Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը հրապարակել է ԱՄՆ պետքարտուղարի՝ եվրոպական և եվրասիական հարցերով փոխտեղակալ Ջոշ Հաքի դիտարկումը ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանի հետ հանդիպումից հետո։
«Ուրախալի է տեսնել Հայաստանի առաջնորդող դերը տարածաշրջանային դիվանագիտության ասպարեզում։ Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի ջանքերի մասին արդյունավետ զրույց ունեցա Ազգային ժողովի փոխնախագահ և հայ-թուրքական կարգավորման հարցով հատուկ բանագնաց Ռուբեն Ռուբինյանի հետ»,–ասվում է գրառման մեջ։
Ամերիկացի դիվանագետը Հայաստանից մեկնել է Ադրբեջան, որտեղ կշարունակի երկկողմ խորհրդակցությունները պաշտոնատար անձանց հետ:

U.S. Deputy Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs Josh Huck emphasized Armenia’s leading role in regional diplomacy following a meeting with Ruben Rubinyan, Vice President of the National Assembly and Armenia's special envoy for normalization with Turkey.
“It is encouraging to see Armenia's leading role in regional diplomacy. I had a productive discussion with Deputy Speaker of the National Assembly and special envoy for Armenia-Turkey normalization Ruben Rubinyan on Armenia’s efforts to normalize relations with Turkey,” Huck stated in a message published by the U.S. Embassy in Armenia.
The American diplomat has since traveled to Azerbaijan, where he will continue bilateral consultations with government officials.