Դեպի պատերազմ. Կարմիր դրոշը ծածանենք Բեռլինի Ռայխստագի վրա
1941 թվականին, երբ պատերազմը սկսվեց, ես 17 տարեկան էի, մի քանի ամսից 18 կլինեի: Սովորում էի Լինինականի Մայակովսկու անվան համար 5 դպրոցում և կոմերիտմիության առաջին քարտուղարն էի: Միևնույն ժամանակ և սովորում էի, և դասավանդում ֆիզկուլտուրա մեկ ուրիշ դպրոցում: Լավ սպորտսմեն եմ եղել:
Պատերազմը սկսվեց, դեռ մի քանի օր էր անցել, ինձ զանգահարեց մեր Լենինականի քաղաքային կոմիտեի քարտուղարը և ասաց, որ վաղը ժամանելու է Հայաստանի Կենտկոմի քարտուղար Անտոն Քոչինյանը, և նրա ելույթից հետո պետք է ելույթ ունենամ, երիտասարդությանը կոչ անեմ կամավոր մեկնել պատերազմի դաշտ և պաշտպանել մեր հայրենիքը: Ես մի պահ անակնկալի եկա, լռեցի, ասաց՝ չե՞ս ուզում, ասացի՝ չէ, ուզում եմ: Պատրաստեցինք ելույթս, հաջորդ օրը, կոմերիտականների քաղաքային ակտիվի նիստի ժամանակ մատաղ սերնդին միահամուռ պատերազմ գնալու կոչ անող Անտոն Երվանդիչի ելույթից հետո խոսքն ինձ տրվեց: Մանրամասն չեմ հիշում, բայց հայրենասիրական ոգով ներշնչում էի, որ գնային պաշտպանեին հայրենիքը: Վերջին բառերը մինչև հիմա անգիր հիշում եմ. «Կոչ եմ անում մեր բոլոր երիտասարդներին միահամուռ զորակոչվել, կամավոր մեկնել պատերազմ և պաշտպանել մեր հայրենիքը: Կարմիր դրոշը ծածանենք Բեռլինի Ռայխստագի վրա»: Իմ մոտ ընկերը վերջում նստած էր, երբ ասացի՝ մենք Բեռլինում պետք է ծածանենք կարմիր դրոշը, նա վեր կացավ ու ասաց. «Ես դուզ մեր տուն կերտամ»: Վեր էր կացել ու դուրս եկել, բայց նա էլ չվախեցավ, մի քանի ամիս հետո կամավոր գնաց, վիրավորվել էր և շուտ վերադարձել: Ինձ ուղարկեցին Թբիլիսիի հրետանային ուսումնարան՝ սովորելու: Մոտ վեց, թե յոթ ամիս սովորելուց հետո ավարտեցի՝ ստանալով կրտսեր լեյտենանտի կոչում, և մեկնեցի ֆրոնտ:
Ռազմաճակատում. Առաջին մկրտությունս մերձմոսկովյան կռվում էր
Մոսկվայի մոտ կար Պրոխորովկո գյուղ, որտեղ ամենաթեժ կռիվներից մեկն էր գնում: Կուրսկի շրջանն էր դա: Գերմանացիներն ամեն ինչ անում էին, որ ճանապարհ բացեն դեպի Մոսկվա: Մեկ, թե երկու ամիս կռիվներից հետո առաջին մկրտությունս այնտեղ ստացա, վիրավորվեցի: Մեկուկես ամիս ապաքինվելուց հետո նորից մեկնեցի ֆրոնտ, այս անգամ ուկրաինական երկրորդ ռազմաճակատ: 1942 թվականի վերջն էր, այդ ժամանակ սկսվեց մեր առաջընթացը: Ես սկզբից դասակի հրամանատար էի, բայց որոշ ժամանակ անց ինձ նշանակեցին մարտկոցի հրամանատար:
Հիշողություններ ռազմադաշտից՝ երկրորդ մկրտություն, գետանցում. Դնեպրը լայն գետ էր, նեմեցն էլ բարձրում էր
