Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը հայտարարել է, որ այսօր նկատվում են Hajastani պատմության, ինքնության և հայ-ռուսական կապերի պատմության վերաիմաստավորման փորձեր: Այդ մասին դիվանագետն ասել է Երևանում ակադեմիկոս Մառի անվան հայագիտության մրցույթի հաղթողների պարգևատրման արարողության ժամանակ:
Նրա խոսքով՝ այդ փորձերն անմիջական կապ ունեն այն ամենի հետ, ինչ տեղի է ունենում երկկողմ հարաբերություններում, տարածաշրջանում և աշխարհում: Խնդրի լուծման բանալին նա համարում է Հայաստանի, հայ ազգի և պատմության օբյեկտիվ, դրական և գիտական վերլուծությունը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Դիվանագետի խոսքով` երկու երկրներին շատ բան է միավորում, Հայաստանի և Ռուսաստանի ինքնություններն այնքան սերտորեն են միահյուսված, որ երբեմն դժվար է տարանջատել դրանց պատմական և հոգևոր արմատները:
Նրա կարծիքով՝ կարևոր է նաև, որ հայագիտությունն այժմ մեծ պահանջարկ ունի Ռուսաստանում։ Համապատասխան ամբիոն է ստեղծվում է Մոսկվայի պետական համալսարանի Ասիայի և Աֆրիկայի երկրների ինստիտուտում: Պետք է ամեն կերպ աջակցել այս գործընթացներին։ Հարցն արդիական է նաև Ռուսաստանի դեսպանատան համար։ Կոպիրկինը ցանկանում է, որ ամեն տարի աշխատանքի գան հայերենին տիրապետող դիվանագետներ։
Ավելի վաղ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը խոսել էր ՀՀ առաջ քաշած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի մասին՝ նշելով, որ դրա համար հարկավոր է, որ ստորագրվի Ադրբեջանի հետ խաղաղության համաձայնագիրը և կարգավորվեն Թուրքիայի հետ հարաբերությունները։

Russia’s Ambassador to Armenia Sergey Kopyrkin stated that attempts are being made to reinterpret the history of Armenia, its identity, and the historical ties between Armenia and Russia. He made the remarks at an award ceremony for winners of the Armenology competition named after academician Marr, held in Yerevan.
According to Kopyrkin, these reinterpretations are directly linked to developments in bilateral relations, as well as events in the region and globally. He emphasized that the key to resolving the issue lies in conducting objective, positive, and scholarly analysis of Armenia, the Armenian nation, and its history, as reported by Sputnik Armenia.
The ambassador noted that the two countries share much in common, with their identities so deeply intertwined that at times it is difficult to separate their historical and spiritual roots.
Kopyrkin also highlighted the growing interest in Armenology in Russia. A dedicated department is being established at the Institute of Asian and African Studies at Moscow State University. He stressed the importance of supporting this initiative in every way, noting that it is also a priority for the Russian Embassy. Kopyrkin expressed hope that each year more diplomats proficient in Armenian will be assigned to Armenia.
Previously, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov commented on Armenia’s proposed “Crossroads of Peace” initiative, stating it requires a peace treaty with Azerbaijan and normalized relations with Turkey.