Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի Գարեգին Բ–ի առաջարկով Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդը Շվեյցարիայում կազմակերպել է «Կրոնական Ազատություն․ հայկական հոգևոր, մշակութային և պատմական ժառանգության պահպանումը Արցախում» խորագրով միջազգային համաժողով։
Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը համաժողովին հայտարարել է, որ Թուրքիայի ռազմական աջակցությամբ Ադրբեջանը իրականացրել է ոճրագոծություն՝ բռնազավթել և ամբողջապես հայաթափել է Արցախը, հայտնում է Մայր Աթոռ սբ Էջմիածինը։
«Գրավել է Հայաստանի սահմանային կենսական նշանակություն ունեցող զգալի տարածքներ, խաղաղության պայմանագրի կնքման գործընթացում ներկայացնում է նորանոր պահանջներ։ Ադրբեջանը պատանդ է պահում Արցախի քաղաքական ղեկավարներին, քաղաքացիական անձանց և ռազմագերիների՝ իրականացնելով նրանց նկատմամբ ցուցադրական, շինծու դատավարություն՝ միջազգային իրավական նորմերի աղաղակող խախտումներով»«–ասել է կաթողիկոսը։
Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդի գլխավոր քարտուղարը հայտարարել է, որ քրիստոնյաները կոչված են լինելու ճշմարտության վկաներ, և դա զոհերի կողքին կանգնելն է և չարի անունը բարձրաձայնելը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կինը՝ Աննա Հակոբյանը գրել է․ «Շվեյցարիայում ի՞նչ եք անում. ո՞ւմ եք անվտանգ ուղարկում հարազատ բնօրրան, ո՞ւմ եք անհապաղ ազատում գերությունից։ Դուք գիտե՞ք` հոգևորն ինչ է։ Ա՜յ քեզ նորություն։
Երկրի գլխավոր հոգևոր մաֆիոզն ակնհայտորեն վրդովմունքի մեջ է ընկել, որ չուլաններից խոսակցություն է բացվել. թե չէ՝ ինչո՞ւ պետք է հարձակվեին պետության՝ ընտրված ղեկավարի վրա»։

По инициативе Католикоса всех армян Гарегина II Всемирный совет церквей в Швейцарии организовал международную конференцию на тему «Религиозная свобода: сохранение армянского духовного, культурного и исторического наследия в Арцахе».
Во время конференции Католикос заявил, что при военной поддержке Турции Азербайджан совершил преступление — оккупировал и полностью очистил от армянского населения Арцах. Об этом сообщила пресс-служба Святого Эчмиадзина.
Он отметил, что Азербайджан захватил жизненно важные приграничные территории Армении и в процессе переговоров по мирному соглашению выдвигает всё новые и новые требования. «Азербайджан держит в заложниках политических лидеров Арцаха, гражданских лиц и военнопленных, организуя показательные, сфабрикованные судебные процессы с вопиющими нарушениями международных правовых норм», — заявил Католикос.
Генеральный секретарь Всемирного совета церквей отметил, что христиане призваны быть свидетелями истины — это значит стоять на стороне жертв и называть зло по имени.
Жена премьер-министра Никола Пашиняна Анна Акопян в соцсетях резко отреагировала: «Что вы делаете в Швейцарии? Кого вы безопасно отправляете на родину? Кого немедленно освобождаете из плена? Вы вообще понимаете, что такое духовность? Вот это новость. Главный духовный мафиози страны явно возмущён тем, что заговорили о коврах. Иначе зачем нападать на избранного главу государства?»