1943 թվականին մեր համատարած առաջխաղացումն էր, շարժվում էինք առաջ՝ ազատագրելով մեր ուկրաինական քաղաքներն ու գյուղերը: Երկրորդ անգամ վիրավորվեցի, ինչը մեծ դժվարություն առաջացրեց: Մենք Դնեպրով գետանցում կատարեցինք: Շատ լայն գետ էր, գերմանացիները գտնվում էին բարձունքի վրա, մենք շատ արագ ձիերով քաշում էինք մեր հրետանիները, շատ դժվար էր: Հրաման եկավ, որ շատ կարճ ժամանակում պատրաստվենք ու գետանցում կատարենք դեպի աջ ափ: Հրավիրեցի մեր մարտկոցի հրամանատարներին, որոշեցինք լաստեր պատրաստել, հրանոթները լաստերի վրա դնել և ձիերին կապել լաստերից: Որոշեցինք առավոտյան՝ դեռ լույսը չբացված շարժվել, որ գերմանացիները մեզ չտեսնեն: Դժվար էր: Դեռ նոր էինք մի քանի հարյուր մետր առաջացել, գերմանացիները նկատեցին մեզ, լուսարձակներով տեսան ու սկսեցին կրակել մեզ վրա: Իմ մարտկոցի ամբողջ անձնակազմը՝ 62 հոգի, գետանցումը կատարեց, բայց կորուստներ ունեցանք, 12-ը զոհվեցին: Մեկ-երկու տասնյակն էլ վիրավորվեցին: Ահավոր բան էր: Մենք հրամանը կատարեցինք:
Գետանցումից հետո մեր առաջխաղացումը սկսվեց, ազատագրում էինք գյուղերն ու քաղաքները, նեմեցը հրձիգ խմբեր ուներ, երբ թողնում էին բնակավայրերը, այրում էին ամեն ինչ, հետո նոր նահանջում էին: Երբ մենք շարժվում էինք առաջ, մարդիկ դիմանում էին, ձիերը, այդ խելացի կենդանիները, կարծես հասկանում էին, որ պետք է առաջանալ, չնայած դժվարանում էին: Գերմանացիները վերևում էին, իսկ մենք եգիպտացորենի դաշտերով էինք անցնում: Թաքնվում էինք հասկերի մեջ, երբ մի փոքր գլուխներս բարձրացնում էինք, մեզ վրա կրակում էին:
Մահվան եզրին. Առաջին անգամ մոտիկից տեսա, թե ինչպես են մարդ սպանում, Վորոտինցևը փրկեց իմ կյանքը
Կամանդիրն ինձ հանձնարարեց հետախուզություն կատարել, հատնաբերել գերմանական կետերը, որ կարողանանք նրանց վերացնել և հետևակը շարժվի առաջ: Ես ուղարկեցի մեր հետախույզներին, բայց, ցավոք, նրանք չկարողացան հարցը լուծել: Հրամանատարն ինձ ժամանակ տվեց, որ վաղը՝ մինչև առավոտյան ժամը 6-ը հրամանը պետք է կատարված լինի, ուրիշ հնար չկա: Մեր ստարշինային՝ Վորոտինցևին, ով մարտական, կոփված, ինձանից մեծ փորձ ունեցող մարդ էր, ասացի, որ մենք միասին պետք է գնանք հետախուզության: Գիշերը, երբ մթնշաղ էր, երկուսով թևանցուկ անցանք եգիպտացորենի դաշտով, թիկունքից մոտեցանք գերմանացիներին, ուսումնասիրեցինք նրանց կրակակետերը, քարտեզի վրա նշումներ կատարեցինք՝ որտեղ են նրանց կենտրոնները, երբ ու ինչ ճանապարհով հետ կշարժվեն: Մի խոսքով, նշումներ կատարեցինք և սկսեցինք հետ դառնալ: Ճանապարհին, երբ արդեն լուսաբացը մոտ էր, հանկարծ լսեցինք գերմանացիների ձայներ: Մենք կենտրոնական զոնայում էինք, այդ տարածքում այլ հնար չկար: Հանկարծ մի փոքրիկ քողիկ տեսանք, հավանաբար այն ծառայել էր որպես պահակատեղի: Անմիջապես մտանք այդ փոքրիկ տնակը, այնտեղ տախտակներ ու շատ խոտ կար, խոտի տակ քողարկվեցինք և սպասում էինք, որ գերմանացիները գան ու գնան: Խոսելով գալիս անցնում էին: Ձայները դադարեցին, մտածեցինք գնացին: Ես դուրս եկա, ուզում էի դուռը բացել, և հանկարծ գերմանացին դուռը բացեց ու ներս մտավ: Անմիջապես թաքնվեցի դռան հետևում: Ոտքերս նկատեց, սվինը պահեց փորիս: Նրանց հրացաններին ամրացրած որսորդական դանակի նման սվին էր, մինչև հիմա ահա ձեռքիս այդ սպին կա: Ես բռնեցի դա ու հեռացնում էի, արյունը գնում էր, բայց ուրիշ հնար չկար, կամաց հեռացնում էի:
Այդ րոպեին Վորոտինցևը տեսավ, որ ես ծանր դրության մեջ եմ, նա դուրս թռավ և հետևից խփեց նեմեցի գլխին, դա բավական չէր, դանակը հանեց և երեք անգամ սրտին խփեց: Ես կյանքում առաջին անգամ մոտիկից տեսա, թե ինչպես են մարդ սպանում: Կրակել էի, շատ էի սպանել, բայց ոչ այդ ձևով: Վորոտինցևը փրկեց իմ կյանքը: Ես կարող էի կրակել, բայց դա մեր վերջին րոպեն կլիներ, գերմանացիները կլսեին, կգային: Մեր բախտից հեռացել էին, ձայն չկար, մենք կամաց դուրս եկանք և շարժվեցինք դեպի մեր զորքերը: Լուսադեմին հասանք տեղ: Նշումներն ունեի, պատրաստեցինք և առավոտյան ժամը 7-ին հրամանատարին զեկուցեցի, որ առաջադրանքը կատարված է: Նա կապվեց ավիացիայի հետ, որ մեզ օգնեն: Նրանք վերևից, մենք ներքևից առաջ էինք շարժվում:
Այնպիսի ժամանակներ էին, որ արդեն հոգնել էինք, շտապում էինք ավարտել պատերազմը, հնարավորինս շուտ ազատագրել: Հրետանու շտաբի ղեկավար Պոպովը ինձ կանչեց, այն ժամանակ լեյտենանտ էի, վերցրեց քարտեզը, նշումներ արեց ու ասաց, որ Ալեքսանդրովկո գյուղը մերոնք ազատագրել են: Ասաց, որ պետք է գնանք այդ գյուղում գիշերենք և առավոտյան շարժվենք առաջ: Մենք գիտեինք, թե ազատագրել ենք, ուրախ գնում ենք, երեկոյան հասանք այդ գյուղ: Հրաման տվեցի, որ տեղավորվենք: Կամաց անձրև էր գալիս, անձրևանոցը հագիս վերևում պառկել էի: Հանկարծ զինվորներից երկուսը վազելով եկան ինձ մոտ, թե՝ լեյտենանտ, մենք շրջափակված ենք: Ասեցի՝ ո՞նց թե: Պարզվեց, որ հետախուզությունը ճիշտ տվյալներ չէր տվել և գյուղն ազատագրված չէր: Երբ գնում էինք, գերմանացիները տեսել էին, որ ազատ, մարշով քայլում ենք, և դարպասը բաց էին արել, մեզ թողել էին ներս ու շրջափակել: Նրանք գոռում էին, որ հանձնվենք: Բայց ես հրավիրեցի մեր հրամանատարներին և որոշեցինք կռվել մինչև վերջ: Մինչ կռիվը, ես մեր հետախույզներից երկուսին ուղարկեցի՝ ինչ գնով էլ լինի անցնել և մերոնց հաղորդել, օգնություն խնդրել: Մեկը վիրավորել էր, չէր կարողացել անցնել, բայց երկրորդը հասել էր:
