Դեպի պատերազմ. Մի դասարանից էինք, մի զորամասում էինք ծառայում ու մի թնդանոթի վրա
1940թ. հոկտեմբերի 10-ին Երևանի կայարանից ինձ ու վեց ընկերներիս բանակ տարան: Անբաժան էինք՝ Մուկուչը, Սերոժը, Համբիկը, Ռադիկը, Վաղոն ու ես: Նար-Դոսի անվան դպրոցը նոր էինք ավարտել: Մի դասարանից էինք, մի զորամասում էինք ծառայում ու մի թնդանոթի վրա: Մեզ Երևանից տարան մինչև Մերձբալթիկա, Ռիգա: Պատերազմը դեռ չէր սկսվել: Մի տարի պիտի ծառայեինք ուսումնական գնդում ու տասնամյակն ավարտած տղաներով վերադառնայինք տուն՝ սպայի կոչումով: Մի տարին դարձավ վեց տարի, իսկ մեր վեցից 3-ը չվերադարձավ: Հիմա միայն ես եմ կենդանի:
Ռազմաճակատում. Ամենաահավորը նահանջն էր
Արդեն գիտեինք, որ պատերազմ կլինի՝ ուսուցումը, կյանքը, ծառայությունն այնպիսին էին, որ պարզ էր՝ ուր որ է պատերազմը սկսվելու է: Օր օրի սպասում էինք: Հարմարվել էինք այդ մտքին: Պատերազմից մոտ 1 շաբաթ առաջ ուսումնական տագնապ հայտարարվեց: Մեր զորամասի մոտ անտառ կար, որտեղ էլ կրակային դիրք զբաղեցրինք, թնդանոթները քողարկեցինք: Այդպես մի 5-6 օր մնացինք, մինչև մի գիշեր՝ առավոտյան 4-5-ի կողմերը գերմանացիների ինքնաթիռները թռան-անցան մեր վրայով դեպի երկրի խորքերը: Պատերազմն այսպես սկսվեց: Մենք արդեն կռվի մեջ էինք:
Մեր դիվիզիան պաշտպանում էր կայարանները, կամուրջներն ու ռազմավարական նշանակություն ունեցող այլ օբյեկտներ՝ հակառակորդի ռմբակոծիչները կործանելով: Բայց պատերազմի սկզբում իրավիճակը մեր դեմ էր: Գերի չընկնելու համար նահանջում էինք, իսկ գերմանացիները հասնում էին մեզ… Ահավոր բան էր նահանջը, ամենաահավորը: Ռմբակոծում էին բոլոր կողմերից: Փախչում էր զորքը, ժողովուրդը, ու այս ամենը՝ անընդհատ կրակի տակ, որ կողմ նայեիր՝ դիեր էին ու մարդկանց մարմնի մասեր:
Ռիգայի պաշտպանության համար էինք կռվում, որ սկսեցինք նահանջել: Եկանք, հասանք Պսկով, Նովգորոդ: Հանձնելով: Գերմանացին հարձակվում էր, մենք՝ հետ քաշվում: Նովգորոդի կամրջի պաշտպանության ժամանակ էլ առաջին ու միակ անգամ վիրավորվել եմ: Գերմանական ինքնաթիռները ռմբակոծում էին կամուրջը, որը մենք պաշտպանում էինք, և մեր տեղը հայտնաբերեցին: Դրանցից մեկը՝ Յունկերս 88 ռմբակոծիչը, շրջադարձ կատարեց ու սկսեց հենց իմ թնդանոթը ռմբակոծել: Հրաման ստացվեց` մտնել թաքստոցներ: Տղաներն անմիջապես թաքնվեցին նախօրոք պատրաստված փոսերում: Ես չփախա, թաքնվեցի թնդանոթի «կազյոննիկի» տակ: Գերմանացու գնդակները հետագիծ ունեին, ու ուղղությունից հասկացա, որ չէի հասցնի: Որոշ ժամանակ անց ռմբակոծությունը դադարեց: Կռվի ժամանակ, սովորաբար, քրտնում էինք: Ես ձեռքս տարա դեպի ծոծրակս, որ սրբեմ ու տեսնեմ՝ արյուն է: Մեջքս էլ էր լրիվ արյունոտվել: Ինձ տարան դաշտային բուժկետ, հետո՝ հոսպիտալ:
