«Հայրենիք» կուսակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանը, արձագանքելով հոգևորականների մասին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գրառումներին, ֆեյսբուքյան իր էջում նշել է, որ «Նիկոլը այն մարդը չէ, ով կարող է բարոյականությունից խոսել»։
«Իսկ ի՞նչ է լինում, երբ երկրի վարչապետը ձախողում է կառավարումը։ Ի՞նչ է լինում, երբ այդ ձախողման հետևանքով հազարավոր զոհեր ենք ունենում, Հայրենիք կորցնում…
Հարցերը հռետորական են։ Բայց Նիկոլը, հաստատ, այն մարդը չէ, ով կարող է ձախողումից, ուխտադրուժ լինելուց կամ առհասարակ՝ բարոյականությունից խոսել։
Եկեղեցին, իհարկե, շատ ավելին է տեսել իր պատմության մեջ, քան նիկոլյան շանտաժի այս խղճուկ փորձերն են։ Հավատքի և արժեքների մեր ամրոցը՝ Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին, վստահ եմ կհաղթահարի նաև այս փորձությունը։
Այս ամենն օրինաչափ է։ Ցավոք, նոր վերելքի համար պետք եղավ, որ հասնենք հատակին։ Հիմա արդեն այլ տարբերակ չունենք՝ պետք է վերջապես հասկանանք՝ ինչ ժողովուրդ ենք, ինչ եկեղեցի ու ինչ պետություն։
Բայց ես հավատում եմ «Մեկ ազգ, մեկ Հայրենիք, մեկ եկեղեցի» գաղափարին, այդ գաղափարի ուժին։ Միասին մենք կհաղթահարենք նաև այս փորձությունը։

Arthur Vanetsyan, leader of the Homeland Party and former head of Armenia’s National Security Service, responded to Prime Minister Nikol Pashinyan’s controversial statements about the clergy, stating on Facebook that “Nikol is not someone who can speak of morality.”
“What happens when a country’s prime minister fails in governance? When that failure results in thousands of casualties and the loss of our Homeland?” he asked rhetorically. “Nikol is certainly not the one who should be talking about failure, betrayal, or morality.”
Vanetsyan affirmed that the Church has faced far worse over its long history than “these pitiful attempts at Nikol-style blackmail.” He expressed confidence that the Armenian Apostolic Church—“our fortress of faith and values”—will withstand this trial as well.
“This was inevitable,” he continued. “Unfortunately, to rise again, we had to hit rock bottom. Now we have no choice but to finally understand who we are as a people, what kind of Church we have, and what kind of state we want.”
He concluded by affirming his belief in the principle of “One Nation, One Homeland, One Church,” and in the strength of that idea: “Together, we will overcome this challenge. God be with us.”