Ֆրանսիայի Սենատի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի նախագահ Ժիլբեր-Լյուկ Դըվինազը, ելույթ ունենալով Հայաստան-Ֆրանսիա ապակենտրոնացված համագործակցության հինգերորդ համաժողովում, ընդգծել է, որ եթե Հայաստանում ժողովրդավարությունը վտանգի տակ լինի, ապա վտանգվում է ամբողջ ժողովրդավարությունը:
«Միայն Հայաստանը չի վտանգված, այլ ամբողջ ռեժիմը: Ամբողջ ժողովրդավարությունը վտանգված է, եթե այն վտանգվում է Հայաստանում: Սա է իմ ուղերձը՝ ոչ մի բան բաց չթողնել, անպայման լինել ամուր և գնալ առաջ»,- ասել է Ժիլբեր-Լյուկ Դըվինազը, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Համաժողովի շրջանակում ելույթ է ունեցել նաև Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին, ով նշել է, որ Ֆրանսիայում Հայաստանի թեման ազգային համաձայնության առարկա է։
«Հայաստանին վերաբերող հարցերի շուրջ ֆրանսիացիները նույնիսկ քաղաքական դաշտում չունեն տարակարծություններ, և բոլորը, հումանիստական մղումներից մղված, գալիս են ընդհանուր հայտարարի, որովհետև դա օգնում է տեղական իշխանության մարմիներին թե՛ Հայաստանում, թե՛ Ֆրանսիայում»,- ասել է դեսպանը:
Գորիսում մեկնարկել է Հայաստան-Ֆրանսիա ապակենտրոնացված համագործակցության հինգերորդ համաժողովը։ Նախատեսվում է նաև Գորիսում Ֆրանսիայի պատվո հյուպատոսության բացումը։

Gilbert-Luc Devinaz, President of the France-Armenia Friendship Group in the French Senate, emphasized during the fifth Armenia-France decentralized cooperation conference that if democracy is under threat in Armenia, then global democracy is also at risk.
“It’s not only Armenia that is in danger, but the entire system. All of democracy is at risk if it is endangered in Armenia. This is my message—leave nothing unchecked, be firm, and move forward,” said Devinaz, as reported by 1lurer.am .
France’s Ambassador to Armenia, Olivier Decottignies, also spoke at the conference, highlighting that support for Armenia is a matter of national consensus in France.
“When it comes to Armenia, there are no divisions even in the French political landscape. Driven by humanitarian values, everyone reaches a common position, as this supports local authorities both in Armenia and France,” the ambassador stated.
The fifth Armenia-France decentralized cooperation conference opened in Goris, where a French honorary consulate is also set to be inaugurated.