Ընկերներիցս մեկը զոհվեց նույն կռվի ժամանակ: Որ ինձ տարան հոսպիտալ, ես նրանցից բաժանվեցի, ու էլ չեմ տեսել մինչև պատերազմի վերջ: Եկա ու երկուսը այստեղ՝ Երևանում էին: Վեցից երեքս կենդանի էին վերադարձել, երեքը՝ զոհվել:
Հիշողություններ ռազմադաշտից. Ադրբեջանցիները մեզ համեմատ ոչինչ էին
Այն ժամանակ էլ ֆրոնտում ադրբեջանցիներ կային, բայց բոլորս հավասար էինք, ազգային ոչ մի հարց չկար: Կարմիր բանակ էր: Միասին էինք ծառայում ու մեզ համեմատ ոչինչ էին: Մենք՝ հայ տղաներով, բոլորից էինք մի գլուխ բարձր: Ամենաաշխույժն էինք: Ադրբեջանցիները խեղճ էին: Մենք ռուսերեն խոսում էինք, իրենք՝ ոչ: Կատակներ էինք անում, ծաղրում: Դե կատակ էր, անում էինք: Այն ժամանակ այսօրվա պես թշնամանք չկար:
Ծնողներս մշեցի էին: Պապս՝ Մարտիրոս աղան, յոթ տղա ուներ ու մեկ աղջիկ: Ամենափոքր տղան իմ հայրն էր՝ Հմայակը: Չգիտեմ ինչ կռիվ է սարքել մի օր ու վախեցել է, որ գնա տուն՝ կպատժվի, սայլով ապրանք էին տանում կողքի քաղաքներից մեկը՝ Սուրենին, մեծ եղբորը, նստել, գնացել է նրա մոտ: Այդ օրը թուրքերը մտնել ու կոտորել են բոլոր հայերին: Միայն հայրս ու Սուրենն են փրկվել:
Մահվան եզրին. Զգացի, որ մի բան շշշ-ալով անցավ
Հոսպիտալից դուրս եմ գրվել, սովորել ուսումնական զորամասում ու սպայի կոչումով վերադարձել ֆրոնտ: Չեմ կարող հաշվել, թե քանի գերմանական ռմբակոծիչ եմ հենց ես կործանել: Մեր դիվիզիայում 12 թնդանոթ էր՝ 3 կրակային դիրքով: Դրանք բոլորը կրակում էին: Բայց մի ռմբակոծիչի հետ կռիվ եմ արել: Դա այն ժամանակ, երբ արդեն ոչ թե լիցքավորող, այլ հրամանատար էի: Երբ նոր կրակային դիրք էինք զբաղեցնում, փոսեր էինք փորում՝ մեզ ու թնդանոթների համար, ես սովորություն ունեի՝ ամենավտանգավոր պահին էլ չէի մտնում փոսը: Կանգնած էի հրաման տալիս, քաջ էի: Մի անգամ, գիշերային մարտի ժամանակ գերմանացի օդաչուներից մեկը կենտրոնացել էր հենց իմ թնդանոթի վրա ու անդադար ռմբակոծում էր: Ես էլ իր վրա կենտրոնացա, ասես`մենամարտ լիներ: Ամբողջ հասակով կանգնած հրամաններ էի տալիս, մեկ էլ զգացի, որ մի բան շշշ-ալով անցավ: Գերմանացի օդաչուին իջեցրի, մարտն ավարտվեց, լույսը բացվեց ու մեր չորս կողմը բեկորներ էին՝ անհավատալի քանակով: Ինձնից մի երկու քայլ այն կողմ մի մեծ կտոր նկատեցի ու հասկացա, որ այն շշշոցը դրանից էր: Խրատ եղավ: Դրանից հետո միշտ մտնում էի փոսը:
Հաղթանակին սպասելիս. Վերջին տարին տնեցիներին նամակ չէի գրել
Պատերազմը հենց Լեհաստանում էլ ավարտեցի: Վարշավայի, Լոձի, Լովիշի գրավմանն եմ մասնակցել: Լովիշում էր, որ իմացանք՝ հաղթել ենք: Սկսեցինք օդ կրակել, ուռա էինք գոռում: Վերջին մեկ տարին տնեցիներին նամակ չէի գրել: Մտածում էի՝ ինչ գրեմ, ինչ լինում է, թող լինի, վերջին լուրն իմ փոխարեն միևնուն է կգրեն: Իսկ պատերազմի սկզբում շատ էի գրում: Մի անգամ սկսում էի` «Մամա ջան, պապա ջան»-ով, մյուս անգամ` «Պապա ջան, մամա ջան»-ով: Մայրս պահել էր ուղարկածս բոլոր նամակները:
Պատերազմից հետո. Գնացքով գնում էի ու պատկերացնում՝ ներս եմ մտնում տուն…
Գնացքով գալիս եմ: Եկա, հասա Երևան, նայում եմ պատուհանից՝ սիրտս ճաքում է: Վեց տարի չեմ եղել այստեղ: Խելագարվում էի ուրախությունից: Կայարանից դուրս եկա, քայլում էի դեպի կանգառ ու մտածում, որ հեսա գնում եմ, մերոնք հավաքված են ինչ-որ առիթով, հանկարծ դուռը բացվում է ու Միշան ներս է մտնում: Երազանքով գալիս եմ: Հասա մեր բակ ու էլ չկարողացա քայլել՝ կարծես՝ մեկը կանգնեցրեց: Ճամպրուկս դրեցի գետնին ու կանգնեցի: Շշմած կանգնած եմ մնացել՝ համազգեստով, շքանշաններով: Մեկ էլ մի կին մոտեցավ՝ Միշա դո՞ւ ես, հա, բա ինչի՞ ես կանգնել, ասեցի՝ գնա տես հլը մեր տանը ով կա, արի ինձ ասա: Որ չասաց ձերոնք էլ այստեղ չեն ապրում, ես գունաթափ եղա: Պարզվեց գնացել էին պապիս տուն, ջուր էր լցվել մեր տուն ու վնասել: Ճամպրուկս թողեցի հարևաններից մեկի մոտ ու գնացի կանգառ, որ պապիս տուն գնամ:
Տրամվայի էի սպասում, մեկ էլ հետևից մեկը աչքերս փակեց: Ո՞վ է, ո՞վ է՝ Կորյունն է, քեռուս տղան: Վա՜յ, Կորյուն ջան: Փաթաթվեցինք: Որ իմացավ ուր եմ գնում, ասաց՝ արի գործիքս տանենք տուն, միասին գնանք: Երաժիշտ էր: Գնացինք իրենց տուն, սեղան գցեց, ուտում, խմում, ուրախանում էինք: Հարցրեց՝ ե՞րբ ես եկել, ասացի՝ նոր: Գույնը գցեց ու՝ վեր կաց գնանք: Տրամվայ նստեցինք:
Արդեն հասնում էինք, մեկ էլ տեսնենք դիմացից մի ամբոխ է գալիս՝ ո՞ւր է, ո՞ւր է գոռալով: Պարզվեց՝ հարևանը, որի տանը ճամպրուս էի թողել, ինձնից շուտ գնացել, ասել էր, որ եկել եմ: Մերոնք էլ խելագարվում էին, մի տարի լուր չունեին: Քույրս «կամբինացիայով» էր վազել, եկել: Եկան, փաթաթվեցին: Մայրս չկար: Ամառանոցում էր՝ մյուս տատիկիս տանը: Զանգեցի, ասում եմ՝ մամ, ինքն ասում է Միշա, ուրիշ բան չենք կարողանում ասել: Մի երկու ժամից շարժվեցին գյուղ՝ բեռնատարի թափքում: Գրեթե հասնում էինք ու նորից ամբոխ էր ընդառաջ գալիս: Հասանք իրար ու տատս ջահել աղջկա պես թռավ, բարձրացավ թափքի վրա, չոքեց ու ստուգում էր՝ ամեն ինչ տեղում է, թե՝ ոչ: Տեղում էր:
Ավարտել եմ Հայկական գյուղատնտեսական ինստիտուտը: 10 տարի աշխատել եմ Պետական վերահսկողության նախարարությունում (գոսկանտրոլ): Դրանից հետո 23 Երևանի կենցաղային քիմիայի գործարանի դիրեկտորն եմ եղել: Ապա 10 տարի` Հացամթերքների մինիստրի 1-ին տեղակալը, ապա թոշակի եմ գնացել: Ամուսնացել եմ «շուռ տված» հայի հետ: Երկու երեխա ունենք, չորս թոռ ու երկու ծոռ:

На пути к войне: Мы были из одного класса, служили в одной части и на одной пушке.