Մենք կրակում էինք, նրանք մոտենում էին: Չորս հրանոթ ունեինք: Կլոր շարեցինք, ամեն մեկի վրա թողեցի երկու հոգի, որ մեկը կրակի, մյուսն էլ լիցքավորի: Մյուսները շրջան կազմեցին, պաշտպանվում էինք: Պայմանավորվեցինք, որ երբ կարմիր հրթիռ կրակենք, պայթեցնելու ենք հրանոթները: Գիշերը ժամը երեքն էր, երկու մոտիկ-հեռու կրակոցից հետո ես հասկացա, որ երրորդ արկը մեզ է հասնելու: Դեռ չէի հասցրել պատսպարվելու հրաման տալ, այն պայթեց ուղղակի մեր մեջտեղում: Զինվորները վիրավորվեցին, իմ ամբողջ ձախ կողմն էր վիրավորվել: Բեկորը բերանիս մեջ էր մխրճվել ու ամբողջ կյանքս ինձ հետ է: Բերանս հիմա էլ ամբողջությամբ չի բացվում: Առաջին վայրկյաններն էր, կարմիր հրթիռը բարձրացրեցի, որ կրակեմ, տեսա մեր մեխզորամասը գալիս է: Մերոնք օգնության հասան: Եկան, թե՝ լեյտենանտ, մեր կամանդիր դիվիզիան ձեզ է կանչում:
Գլխարկս կորել էր, չկար, բերանս չէր բացվում, ամբողջովին արյուն էր: Գնացի, զեկուցեցի: Ջղայնացած ինձ հարցնում էր, թե ինչու գնացի այդ գյուղ: Կողքին Պոպովն էր կանգնած: Սփրթնած, չէր կարողանում խոսել, ինքն էր հրաման տվել շարժվել դեպի այդ գյուղ: Ես էլ այն ասացվածքը հիշեցի, որ հաղթողներին չեն դատում: Ասացի, մեղավոր եմ, չկարողացա կողմնորոշվել տարածքում: Պոպովի շունչը տեղն եկավ, հրմանատարն էլ ասեց, որ սխալ ես գործել, նկատողություն եմ հայտարարում և «Պարգևատրում եմ Կարմիր աստղ շքանշանով»: Ասեցի՝ «ծառայում եմ Սովետական միությանը» և ուշաթափվեցի: Ինձ տարան բուժկետ:
Հաջորդ առավոտ Պոպովը եկավ, ասում է` սիրելիս, դու ինձ փրկեցիր: Եթե ասեի, որ ինքն է հրաման տվել, կորած էր: Մի հինգ գրամ խմեցինք: Ես իրեն խնդրեցի, որ այնպես անի՝ ինձ թիկունք չուղարկեն: Բայց տասը օր անց վիճակս շատ վատ էր, ուղարկեցին հոսպիտալ: Ցանկանում էին վիրահատել, բայց գլխավոր բժիշկը եկավ և թույլ չտվեց: Ասաց`գնա, մի ամսից բերանդ մեկ սանտիմետր կբացվի, դա քեզ հերիք է: Մեկ ամսից նորից գնացի ֆրոնտ: Այս անգամ արդեն hակատանկային դիվիզիայի մարտկոցի հրամանատար էի: Առաջ շարժվեցինք ու ազատագրեցինք մի շարք բնակավայրեր: Հասանք Գերմանիա: Ես ստացա իմ ամենախոշոր պարգևը՝ Կարմիր դրոշ շքանշանը: Դա արյան գնով եմ ստացել:
Հաղթանակին սպասելիս. Հրամանատարն ինձ ասաց՝ գնա բուժքույրերի բեր, որ այստեղ քեֆ անենք
Գերմանիայում էինք, Բեռլինի պարիսպների տակ: Դեռ քաղաք չէինք մտել, ինչ-որ քաղաքատիպ բնակավայր էր: Նախկինում այդտեղ զինվորական զորամաս էր եղել: Ճաշարան կար, ամեն ինչ: Երբ պատերազմը վերջացավ, մենք լաց էինք լինում, գրկախառնվում էինք, մեկս մյուսին համբուրում: Ինձ դիվիզիայի հրամանատարն ուղարկեց մեծ սանբատ: Մեր դիվիզիոնում ոչ մի աղջիկ չկար: Մեր հրամանատարն ասում էր՝ ես չեմ ուզում, որ իմ տղաների մեջ աղջիկ լինի: Անգամ բուժեղբայր ունեինք, բայց աղջիկ չկար: Հրամանատարն այդ օրն ինձ կանչեց և ասաց՝ գնա բեր բուժքույրերից, որ այստեղ քեֆ անենք: Ամսի 9-ին գնացի, բերեցինք: Լավ ուրախացանք: Այդ ժամանակ չգիտեմ ինչպես եղավ, ձախ ձեռքս վնասեցի: Պառկած էի, հրամանատարն եկավ, ասում է՝ ի՞նչ է եղել: Նայեց, ասեց՝ ոչինչ, հիմա ամեն ինչ ներվում է:
