Ընդդիմադիր պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը Ազգային ժողովում կայացած ճեպազրույցի ընթացքում հայտարարել է, որ վարչապետ «Նիկոլ Փաշինյանի և իր թիմակիցների ամբողջ քաղաքականությունն այս շաբաթ ուղղված է եղել գալիք հնարավոր ձախողումներն արդարացնելու և այլոց մեղադրելու համար հիմքեր ստեղծելուն»։
Անդրադառնալով հոգևորականների հասցեին Փաշինյանի և նրա կնոջ գրառումներին՝ Խաչատրյանն ասել է. «Կրթող և կրթվող մարդը չի կարող իջնել զազրախոսության, խոհանոցային բամբասանքի մակարդակին»։
Նա հռետորական հարց տվեց, թե ինչո՞ւ Նիկոլ Փաշինյանի և նրա կնոջ գրառումները համընկան այն միջազգային խորհրդաժողովի հետ, որը Մայր Աթոռի նախաձեռնությամբ կայանում է Շվեյցարիայում, կամ ինչո՞ւ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հայտարարությունը համընկավ Արցախի Հանրապետության նախագահի ընտրության հետ, հայտնում է Panorama.am-ը։
Պատգամավորն անդրադարձել է նաև սահմանային կրակոցները հերքելու ադրբեջանական կեղծիքին՝ ասելով. «Իսկ ո՞վ է կրակել Խոզնավարում՝ հանգուցյալ Ալեքսանդր Սերգեևիչ Պուշկի՞նը, Բլո՞կը, Գրիբոեդո՞վը»։
Նա հայտարարել է, որ կրակոցներով և Բերձորում նոր օդանավակայանի բացմամբ Ադրբեջանը հիմքեր է ստեղծում Հայաստանի դեմ հերթական ագրեսիայի համար։
«Իսկ Փաշինյանը և իր իշխանությունը փոխանակ հիմքեր ստեղծեն ՀՀ-ն պաշտպանելու համար, մեղավորներ են փորձում կարգել»,-հայտարարել է ընդդիմադիր պատգամավորը։
Նա բացատրել է, որ դրանով փորձում է հայտարարել, թե հնարավոր ադրբեջանական հարձակման պատճառը Մայր Աթոռի կազմակերպած խորհրդաժողովն էր և Արցախի նոր նախագահի ընտրությունը։
Նկատելով, որ իրավապահ մարմինները ավելի մեղմ գրառումների հետևից են գնում՝ Խաչատրյանն ասաց, որ այդ կառույցները պարտավոր են գնալ Փաշինյանի գրառման հետևից։
Աննա Հակոբյանը հոգևորականների հասցեին իր գրառման մեջ գրել էր նաև․ «Շվեյցարիայում ի՞նչ եք անում. ո՞ւմ եք անվտանգ ուղարկում հարազատ բնօրրան, ո՞ւմ եք անհապաղ ազատում գերությունից։ Դուք գիտե՞ք` հոգևորն ինչ է։ Ա՜յ քեզ նորություն»։

Opposition MP Arthur Khachatryan stated during a press briefing in the National Assembly that Prime Minister Nikol Pashinyan and his team spent the week laying the groundwork to justify potential failures and shift blame onto others.
Khachatryan linked the PM’s criticism of clergy to a church-led conference in Switzerland and warned of Azerbaijan’s aggressive provocations.
Referring to the recent social media posts by Pashinyan and his wife targeting clergy, Khachatryan said: “An educated and educating person cannot descend to the level of vulgar slander or kitchen gossip.”
He questioned the timing of these statements, noting their coincidence with an international religious conference initiated by the Mother See of Holy Etchmiadzin in Switzerland. He also questioned why Speaker Alen Simonyan's statements aligned with the presidential election in the Republic of Artsakh.
Khachatryan also addressed Azerbaijani disinformation, specifically their denial of cross-border gunfire. “Then who fired in Khoznavar—was it the late Alexander Sergeyevich Pushkin? Or maybe Blok? Or Griboyedov?” he asked rhetorically.
He argued that Azerbaijan is using border attacks and the new airport opening in Berdzor to prepare for another act of aggression against Armenia.
“Meanwhile, instead of creating the grounds to defend Armenia, Pashinyan and his government are looking for scapegoats,” Khachatryan declared.
He added that this narrative is intended to portray the Etchmiadzin-hosted conference and the Artsakh presidential election as triggers for any potential Azerbaijani assault.
Pointing out the inconsistency in law enforcement responses, Khachatryan criticized authorities for acting on milder posts but not investigating the Prime Minister’s statements.
Anna Hakobyan, in her post about clergy, wrote: “What are you doing in Switzerland? Whom are you safely sending to their native homeland? Whom are you urgently liberating from captivity? Do you even know what spirituality is? What a revelation.”