Ընդդիմադիր պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը Ազգային ժողովում կայացած ճեպազրույցի ընթացքում հայտարարել է, որ վարչապետ «Նիկոլ Փաշինյանի և իր թիմակիցների ամբողջ քաղաքականությունն այս շաբաթ ուղղված է եղել գալիք հնարավոր ձախողումներն արդարացնելու և այլոց մեղադրելու համար հիմքեր ստեղծելուն»։
Անդրադառնալով հոգևորականների հասցեին Փաշինյանի և նրա կնոջ գրառումներին՝ Խաչատրյանն ասել է. «Կրթող և կրթվող մարդը չի կարող իջնել զազրախոսության, խոհանոցային բամբասանքի մակարդակին»։
Նա հռետորական հարց տվեց, թե ինչո՞ւ Նիկոլ Փաշինյանի և նրա կնոջ գրառումները համընկան այն միջազգային խորհրդաժողովի հետ, որը Մայր Աթոռի նախաձեռնությամբ կայանում է Շվեյցարիայում, կամ ինչո՞ւ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հայտարարությունը համընկավ Արցախի Հանրապետության նախագահի ընտրության հետ, հայտնում է Panorama.am-ը։
Պատգամավորն անդրադարձել է նաև սահմանային կրակոցները հերքելու ադրբեջանական կեղծիքին՝ ասելով. «Իսկ ո՞վ է կրակել Խոզնավարում՝ հանգուցյալ Ալեքսանդր Սերգեևիչ Պուշկի՞նը, Բլո՞կը, Գրիբոեդո՞վը»։
Նա հայտարարել է, որ կրակոցներով և Բերձորում նոր օդանավակայանի բացմամբ Ադրբեջանը հիմքեր է ստեղծում Հայաստանի դեմ հերթական ագրեսիայի համար։
«Իսկ Փաշինյանը և իր իշխանությունը փոխանակ հիմքեր ստեղծեն ՀՀ-ն պաշտպանելու համար, մեղավորներ են փորձում կարգել»,-հայտարարել է ընդդիմադիր պատգամավորը։
Նա բացատրել է, որ դրանով փորձում է հայտարարել, թե հնարավոր ադրբեջանական հարձակման պատճառը Մայր Աթոռի կազմակերպած խորհրդաժողովն էր և Արցախի նոր նախագահի ընտրությունը։
Նկատելով, որ իրավապահ մարմինները ավելի մեղմ գրառումների հետևից են գնում՝ Խաչատրյանն ասաց, որ այդ կառույցները պարտավոր են գնալ Փաշինյանի գրառման հետևից։
Աննա Հակոբյանը հոգևորականների հասցեին իր գրառման մեջ գրել էր նաև․ «Շվեյցարիայում ի՞նչ եք անում. ո՞ւմ եք անվտանգ ուղարկում հարազատ բնօրրան, ո՞ւմ եք անհապաղ ազատում գերությունից։ Դուք գիտե՞ք` հոգևորն ինչ է։ Ա՜յ քեզ նորություն»։

30 Май 2025 - 10:39 AMT
Оппозиционный депутат Артур Хачатрян на брифинге в Национальном собрании заявил, что вся политика премьер-министра Никола Пашиняна и его команды на этой неделе была направлена на то, чтобы создать основу для оправдания будущих возможных провалов и переложить ответственность на других.
Хачатрян связал нападки на духовенство с международной конференцией, организованной Армянской Апостольской Церковью в Швейцарии, и предупредил о провокациях Азербайджана.
Обращаясь к публикациям Пашиняна и его супруги, адресованным духовенству, Хачатрян отметил: «Образованный и просвещающий человек не может опуститься до уровня грубой брани и кухонных сплетен».
Он задал риторический вопрос, почему публикации премьера и его жены совпали по времени с международной конференцией, организованной в Швейцарии, и почему заявление председателя НС Алена Симоняна совпало с выборами президента Республики Арцах.
Депутат также затронул азербайджанскую дезинформацию, направленную на отрицание приграничных выстрелов. «А кто тогда стрелял в Хознаваре — покойный Александр Сергеевич Пушкин? Или Блок? Или Грибоедов?» — отметил он с иронией.
Хачатрян заявил, что Азербайджан создает почву для новой агрессии против Армении с помощью провокаций и открытия нового аэропорта в Бердзоре.
«А Пашинян и его правительство, вместо того чтобы укреплять позиции страны, ищут виновных», — сказал депутат.
Он пояснил, что таким образом правительство пытается заявить, что возможная атака Азербайджана будет вызвана проведением конференции Мать-Апостольского Престола и выборами президента Арцаха.
Хачатрян также отметил, что правоохранительные органы должны обратить внимание на высказывания Пашиняна, как они это делают в случае с другими, менее резкими публикациями.
Анна Акопян в своей записи, адресованной духовенству, написала: «Что вы делаете в Швейцарии? Кого безопасно отправляете в родной край? Кого немедленно освобождаете из плена? Вы вообще знаете, что такое духовность? Вот это новость».