10-го октября 1940 года на Ереванском железнодорожном вокзале меня и моих друзей проводили в армию. Мы были не разлей вода – Мукуч, Серож, Амбик, Радик, Ваго и я. Мы только-только закончили школу им. Нар-Доса. Мы были из одного класса, служили в одной части и на одной пушке. Из Еревана нас повезли в Прибалтику, в Ригу. Война еще не началась. Год мы должны были прослужить в учебном полку, потом вернуться домой в звании офицера. Год превратился в шесть, а трое из нашей шестерки не вернулись. Сейчас жив только я.
Мы знали, что будет война. Учеба, служба, жизнь – все говорило о том, что скоро начнется война. Мы каждый день ждали ее, смирились с этой мыслью. Примерно за неделю до начала войны объявили учебную тревогу. Рядом с нашей частью был лес, где мы заняли боевую позицию, замаскировали пушки. Там мы оставались 5-6 дней до того, как однажды, в районе 4-5 часов утра над нами вглубь страны пролетели немецкие самолеты. Так началась война, а мы уже воевали.
Фронт: Самым ужасным было отступать.
Наша дивизия защищала вокзалы, мосты и другие стратегические объекты, уничтожая бомбардировщики противника. Но в начале войны ситуация складывалась не в нашу пользу. Чтобы не попасть в плен, мы отступали, немцы наседали на нас. Отступать – это было ужасно. Бомбили со всех сторон. Бежала армия, народ и всегда под огнем. Куда ни глянь, везде трупы, части человеческих тел.
Мы стали отступать, когда обороняли Ригу. Отступая дошли до Пскова, Новгорода. Немцы наступали, мы оттягивали войска назад. Сдавая города. Во время обороны новгородского моста в первый и в последний раз я был ранен. Немецкие бомбардировщики бомбили мост, который мы защищали, когда нас обнаружили. Один из немецких Юнкерсов начал бомбить мою пушку. Прозвучал приказ: в укрытие. Ребята спрятались в выкопанные заранее ямы. Я не убежал, по траектории немецких выстрелов понял, что не успею, и спрятался под казенником пушки. Через некоторое время обстрел прекратился. Во время боя мы обычно сильно потели. Я протянул руку, чтобы вытереть затылок и увидел на руке кровь. Вся спина была в крови. Санитарка, перевязки, туда-сюда, меня отнесли в полевой медпункт, потом – в госпиталь.
Один из моих друзей погиб во время этого боя. Когда меня отвезли в госпиталь, я расстался со своими друзьями и не видел их до окончания войны. Когда вернулся в Ереван, двое из них уже были здесь. Из нашей шестерки трое вернулись, трое – погибли. Один из ребят нашей дивизии несколько дней назад позвонил мне: «Мушег, Мушег, это Мехак из Гавара, твой фронтовой друг». Я вспомнил его, поговорили, договорились. Через несколько дней встретимся.
