Հայաստանի Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանը կարծում է, որ Ադրբեջանը, կրակոցներ արձակելովՍյունիքի մարզի խաղաղ բնակավայրերի ուղղությամբ, փորձում է Հայաստանին շեղել խաղաղության օրակարգից։ Նա այս մասին ասել է խորհրդարանական ճեպազրույցի ընթացքում։
Հովհաննիսյանը հայտարարել է, որ Հայաստանն այդ սադրանքներին չի տրվելու և չի շեղվելու իր օրակարգից, հայտնում է Արմենպրեսը։
Անդրադառնալով վերջին օրերին Խոզնավարի ուղղությամբ ադրբեջանական կրակոցներին՝ պատգամավորը նշել է, որ Հայաստանն իր պաշտոնական դիրքորոշումը հայտնել է ոչ մեկ անգամ: Հայաստանն անդրադառնում է բոլոր միջադեպերին, որոնք տեղի են ունենում ՀՀ սահմանային հատվածներում:
«Շարունակելու ենք շարժվել խաղաղության մեր օրակարգով: Մենք առաջարկել ենք Ադրբեջանին երկկողմ դիտարկել սահմանային հատվածը, տվյալ միջադեպերը քննության առնել և պարզել, թե որ կողմն է միջադեպերը հրահրում, ինչպես է դա տեղի ունենում: Մենք այս ուղղությամբ շարունակելու ենք աշխատել: Եվ Հայաստանի Հանրապետությունն այդ սադրանքներին չի տրվելու և չի շեղվելու խաղաղության օրակարգից։ Մենք գնում ենք խաղաղության օրակարգով և միջազգային հանրության կողմից էլ ունենք աջակցություն՝ ուղղված այս օրակարգին»,–ասել է Հովհաննիսյանը:
Մայիսի 30-ին, կեսգիշերից հետո՝ ժամը 00:10-ից մինչև 01:00-ն ընկած ժամանակահատվածում, Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները կրակ են բացել Սյունիքի մարզի Խոզնավար գյուղի ուղղությամբ։ Կրակոցների հետևանքով վնասվել է բնակելի տան սանհանգույցը, ինչպես նաև վնաս է հասցվել մեկ մանր եղջերավոր կենդանու։ Մայիսի 29-ին ևս ադրբեջանական կողմը կրակահերթ է իրականացրել նույն բնակավայրի ուղղությամբ, որի հետևանքով ևս մեկ տուն վնասվել է։
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը խորհրդարանում, լրագրողների հետ զրույցում նշել է, որ ադրբեջանական կողմը չի ընդունել, թե կրակոցները իրականացվել են Խոզնավարի ուղղությամբ։

Секретарь фракции «Гражданский договор» в Национальном собрании Армении Артур Ованнисян считает, что Азербайджан, открывая огонь по мирным населенным пунктам Сюникской области, стремится отвлечь Армению от мирной повестки. Об этом он заявил на брифинге в парламенте, передает «Арменпресс».
Отвечая на вопросы по поводу недавних обстрелов в направлении села Хознавар, депутат отметил, что Армения неоднократно выражала свою официальную позицию и реагирует на все инциденты, происходящие на государственной границе.
«Мы продолжим двигаться по нашей мирной повестке. Мы предложили Азербайджану провести двусторонний осмотр приграничного участка, изучить каждый инцидент и выяснить, какая сторона его спровоцировала и при каких условиях. Мы будем и дальше работать в этом направлении. Республика Армения не поддастся на провокации и не отклонится от повестки мира. Кроме того, международное сообщество поддерживает нашу позицию», — заявил Ованнисян.
30 мая, после полуночи, с 00:10 до 01:00, подразделения вооруженных сил Азербайджана обстреляли село Хознавар в Сюникской области. В результате поврежден санузел жилого дома и пострадало одно мелкое рогатое животное. Аналогичный обстрел произошел и 29 мая — тогда также был поврежден жилой дом.
Министр обороны Сурен Папикян сообщил журналистам в парламенте, что азербайджанская сторона отказалась признать свою причастность к этим обстрелам.