Հայաստանի Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանը կարծում է, որ Ադրբեջանը, կրակոցներ արձակելովՍյունիքի մարզի խաղաղ բնակավայրերի ուղղությամբ, փորձում է Հայաստանին շեղել խաղաղության օրակարգից։ Նա այս մասին ասել է խորհրդարանական ճեպազրույցի ընթացքում։
Հովհաննիսյանը հայտարարել է, որ Հայաստանն այդ սադրանքներին չի տրվելու և չի շեղվելու իր օրակարգից, հայտնում է Արմենպրեսը։
Անդրադառնալով վերջին օրերին Խոզնավարի ուղղությամբ ադրբեջանական կրակոցներին՝ պատգամավորը նշել է, որ Հայաստանն իր պաշտոնական դիրքորոշումը հայտնել է ոչ մեկ անգամ: Հայաստանն անդրադառնում է բոլոր միջադեպերին, որոնք տեղի են ունենում ՀՀ սահմանային հատվածներում:
«Շարունակելու ենք շարժվել խաղաղության մեր օրակարգով: Մենք առաջարկել ենք Ադրբեջանին երկկողմ դիտարկել սահմանային հատվածը, տվյալ միջադեպերը քննության առնել և պարզել, թե որ կողմն է միջադեպերը հրահրում, ինչպես է դա տեղի ունենում: Մենք այս ուղղությամբ շարունակելու ենք աշխատել: Եվ Հայաստանի Հանրապետությունն այդ սադրանքներին չի տրվելու և չի շեղվելու խաղաղության օրակարգից։ Մենք գնում ենք խաղաղության օրակարգով և միջազգային հանրության կողմից էլ ունենք աջակցություն՝ ուղղված այս օրակարգին»,–ասել է Հովհաննիսյանը:
Մայիսի 30-ին, կեսգիշերից հետո՝ ժամը 00:10-ից մինչև 01:00-ն ընկած ժամանակահատվածում, Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները կրակ են բացել Սյունիքի մարզի Խոզնավար գյուղի ուղղությամբ։ Կրակոցների հետևանքով վնասվել է բնակելի տան սանհանգույցը, ինչպես նաև վնաս է հասցվել մեկ մանր եղջերավոր կենդանու։ Մայիսի 29-ին ևս ադրբեջանական կողմը կրակահերթ է իրականացրել նույն բնակավայրի ուղղությամբ, որի հետևանքով ևս մեկ տուն վնասվել է։
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը խորհրդարանում, լրագրողների հետ զրույցում նշել է, որ ադրբեջանական կողմը չի ընդունել, թե կրակոցները իրականացվել են Խոզնավարի ուղղությամբ։

Secretary of the Civil Contract faction in Armenia’s National Assembly, Artur Hovhannisyan, stated that Azerbaijan’s gunfire targeting peaceful settlements in Syunik Province is an attempt to derail Armenia’s peace agenda.
Speaking during a parliamentary briefing, he emphasized that “Armenia will not succumb to provocations and will not deviate from its path,” Armenpress reports.
Referring to recent shootings in the direction of Khoznavar village, Hovhannisyan stressed that Armenia has consistently communicated its official stance and addresses every incident along its borders.
“We will continue to pursue our peace agenda. We have proposed to Azerbaijan that we examine the border area together, investigate each incident, and determine which side initiated them and how they occurred. We will keep working in this direction. The Republic of Armenia will not be drawn into provocations and will remain firmly on its peace path. Moreover, the international community supports this approach,” Hovhannisyan said.
On May 30, between 00:10 and 01:00, Azerbaijani forces opened fire toward Khoznavar village in Syunik, damaging a residential bathroom and injuring a small livestock animal. A similar incident occurred on May 29, when another home was damaged.
Minister of Defense Suren Papikyan told reporters in Parliament that Azerbaijan has denied responsibility for the Khoznavar shootings.