Պատերազմից հետո. Չորս աշխարհամասի հետախույզը
Պատերազմից մոտ մեկ տարի հետո Ստալինը հրաման տվեց, որ ուսուցիչները գնան զբաղվեն իրենց գործով: Ես էլ ուսման մեծ ցանկություն ունեի: 1946-ի մայիսին արդեն Լենինականում էի: Այդ տարի Երևանի համալսարանում բացվել էր Միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետ: Եկա Երևան, ընդունվեցի, սովորեցի, երրորդ կուրսում ինձ հրավիրեցին աշխատանքի: Զուգահեռ աշխատում և սովորում էի: Տասը տարի աշխատեցի հետախուզությունում, գնացի արտասահման աշխատելու: Ինձ անվանում էին չորս աշխարհամասրի հետախույզ: Հետախուզությունում մոտ 60 տարի ծառայել եմ… Ամերիկայում, Եգիպտոսում, Ֆրանսիայում, Իրաքում, Լիբանանում և այլն: Այստեղ աշխատել եմ օպեր-լիազորից մինչև Հայաստանի արտաքին հետախուզության պետ: Հիմա մեր հանրապտության Վետերանների կոմիտեի նախագահն եմ: Շատ մեծ օպերացիաներ եմ իրականացրել: Իմ խորոշագույն օպերացիաներից մեկը 59 թվականին էր: Ինձ հաջողվեց Բեյրութի անգլիական դեսպանատանը տեղավորել մի անձնավորության, տասը տարի մենք այնտեղից տվյալներ էինք ստանում: Մեզ արդեն ամեն բան հայտնի էր, ինչ էր կատարվում ՆԱՏՕ-ում, եվրոպական երկրներում: Դեսպանի սենյակում տեխնիկա էինք դրել, ինչ կատարվում էր՝ գիտեինք: Երբ արդեն հասկացան, որ արտահոսք ունեն, ստուգում էին, բայց ոչինչ չէին գտնում: Մեր տեխնիկան դրել էինք դեսպանի սենյակում, չէին կարծում, որ այնքան նախալ էինք, որ դեսպանի սենյակում կլինի:
Վերջին ստուգումից հետո առավոտյան կանչեցին մեր նվիրյալին, իր անունը չենք տալիս, նվիրյալ էինք ասում: Նա սիրունիկ աղջիկ էր: Նա մտնում է, տեսնում սեղանին դրված է մեր այդ խաղալիքը: Զգում է, որ հայտնաբերված է: Սուրճ են առաջարկում, հրաժարվում է, սկսում են խաչաձև հարցուփորձ անել: Հատուկ Անգլիայից մարդիկ էին եկել: Մեր այդ երիտասարդը կարողանում է հարցերին ճիշտ պատասխանել, չեն կասկածում: Վերջին պահին մեր այդ խաղալիքն են ցույց տալիս, ասում են՝ սա ի՞նչ բան է, վերցնում է, ասում է՝ չե՞ք ամաչում, ցիվիլ մարդիկ եք, փայտին ասում եք ի՞նչ է: Փայտ է, ինչ է: Եվ նետում է սենյակի անկյունը: Ասում են, սա չի կարող լինել: Նա դուրս է գալիս դեսպանատնից ու մենք նրան փախցնում ենք: Մեր նվիրյալը հայ էր: Հիմա էլ Երևանում է ապրում:

На пути к войне: Мечтали о том, чтобы Красное знамя развивалось над Рейхстагом.