На волосок от смерти: Я почувствовал, что то-то со свистом пролетело рядом со мной.
Я выписался из госпиталя, некоторое время прослужил в учебной части и офицером вернулся на фронт. Не помню, сколько немецких бомбардировщиков уничтожил лично я. Но с одним бомбардировщиком, помню, я воевал один на один. Это было тогда, когда я был уже не зарядчиком, а командиром. Мы заняли новую огневую позицию, выкопали ямы для нас и пушек, но у меня была привычка – даже в самый опасный момент я не прятался в яму. Я отдавал приказы стоя, смелым был. Однажды, во время ночного боя один из немецких летчиков сконцентрировался именно на моей пушке и постоянно бомбил ее. Я, стоя в полный рост, отдавал приказы, как вдруг почувствовал, что что-то со свистом пронеслось мимо меня. Я посадил немецкого летчика, бой закончился, рассвело, вокруг нас в невероятном количестве валялись осколки. В двух шагах от того места, где я стоял, я заметил крупный осколок и понял, что ночной свист шел от него. Для меня это стало уроком. После этого я всегда залезал в яму.
Фронтовые воспоминания: Азербайджанцы на войне по сравнению с нами были ничем.
В то время на войне рядом с нами бок о бок были азербайджанцы, но тогда мы были равны, не было национальных вопросов. Это была Красная армия. Мы служили вместе, но они были ничем по сравнению с нами. Мы, армянские ребята, были на голову выше остальных. Мы были самыми активными. Азербайджанцы были жалки. Мы говорили по-русски, они – нет. Мы шутили, разыгрывали. Но в то время не было такой вражды, как сегодня.
Мои родители были из Муша. У моего деда Мартироса ага было семеро сыновей и одна дочь. Самым младшим сыном был мой отец Амаяк. Однажды он подрался из-за чего-то, побоялся идти домой и отправился в один из ближайших городов к старшему брату Сурену. В этот же день турки убили всех армян в селе. Из всей семьи спаслись только мой отец и его брат Сурен.
В ожидании победы: Я ехал на поезде и представлял, как приду домой.
Победу я встретил в Польше. Я участвовал в освобождении Варшавы, городов Лодзь, Лович. Мы были в Ловиче, когда узнали, что победили. Стали стрелять в воздух, кричали «Ура!».
К этому времени я уже около года не писал писем домой. Думал, зачем писать, будь что будет, последнюю весточку про меня все равно напишут. А в начале войны писал домой часто. Мама сохранила все мои письма с фронта, сейчас их бережет мой сын.
Домой возвращался на поезде. Добрался до Еревана, смотрел из окон поезда, и у меня разрывалось сердце. Шесть лет меня не было здесь. Я сходил с ума от радости. Я вышел из вокзала, шел к остановке и представлял, как сейчас мои родные собрались у нас дома по какому-то поводу, а тут открывается дверь, и входит Миша. Так, мечтая, шел домой. Дошел до нашего двора и больше не мог сделать ни шагу, как будто что-то остановило меня. Поставил чемодан на землю и остался стоять, растерянно, в форме, с медалями. Тут ко мне подошла соседка, которую я и попросил посмотреть, кто из наших сейчас дома. Когда она сказала, что мои родные больше здесь не живут, у меня перехватило дыхание, я побледнел. Но оказалось, наш дом залила вода, и моя семья перебралась в дом деда. Я оставил чемодан у соседей и пошел к остановке, чтоб поехать к деду.
Я ждал трамвая, когда кто-то сзади закрыл мне глаза. Оказалось, мой двоюродный брат Корюн. Когда он узнал, куда я иду, предложил занести его инструмент, а он был музыкантом, к нему домой и вместе пойти к деду. