Գորիս քաղաքում անցկացվող Հայաստան-Ֆրանսիա ապակենտրոնացված համագործակցության 5-րդ համաժողովում Ֆրանսիայի Սենատի անդամ Ժիլբեր-Լյուկ Դըվինազը․ ով արդեն երրորդ անգամ է այցելում Հայաստան, նշել է, որ այս տեսակի համագործակցությունը նշանակալի է՝ Հայաստանի ինքնիշխանության և անվտանգ ապագայի տեսանկյունից։ Նա ընդգծել է՝ «ՀՀ-ն պետք է կարողանա ապրել իր սահմաններում՝ խաղաղության մեջ»։
Նա հիշել է իր այցը Հայաստան 2023թ.-ի ապրիլի 23-ին, երբ սենատորների պատվիրակության հետ այստեղ էին և գիտակցեցին, թե ինչ է նշանակում պատերազմի մեջ լինել՝ Հայաստանը պատերազմի մեջ չէր, բայց հարձակման էր ենթարկվել։
Նրա խոսքով, այցի ժամանակ իրենք հանդիպել են Գորիսի քաղաքապետի հետ, ով ստիպված էր եղել լքել ճաշը մարզպետի հետ՝ կապված սահմանին տեղի ունեցած միջադեպի հետ, հայտնում է Aysor.am-ը։
«Երբ լրագրողը հարց էր տալիս, թե ինչպե՞ս եք պատկերացնում համագործակցությունը՝ ասացի, որ պետք է Հայաստանին օգնել անվտանգությունն ամրապնդելու համար։ Պետք է օգնել Հայաստանին, որպեսզի ռազմապաշտպանական բավականաչափ միջոցներ ունենա, որպեսզի իր սահմանները պաշտանի։ Այդ պահից Սենատում համատեղ որոշում կայացրեցինք և բոլոր սենտորների կողմից ստորագրվեց՝ պահանջելով մեր գորածդիր իշխանությանն աջակցել ՀՀ-ին՝ պաշտպանություն ապահովելու նպատակով համապատասխան ռազմական միջոցներ տրամադրելու համար։ Շնորհակալություն եմ հայտնում մեր գործադիր իշխանությանը՝ մեզ լսելու համար»,-ասել է նա։
Գորիսում մեկնարկել է Հայաստան-Ֆրանսիա ապակենտրոնացված համագործակցության հինգերորդ համաժողովը։ Քաղաքում բացվել է Ֆրանսիայի պատվո հյուպատոսությունը։

At the fifth Armenia-France Decentralized Cooperation Conference in Goris, French Senator Gilbert-Luc Devinaz, on his third visit to Armenia, highlighted the importance of this collaboration for Armenia’s sovereignty and secure future. “Armenia must be able to live in peace within its borders,” he emphasized.
Recalling his April 23, 2023 visit with a Senate delegation, he noted the significance of understanding the reality of being under attack even in times of formal peace. During that visit, Goris’ mayor had to abruptly leave a meal with the regional governor due to an incident on the border.
Responding to a journalist’s question about cooperation, Devinaz said France should help Armenia bolster its security and ensure it has adequate defensive means. Following this, a joint resolution was adopted in the Senate, with all senators signing a request urging the French executive to provide military assistance to Armenia for defensive purposes. He thanked the executive authorities for heeding this appeal.
The fifth Armenia-France Decentralized Cooperation Conference has opened in Goris, where France also inaugurated an honorary consulate.