Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի Գարեգին Բ–ի առաջարկով Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդը Շվեյցարիայում կազմակերպել է «Կրոնական Ազատություն․ հայկական հոգևոր, մշակութային և պատմական ժառանգության պահպանումը Արցախում» խորագրով միջազգային համաժողով։
Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը համաժողովին հայտարարել է, որ Թուրքիայի ռազմական աջակցությամբ Ադրբեջանը իրականացրել է ոճրագոծություն՝ բռնազավթել և ամբողջապես հայաթափել է Արցախը, հայտնում է Մայր Աթոռ սբ Էջմիածինը։
«Գրավել է Հայաստանի սահմանային կենսական նշանակություն ունեցող զգալի տարածքներ, խաղաղության պայմանագրի կնքման գործընթացում ներկայացնում է նորանոր պահանջներ։ Ադրբեջանը պատանդ է պահում Արցախի քաղաքական ղեկավարներին, քաղաքացիական անձանց և ռազմագերիների՝ իրականացնելով նրանց նկատմամբ ցուցադրական, շինծու դատավարություն՝ միջազգային իրավական նորմերի աղաղակող խախտումներով»«–ասել է կաթողիկոսը։
Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդի գլխավոր քարտուղարը հայտարարել է, որ քրիստոնյաները կոչված են լինելու ճշմարտության վկաներ, և դա զոհերի կողքին կանգնելն է և չարի անունը բարձրաձայնելը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կինը՝ Աննա Հակոբյանը գրել է․ «Շվեյցարիայում ի՞նչ եք անում. ո՞ւմ եք անվտանգ ուղարկում հարազատ բնօրրան, ո՞ւմ եք անհապաղ ազատում գերությունից։ Դուք գիտե՞ք` հոգևորն ինչ է։ Ա՜յ քեզ նորություն։
Երկրի գլխավոր հոգևոր մաֆիոզն ակնհայտորեն վրդովմունքի մեջ է ընկել, որ չուլաններից խոսակցություն է բացվել. թե չէ՝ ինչո՞ւ պետք է հարձակվեին պետության՝ ընտրված ղեկավարի վրա»։

At the initiative of Catholicos of All Armenians Karekin II, the World Council of Churches organized an international conference in Switzerland titled “Religious Freedom: Preserving Armenian Spiritual, Cultural and Historical Heritage in Artsakh.”
During the event, the Catholicos declared that with Turkish military support, Azerbaijan had committed an atrocity by seizing and fully depopulating Artsakh. This statement was released by the Mother See of Holy Etchmiadzin.
He further stated that Azerbaijan had seized vital Armenian border areas and continues to introduce new demands during the peace treaty negotiations. “Azerbaijan is holding Artsakh’s political leaders, civilians, and prisoners of war as hostages and conducting show trials against them in blatant violation of international legal norms,” said the Catholicos.
The General Secretary of the World Council of Churches emphasized that Christians are called to be witnesses of truth — meaning standing with victims and naming evil.
Prime Minister Nikol Pashinyan’s wife, Anna Hakobyan, responded critically on social media: “What are you doing in Switzerland? Whom are you sending safely to their ancestral home? Whom are you urgently freeing from captivity? Do you even understand what spirituality is? What a surprise. The country’s top spiritual mafioso is clearly upset that there’s talk about rugs — otherwise, why attack the elected leader of the state?”