Բարձրագույն դատական խորհրդի երկու անդամ՝ Քրիստինե Մկոյանը և Կարեն Թումանյանն ինքնաբացարկ են հայտնել Վարչական վերաքննիչ դատարանի դատավորներ Հրաչ Այվազյանի, Կարեն Ավետիսյանի և նույն դատարանի նախագահ Ռուստամ Մախմուդյանի գործով, հայտնում է Factor.am-ը։
Քրիստինե Մկոյանը հայտնել է, որ նախկինում որպես դատավոր առնչվել է այն գործին, որի կապակցությամբ կարգապահական վարույթ է հարուցվել դատավորների նկատմամբ, իսկ Կարեն Թումանյանը հայտնել է, որ մտերիմ հարաբերություններ ունի Հրաչ Այվազյանի հետ։
ԲԴԽ-ն ինքնաբացարկի երկու միջնորդություններն էլ բավարարել է։
ԲԴԽ նիստին կարգապահական վարույթում ներգրավված դատավորները ներկա չեն եղել։ Նրանց պաշտպան Գնել Մուղնեցյանը գրավոր տեղեկացրել է խորհրդին, որ զբաղվածության պատճառով չի կարող մասնակցել նիստին։ Հաշվի առնելով դա՝ ԲԴԽ-ն որոշել է հետաձգել նիստը։
Factor TV-ն մայիսի 20-ին հրապարակել է8, որ կարգապահական վարույթի հիմքում դրված է Վարչական վերաքննիչ դատարանի դատական կազմի կողմից իրավական նորմի մեկնաբանությունը, որը կատարվել է դատական ակտում։ Ըստ ՀՀ Սահմանադրության և Դատական օրենսգրքի՝ դատավորները պատասխանատվության չեն ենթարկվում իրենց արտահայտած կարծիքի կամ կայացրած դատական ակտի համար՝ բացառությամբ այն դեպքերի, երբ առկա են հանցավոր արարքի կամ կարգապահական խախտման հատկանիշներ։
Դատական գործը, որի արդյունքում հարուցվել է կարգապահական վարույթը, նախագահել է Հրաչ Այվազյանը, իսկ Ռուստամ Մախմուդյանը և Կարեն Ավետիսյանը եղել են դատական կազմի մյուս անդամները։

Два члена Высшего судебного совета — Кристине Мкоян и Карен Туманян — заявили самоотвод по делу судей Административного апелляционного суда — Грача Айвазяна, Карена Аветисяна и председателя суда Рустама Махмудяна, сообщает «Factor.am ».
Мкоян пояснила, что ранее участвовала в этом деле как судья, а Туманян указал на личные дружеские отношения с Грачом Айвазяном. ВСС удовлетворил оба ходатайства о самоотводе.
Судьи, в отношении которых возбуждено дисциплинарное производство, на заседании не присутствовали. Их адвокат Гнел Мугнецяня письменно сообщил совету, что не может участвовать в заседании из-за занятости. С учетом этого заседание было отложено.
20 мая «Factor TV» сообщил, что дисциплинарное производство основано на толковании правовой нормы, сделанном судейской коллегией в судебном акте. Согласно Конституции Армении и Судебному кодексу, судьи не несут ответственности за выраженное мнение или вынесенное судебное решение, за исключением случаев преступлений или дисциплинарных нарушений. Заседание суда, приведшее к дисциплинарному делу, вел Грач Айвазян, а Рустам Махмудян и Карен Аветисян были членами коллегии.