Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը իշխանությանը հեռացնելու համար ամենահավանական գործիքն այս պահին համարում է իմպիչմենտի գործընթացը, այլ ոչ թե փողոցային պայքարը: Այդ մասին խորհրդարանում հայտարարել է «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը։
Մամիջանյանը կարծում է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի վարկանիշն ընկել է, ուստի հիմա նրան հեռացնելու լավագույն ժամանակն է, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նրա խոսքով՝ իմպիչմենտի գործընթացը միակն է, որում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը որևէ մասնակցություն չունի և գործընթացի վրա էլ ազդեցություն չունի։
«Այդ և մի հազար այլ պատճառներով վարչապետին անվստահություն հայտնելու գործիքը համարում ենք ամենաիրատեսականն ու ամենահավանականն այս պահին»,-ասել է նա:
Մամիջանյանը նշել է, որ Հանրապետական կուսակցությունը իմպիչմենտի գործընթացի շրջանակներում այս պահին չի առաջադրում թեկնածու, որ առանց այդ էլ բարդ գործընթացը չծանրացնեն քաղաքական ամբիցիաներով:
«Մենք մինչ օրս նախորդ բոլոր շարժումների ընթացքում միշտ շարժվել ենք փողոցային պայքարի, փողոցային կոնսոլիդացիայի ճանապարհով, որպես վերջնարդյունք՝ անվստահություն հայտնելու գործընթաց տրամաբանությամբ: Նախաձեռնողների կողմից կա առաջարկ՝ հակառակ ճանապարհով գնալ, որպեսզի իմպիչմենտի գործընթացը լինի տրիգեր՝ փողոցային լայն կոնսոլիդացիայի համար»,-ասել է Մամիջանյանը:
Վարչապետին անվստահություն հայտնելու գործընթաց սկսելու առաջարկով ԱԺ պատգամավորներին նամակներ էին գրել «Արթուն ենք» շարժման անդամներ Նարեկ Մալյանն ու Էդգար Ղազարյանը։ Ընդդիմադիր «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունը գործընթաց սկսելու պատրաստակամություն էր հայտնել՝ շեշտելով, որ վարչապետի թեկնածու իրենք չեն առաջադրի և պատրաստ են քննարկումներ սկսել թեկնածուի շուրջ։ Ընդդիմադիր մյուս խմբակցությունը՝ «Հայաստան»-ը, կասկածի տակ էր դրել այս գործընթացը՝ շեշտելով, որ կասկածում են՝ արդյոք դրա նպատակը իշխանությանը հեռացնելն է, թե՞ «Հայաստան» դաշինքին թիրախավորելը։
Իմպիչմենտի մեկ այլ նախաձեռնության մասին հայտարարեցին ԱԺ անկապ պատգամավորներ Հովիկ Աղազարյանն ու Հակոբ Ասլանյանը՝ վարչապետի թեկնածու առաջադրելով «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության նախագահ Էդմոն Մարուքյանին։ Այս նախաձեռնությանը, սակայն. ընդդիմադիր երկու խմբակցություններն էլ չմիացան։

The Republican Party of Armenia currently views impeachment as the most realistic tool to remove Prime Minister Nikol Pashinyan from office, rather than street protests. This was stated in parliament by Hayk Mamijanyan, leader of the “I Have Honor” faction.
Mamijanyan argued that the Prime Minister’s approval rating has declined, making now the ideal time for his removal, according to Armenpress.
He emphasized that impeachment is the only process in which the Prime Minister has no involvement and cannot exert influence.
“For this and a thousand other reasons, we believe that the no-confidence tool is currently the most realistic and likely option,” Mamijanyan said.
He also noted that the Republican Party is not nominating a candidate for prime minister as part of the impeachment proceedings, so as not to complicate the already difficult process with political ambitions.
“Until now, we have always followed the path of street struggle and public consolidation, ultimately leading to a no-confidence vote. This time, the initiators propose reversing that logic—using the impeachment process as a trigger for broader street consolidation,” he added.
Letters proposing a no-confidence motion were previously sent to National Assembly members by “We Are Awake” movement figures Narek Malian and Edgar Ghazaryan. The “I Have Honor” faction expressed readiness to initiate the process, emphasizing they would not nominate a candidate but are open to discussions around one.
The other opposition faction, Armenia, questioned the initiative, suspecting it might be aimed more at targeting their alliance than removing the current government.
Separately, independent MPs Hovik Aghazaryan and Hakob Aslanyan announced another impeachment initiative, proposing Edmon Marukyan, leader of the “Bright Armenia” party, as a candidate. However, neither opposition faction supported this proposal.