխան վերլուծություն է իրականացրել Հայկ Սարգսյանի առաջարկի շուրջ և մի շարք լրացումներ է արել դրան։
«Ձևակերպվել են հետևյալ առաջարկությունները՝ կրճատ ժամկետով ծառայությունը սահմանել 1 ամսվա դեպքում՝ 24 միլիոն դրամ, 4 ամսվա դեպքում՝ 18 միլիոն դրամ»,- ասել էր Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը։
Այժմ նախատեսվում է, որ պարտադիր զինվորական ծառայության անցնելու առավելագույն տարիքային շեմը կդրվի 32 տարեկանի սահմանում։
«Պաշտպանության մասին» օրենքում ներառվելու է դրույթ, ըստ որի՝ մինչև 16 տարին լրանալը արական սեռի քաղաքացիները կստանձնեն հանրային իրավական դրամական պարտավորություն՝ ՀՀ նկատմամբ 15 միլիոն դրամի չափով, որը կդադարեցվի քաղաքացին զինվորական հաշվառման վերցվելու պահից կամ ՀՀ քաղաքացիությունից հրաժարվելու և գումարի վճարման պարագայում։

Министр обороны Армении Сурен Папикян прибыл в Национальное собрание и провёл закрытую встречу с депутатами правящей партии «Гражданский договор», чтобы обсудить проект, предполагающий возможность краткосрочной военной службы за плату. Автором инициативы является депутат от ГД Айк Саргсян, сообщает «Aysor.am ».
Рассмотрение законопроекта в парламентской комиссии по вопросам обороны и безопасности временно приостановлено в связи с необходимостью дополнительных обсуждений.
Согласно первоначальной версии проекта, предлагалось установить, что гражданин может выбрать 1 месяц службы за 20 миллионов драмов или 6 месяцев за 15 миллионов драмов. Также предлагалось увеличить возрастной предел обязательной службы с 27 до 37 лет.
Министерство обороны провело анализ инициативы Саргсяна и внесло ряд изменений. По словам Папикяна, теперь предлагается установить плату 24 миллиона драмов за месяц службы и 18 миллионов драмов за 4 месяца. Максимальный возраст для призыва будет установлен на уровне 32 лет.
В проекте также появилось положение о том, что до достижения 16 лет граждане мужского пола будут нести публичное денежное обязательство перед государством в размере 15 миллионов драмов. Обязательство прекращается в случае постановки на воинский учёт, отказа от гражданства или оплаты суммы.
Омбудсмен Анаит Манасян раскритиковала проект, заявив, что любая форма социальной стратификации неприемлема, а риски недостаточно оценены. Она отметила, что в случае принятия законопроекта офис МИП вправе обратиться в Конституционный суд.