The Insider-ը գրել է, որ 2024թ. սեպտեմբերին ԱՄՆ հետաքննությունների դաշնային բյուրոն հրապարակել է ՌԴ զինված ուժերի ԳՇ Գլխավոր վարչության (առավել հայտնի է իր նախկին անվանումով՝ ԳՌՈւ, գլխավոր հետախուզական վարչություն) 29155 ստորաբաժանմանը կից գործող հաքերների խմբի դեմ մեղադրական եզրակացությունը: Այս ստորաբաժանումը հայտնի է դարձել Սոլսբերիում Սկրիպալի թունավորման գործով:
Պարզվել է, որ նույն հաքերները 2022-202422. թիրախավորել են նաև Հայաստանի պետական կառույցների կայքերը, հայտնում է Radar.am-ը։
Մասնավորապես՝
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության կայք՝ 13.11.2022 (22:51)
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության կայք՝ 25.03.2023 (01:45)
ՀՀ առողջապահության նախարարության կայք՝ 13.05.2023 (21:40)
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության կայք՝ 02.02.2024 (14:53)
Դեռ 2017 թվականին The Insider-ը բացահայտել էր, որ ռուսական հատուկ ծառայությունում գործում են հաքերային ստորաբաժանումներ: Այդ ժամանակ խոսքը վերաբերում էր 26165 ստորաբաժանմանը, որը հայտնի է որպես Fancy Bear կամ APT28: Այն առավել հայտնի է Հիլարի Քլինթոնի, Էմանուել Մակրոնի և տարբեր միջազգային կազմակերպությունների կայքերը կոտրելով։
Հետագայում պարզվել է, որ Sandworm անունով խումբը (74455 ստորաբաժանում), որը գործում է ԳՌՈւ-ի հովանու ներքո, ստեղծել է NotPetya անունով կործանարար վիրուսը, խաթարել է Ուկրաինայի էլեկտրակայանների աշխատանքը և իրականացնել է հարձակումներ ՆԱՏՕ-ի ռազմական կառույցների վրա։

2 Июнь 2025 - 10:57 AMT
Как сообщает Radar.am со ссылкой на расследование «The Insider», хакеры, действующие при российском Главном управлении Генштаба (бывшее название — ГРУ), а именно подразделение 29155, в период с 2022 по 2024 годы осуществляли атаки на сайты государственных структур Армении.
В сентябре 2024 года Федеральное бюро расследований США опубликовало обвинительное заключение против этой группы, известной по делу об отравлении Сергея Скрипаля в Солсбери.
Атаки были зафиксированы:
• Сайт Министерства иностранных дел Армении — 13.11.2022 (22:51)
• Сайт МИД Армении — 25.03.2023 (01:45)
• Сайт Министерства здравоохранения Армении — 13.05.2023 (21:40)
• Сайт МИД Армении — 02.02.2024 (14:53)
Еще в 2017 году «The Insider» раскрывал существование других хакерских подразделений при российских спецслужбах, включая подразделение 26165, известное как Fancy Bear или APT28, стоящее за взломами ресурсов Хиллари Клинтон, Эммануэля Макрона и различных международных организаций.
Позднее было установлено, что другая группа под названием Sandworm (подразделение 74455), действующая под эгидой ГРУ, разработала разрушительный вирус NotPetya, нарушивший работу электростанций Украины и осуществивший атаки на военные структуры НАТО.