Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը հրապարակել է ԱՄՆ պետքարտուղարի՝ եվրոպական և եվրասիական հարցերով փոխտեղակալ Ջոշ Հաքի դիտարկումը ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանի հետ հանդիպումից հետո։
«Ուրախալի է տեսնել Հայաստանի առաջնորդող դերը տարածաշրջանային դիվանագիտության ասպարեզում։ Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի ջանքերի մասին արդյունավետ զրույց ունեցա Ազգային ժողովի փոխնախագահ և հայ-թուրքական կարգավորման հարցով հատուկ բանագնաց Ռուբեն Ռուբինյանի հետ»,–ասվում է գրառման մեջ։
Ամերիկացի դիվանագետը Հայաստանից մեկնել է Ադրբեջան, որտեղ կշարունակի երկկողմ խորհրդակցությունները պաշտոնատար անձանց հետ:

30 Май 2025 - 13:12 AMT
Посольство США в Армении опубликовало заявление заместителя помощника госсекретаря США по вопросам Европы и Евразии Джошуа Хака после его встречи с заместителем председателя Национального собрания Армении и спецпредставителем по нормализации армяно-турецких отношений Рубеном Рубиняном.
«Отрадно видеть ведущую роль Армении в области региональной дипломатии. Я провел содержательную беседу с вице-спикером парламента и спецпредставителем Армении по нормализации отношений с Турцией Рубеном Рубиняном по поводу усилий Армении в этом направлении», – говорится в заявлении.
Американский дипломат покинул Армению и направился в Азербайджан, где продолжит двусторонние консультации с официальными лицами.