Հասարակական և քաղաքական գործիչ Էդգար Ղազարյանը հայտարարել է, որ 2025 թվականի մայիսի 30-ի դրությամբ Ազգային ժողովի ոչ մի ընդդիմադիր պատգամավորը նախաձեռնություն չի ցուցաբերել Նիկոլ Փաշինյանին անվստահություն հայտնելու հարցում։
Նա նշել է, սակայն, որ ժողովրդին կհաջողվի հաղթահարել իմպիչմենտին դիմադրող պատգամավորների դիմադրությունը։
«Նրանցից 28 հոգու կարծիքով դա անլուրջ է և անիրատեսական, իսկ 6-ը՝ չունեն Նիկոլ Փաշինյանի փոխարինող վարչապետի թեկնածու։
Ես կարծում եմ, որ մեր ժողովրդին կհաջողվի հաղթահարել իմպիչմենտին տարբեր պատճառներով դիմադրող ու անհիմն պատճառներով այն չնախաձեռնող բոլոր պատգամավորների դիմադրությունը։
Նիկոլ Փաշինյանը կհեռացվի ժողովրդի կամքով։ Այդ կամքի իրականացման միակ հնարավոր և սահմանադրական ճանապարհը իմպիչմենտն է»,–ասվում է գրառման մեջ։
«Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը հայտարարել է, որ ՀՀԿ–ն իշխանությանը հեռացնելու համար ամենահավանական գործիքն այս պահին համարում է իմպիչմենտի գործընթացը, այլ ոչ թե փողոցային պայքարը:
Վարչապետին անվստահություն հայտնելու գործընթաց սկսելու առաջարկով ԱԺ պատգամավորներին նամակներ էին գրել «Արթուն ենք» շարժման անդամներ Նարեկ Մալյանն ու Էդգար Ղազարյանը։ Ընդդիմադիր «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունը գործընթաց սկսելու պատրաստակամություն էր հայտնել՝ շեշտելով, որ վարչապետի թեկնածու իրենք չեն առաջադրի և պատրաստ են քննարկումներ սկսել թեկնածուի շուրջ։ Ընդդիմադիր մյուս խմբակցությունը՝ «Հայաստան»-ը, կասկածի տակ էր դրել այս գործընթացը՝ շեշտելով, որ կասկածում են՝ արդյոք դրա նպատակը իշխանությանը հեռացնելն է, թե՞ «Հայաստան» դաշինքին թիրախավորելը։

Political and public figure Edgar Ghazaryan stated that, as of May 30, 2025, no opposition MP in the National Assembly has initiated a vote of no confidence against Prime Minister Nikol Pashinyan.
He criticized MPs for failing to act, saying: “According to 28 of them, it's unserious and unrealistic, and 6 say they have no alternative candidate for Prime Minister.”
Ghazaryan expressed confidence that the people would overcome the resistance of lawmakers who, for various reasons, oppose or refuse to initiate impeachment. “Nikol Pashinyan will be removed by the will of the people. Impeachment is the only viable and constitutional path to realize that will,” he wrote.
Hayk Mamijanyan, head of the “I Have Honor” faction, recently stated that the Republican Party considers impeachment the most viable current tool for removing the government, rather than street protests.
Activists Narek Malyan and Edgar Ghazaryan had earlier sent letters to MPs proposing a vote of no confidence. The “I Have Honor” faction expressed willingness to launch the process but said they would not nominate a candidate for Prime Minister, instead calling for further discussions. The other opposition faction, “Armenia,” questioned the sincerity of the process, suggesting it might aim more at undermining their bloc than removing the government.