Արտաքին գործերի փոխնախարար Վահան Կոստանյանը՝ Գորիսում մեկնարկած Հայաստան-Ֆրանսիա ապակենտրոնացված համագործակցության հինգերորդ համաժողովի ժամանակ ասել է, որ մոտ ապագայում կտեսնենք ֆրանսիական ընկերությունների ներգրավում՝ Սյունիքի համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող ենթակառուցվածքային ծրագրերում։
«Այս համաժողովի անցկացումն այստեղ՝ Գորիսում, բնական ու սպասելի զարգացում է՝ հաշվի առնելով Սյունիքի՝ մեր երկրի համար ունեցած ռազմավարական նշանակությունը»,- ընդգծել է Վահան Կոստանյանը, հայտնում է ՍիվիլՆեթը։
Նա նշել է, որ ՀՀ կառավարությունն անխափան կերպով առաջ է տանում այդ շրջանների զարգացման և դիմակայունության ամրապնդման ուղղությամբ աշխատանքները։
«Մենք առանձնակի կարևորում ենք Ֆրանսիայի աջակցությունը՝ ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորացման և Եվրոպային առավել մոտենալու մեր ձգտումներում»,- ասել է Կոստանյանը՝ հավելելով, որ այդ աջակցությունը միևնույն ժամանակ ունի գործնական և կիրառական բնույթ։
Փոխնախարարը խոսել է նաև Գորիսում Ֆրանսիայի պատվավոր հյուպատոսի գրասենյակի պաշտոնական բացման կարևորության մասին՝ այն համարելով հստակ քաղաքական կամքի արտահայտում։
«Հայաստանն ու Ֆրանսիան երբեք այսքան մոտ չեն եղել միմյանց։ Մեր հարաբերությունները գտնվում են աննախադեպ բարձր մակարդակի վրա, և այս համագործակցությունը նպատակ ունի նաև օժանդակել Հայաստանին՝ հաղթահարելու տարածաշրջանային մարտահրավերները», – շեշտել է փոխարտգործնախարարը։
Համաժողովը կազմակերպվել է Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության, Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարարության, ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության, Ֆրանսիայի միավորված համայնքների, Սյունիքի մարզպետի աշխատակազմի և Գորիսի համայնքապետարանի համատեղ ջանքերով։

2 Июнь 2025 - 10:58 AMT
Французские компании вскоре могут принять участие в стратегических инфраструктурных проектах в Сюникской области Армении. Об этом заявил заместитель министра иностранных дел Ваган Костанян на пятой конференции по децентрализованному сотрудничеству Армения – Франция, которая проходит в Горисе.
«Проведение конференции именно здесь, в Горисе, является естественным и ожидаемым шагом, учитывая стратегическое значение Сюника для нашей страны», – подчеркнул Костанян, передает «СивилНет».
Он отметил, что правительство Армении последовательно работает над развитием региона и укреплением его устойчивости.
«Мы придаем особое значение поддержке Франции в углублении партнерства Армения – ЕС и нашем стремлении приблизиться к Европе», – отметил замминистра, добавив, что эта поддержка носит как символический, так и практический характер.
Костанян также подчеркнул важность официального открытия офиса почетного консула Франции в Горисе, назвав это выражением четкой политической воли.
«Армения и Франция никогда не были так близки друг к другу. Наши отношения находятся на беспрецедентно высоком уровне, и это сотрудничество направлено также на содействие Армении в преодолении региональных вызовов», – заявил Костанян.
Конференция организована совместными усилиями Министерства иностранных дел Армении, Министерства Европы и иностранных дел Франции, Министерства территориального управления и инфраструктур Армении, объединения французских коммун, администрации губернатора Сюника и мэрии Гориса.