В 1941 году, когда началась война, мне было 17 лет, через несколько месяцев должно было исполниться 18. Я учился в школе N5 им. Маяковского в Ленинакане, был первым секретарем комсомольской организации. Параллельно преподавал физкультуру в другой школе. Я был хорошим спортсменом.
Началась война, прошло всего несколько дней, как мне позвонил секретарь городского комитета Ленинакана и сказал, что завтра в наш город приедет секретарь ЦК Армении Антон Кочинян, и что после его заявления должен буду выступить я с призывом к молодежи добровольно отправиться на фронт. Я был очень удивлен, но согласился. Мы подготовили мое заявление, на следующий день на заседании горкома комсомола после призвавшего всех идти на войну Антона Ервандича слово дали мне. Я не помню детали, но помню, что в патриотичном духе убеждал молодежь встать на защиту своей Родины. До сих пор помню последние слова моего выступления: «Я призываю все нашу молодежь добровольно идти в армию, на фронт и защитить нашу Родину. Поднимем Красное знамя над Рейхстагом». Мой близкий друг сидел в самом конце зала, и, услышав мои слова о красном знамени в Берлине, встал, заявил: «Я ухожу домой», и вышел. Но и он не испугался и через несколько месяцев добровольцем ушел на войну, был ранен и рано вернулся домой. Меня же отправили в Тифлис на учебу в артиллерийское училище. Через шесть-семь месяцев я окончил училище младшим лейтенантом и отправился на фронт.
Фронт: Первое боевое крещение прошел в боях под Москвой.
Под Москвой была деревня Прохоровка, где шли тяжелые бои. Это был район Курска. Немцы делали все, чтобы открыть дорогу на Москву. Через месяц или два я прошел боевое крещение: был ранен. После полутора месяцев восстановления я снова отправился на фронт, на этот раз на второй украинский. Это был конец 42-го года, тогда началось наше наступление. Сначала я был командиром взвода, но через некоторое время меня назначили командиром батареи.
Фронтовые воспоминания: Второе крещение – Днепр широк, а немец занял высоту.
43 год стал годом наших масштабных наступлений, мы двигались вперед, освобождая наши украинские города и деревни. Мы совершали переход через Днепр. Это очень широкая река, а немец занял позиции на высоте. Мы очень быстро на лошадях тащили артиллерийские орудия, было очень тяжело. Пришел приказ очень быстро подготовить и провести переход на правый берег. Я позвал командиров нашей батареи, мы решили сделать ласты, разместить на них орудия и привязать ласты к лошадям. Решили выдвигаться утром, до рассвета, чтобы немцы нас не заметили. Мы прошли несколько сот метров, немцы все же заметили нас и открыли огонь. Вся наша батарея – 62 человека совершили переход, но были и потери – погибло 12 человек. Около 20 человек были ранены. Это было ужасно. Но мы выполнили приказ. После перехода мы начали наступление, мы освобождали города и села. Помню, у фашистов были специальные отряды, отступая, они сжигали все.
На волосок от смерти: Я в первый раз вблизи увидел, как убивают человека.
