ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը չի մեկնաբանել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի վիրավորական գրառումները հոգևորականների հասցեին։
«Կարծում եմ՝ վարչապետը մեկնաբանել է իր գրառումը, ավելացնելու որևէ բան չունեմ»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել է նա, հայտնում է Aysor.am-ը։
Անդրեասյանի խոսքով՝ հանրային ձևավորված խոսույթը որևէ մեկին չի կարող դուր գալ ու դա նոր չէ, որ ձևավորված է։
«Լավ է, որ ուշադիր ենք, արժի, որ ուշադիր լինենք նաև բոլոր այն դեպքերում, երբ այդ բառամթերքը հնչում է տարբեր կողմերից, այդ թվում՝ իմ նկատմամբ»,- ընդգծել է Անդրեասյանը։
Երբ նրան հարցրել են՝ արդյոք ինքը ևս համաձայն է այն տեսակետին, թե «մեր եկեղեցիները չուլանացված են», նախարարը պատասխանել է, որ հուշարձանների պահպանման հարցում լուրջ անտեսումներ կան։
«Այն տրամաբանությունը, որը գործում է մեր որոշ եկեղեցիներում, թողնում է նման տպավորություն, ես ցավում եմ դրա համար»,- ասել է Անդրեասյանը։

2 Июнь 2025 - 10:18 AMT
Министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян отказалась комментировать оскорбительные высказывания премьер-министра Никола Пашиняна в адрес духовенства.
«Считаю, что премьер уже прокомментировал свою публикацию, мне нечего добавить», — заявила она в беседе с журналистами, сообщает «Aysor.am ».
По словам Андреасян, сложившаяся в обществе публичная риторика может не нравиться никому, и это не новое явление.
«Хорошо, что мы внимательны, стоит быть внимательными и в других случаях, когда подобная лексика звучит с разных сторон, в том числе в мой адрес», — отметила она.
На вопрос, согласна ли она с мнением, что «наши церкви стали как чуланы», министр указала на серьёзные упущения в вопросах охраны памятников.
«Та логика, по которой функционируют некоторые наши церкви, действительно создаёт такое впечатление. И мне жаль, что это так», — заявила Андреасян.
Она также подчеркнула, что к публичной речи необходимо относиться с особым вниманием.
Премьер-министр Никол Пашинян ранее сравнил церкви с чуланами во время заседания правительства, что вызвало резкую критику со стороны духовенства. В ответ он опубликовал в Facebook ряд оскорбительных высказываний в адрес представителей церкви, к которым присоединилась и его супруга Анна Акопян.