Помню, в тот раз немцы были на высотных позициях, а нам надо было перейти кукурузные поля. Приходилось прятаться среди кукурузы, стоило чуть поднять голову, немцы отрывали огонь. Командир полка приказал мне произвести разведку, узнать расположение немцев, чтобы мы смогли их уничтожить, и пехота могла бы двигаться вперед. Я отправил разведчиков, но, к сожалению, они не смогли выполнить задание. Командир дал мне время до 6 утра следующего дня, приказ должен был быть выполнен, другого варианта не было. Я сказал нашему старшине Воротынцеву, который был опытнее меня, что на разведку мы должны пойти вместе. Ночью, в темноте мы рука об руку перешли кукурузное поле, подошли к немцам с тыла, изучили их огневые точки, сделали на карте пометки, где размещены их центры, когда и по какой дороге они собираются двигаться назад. Одним словом, мы сделали заметки и начали возвращаться. На обратной дороге, когда уже светало, мы вдруг услышали голоса немцев. Мы находились в центральной зоне, на этой территории не было никаких вариантов. Случайно заметили небольшое укрытие, которое, видимо, служило караулкой. Мы немедленно зашли в этот домик, где были свалены доски и трава. Мы спрятались под травой и ждали, когда пройдут немцы. Они проходили мимо, разговаривая друг с другом. Голоса смолкли, мы подумали, что они ушли. Я вылез из своего укрытия, хотел открыть дверь, как случайно дверь открылась с другой стороны, в домик зашел немецкий солдат. Я спрятался за дверью, но он заметил мои ноги, приставил штык к моему животу: у них на автоматах были штыки, похожие на охотничьи ножи. До сих пор у меня на руке шрам от этого штыка. Я схватил штык и пытался отодвинуть его от себя, из руки шла кровь, но у меня не было другого выбора. В этот момент Воротынцев, увидев, в каком тяжелом положении я нахожусь, выскочил из своего укрытия и ударил немца по голове, этого было недостаточно, выхватил нож и три раза ударил его в сердце. Я впервые в жизни вблизи увидел, как убивают человека. Я стрелял, убивал, но не так. Воротынцев спас мне жизнь. Я мог выстрелить, но это стало бы нашей последней минутой, немцы были еще достаточно близко, они обязательно услышали бы выстрел. Нам повезло, к тому времени как мы расправились с немецким солдатом, его товарищи немцы уже отошли настолько, что мы смогли тихо выйти из домика и направились к нашим войскам. Дошли до них к рассвету. Мы смогли подготовиться, и к 7 утра я доложил командиру, что задание выполнено. Он связался с авиацией, чтобы они пришла нам на помощь. Авиация с воздуха, а мы по земле начали продвигаться вперед.
Мы уже устали от войны, хотели уже закончить ее, скорее освободить земли от фашистов. Как-то начальник штаба артиллерии Попов позвал меня, тогда лейтенанта, сделал пометки на карте и сказал, что наши уже освободили деревню Александровка, а мы должны переночевать там, а на следующий день продолжать продвигаться вперед. Мы, зная, что деревня освобождена, весело шли к Александровке и вечером были на месте. Я отдал приказ устраиваться на ночлег. Шел мелкий дождь, я прямо в дождевике лег наверху. Вдруг прибежали два солдата и доложили, что мы окружены. Я удивился. Оказалось, что разведка дала неправильные данные, и деревня не была освобождена. Когда мы шли к деревне, немцы, увидев, что мы идем спокойным шагом, открыли ворота, впустили нас и закрыли их за нами. Они кричали нам, чтобы мы сдавались. Но мы вместе с командирами моей батареи решили биться до последнего. До самого боя я приказал двум солдатам любой ценой добраться до наших и сообщить, что нам нужна помощь. Один из солдат был ранен и не смог дойти, но второму это удалось. Мы стреляли, немцы приближались. У нас было четыре пушки. Мы поставили их кругом, на каждой я оставил по два человека, один должен был стрелять, другой – заряжать. Остальные тоже образовали круг, защищались, как могли. Мы договорились, что когда я выстрелю красной ракетой, они взорвут пушки. Было три часа ночи, после одного недолета и одного перелета я понял, что третья мина ударит по нам. Я не успел отдать приказа укрыться, мина разорвалась прямо между нами. Солдаты были ранены, весь мой левый фланг был ранен. Осколок вонзился мне в рот и на всю жизнь остался со мной, и сегодня я не могу открывать рот полностью. Прошло несколько секунд, я уже поднял руку, чтобы пустить красную ракету, когда увидел, что к нам на помощь идет наша мехчасть. Они успели.
Позже мне сообщили, что меня вызывает командир дивизии. Я потерял фуражку, у меня не открывался рот, я был весь в крови. Но пошел, доложил. Командир был в гневе, спрашивал, зачем я отправился в эту деревню. Рядом стоял Попов, бледный, не в состоянии вымолвить ни слова, ведь это он приказал идти в деревню. А я вспомнил поговорку, что победителей не судят, сказал, что виноват, не смог сориентироваться на местности. Только тогда Попов смог вообще вздохнуть, командир же сказал, что я совершил ошибку, что он объявляет мне выговор и награждает орденом Красной звезды. Я ответил: «Служу Советскому союзу», и потерял сознание. Меня отнесли в медпункт. На следующий день меня навестил Попов, сказал, что я спас его, ведь если бы я сказал командиру, кто именно отдал приказ идти в деревню, он бы пропал. Мы выпили, и я попросил сделать что-нибудь, чтобы меня не отправляли в тыл. Но через десять дней мне стало хуже, меня перевели в госпиталь. Хотели прооперировать, но главврач не разрешил. Сказал, что если через месяц я смогу открывать рот хотя бы на сантиметр, то мне хватит и этого. Через месяц я вернулся на фронт. На этот раз командиром батареи Противотанкового дивизиона. Мы наступали, освобождая один город за другим. Дошли до Германии. Я получил свою высшую награду – орден Красного знамени. Я заработал его кровью.
В ожидании победы: Командир сказал мне: «Приведи медсестер, устроим пир».
Мы были в Германии, под Берлином, в каком-то поселке городского типа. Раньше здесь была военная часть. Была столовая, все удобства. Когда война закончилась, помню, мы плакали, обнимались, целовали друг друга. Командир отправил меня в санбат, ведь в нашем дивизионе не было ни одной девушку, командир не хотел, чтобы девушки служили в дивизионе вместе с ребятами. Даже медсестер не было, были только медбратья. А в этот день командир отправил меня за медсестрами, чтобы устроить пир. Было 9-е число. Помню, мы веселились от души.
После войны: Разведка на всю жизнь.
Где-то через год после войны Сталин отдал приказ, чтобы учителя возвращались к своей мирной профессии. В 46-ом я уже был в Ленинакане. В тот же год в Ереванском университете открылся факультет международных отношений. Я приехал в Ереван, поступил, на третьем курсе меня пригласили работать. Я работал параллельно с учебой. Десять лет я проработал в разведке, уехал работать за границу. Меня называли разведчиком четырех сторон света. Я прослужил в разведке почти 60 лет. Америка, Египет, Франция, Ирак, Ливан и другие страны. Работал на разных должностях – от оперуполномоченного до начальника внешней разведки Армении. Сейчас я председатель Комитета ветеранов Армении. Я проводил крупные операции. Одну из самых крупных операций я провел в 59-ом году. Мне удалось устроить на работу в британское посольство в Бейруте человека, который десять лет передавал нам информацию. Нам было известно все, что твориться в НАТО, европейских странах. Мы установили в кабинете посла технику, узнавали все, то там происходило. Когда они догадались об утечке, начали все проверять, но ничего не смогли обнаружить. Они не могли даже представить, что у нас хватит нахальства установить технику прямо в кабинете посла. После последней проверки, утром позвали нашего человека, мы не называли его имени, просто говорили: наш человек. На самом деле это была симпатичная девушка. Она зашла, увидела установленную нами “игрушку”, поняла, что операцию раскрыли. Ей предложили кофе, она отказалась, стали ее расспрашивать. Специально для этого из Англии приехали специалисты. Но наша девушка смогла правильно ответить на все вопросы, сумела не вызвать подозрений. В последний момент ей показали нашу “игрушку”, спросили, что это. На это она ответила: «Вам не стыдно? Вы же цивилизованные люди. Показываете мне деревяшку и спрашиваете, что это. Деревяшка, что же еще?». И бросила ее в угол комнаты. Английские агенты пришли к выводу, что она не при чем. Наша девушка вышла из посольства, и тогда нам удалось ее выкрасть оттуда. Она была армянкой, и сегодня живет в Ереване.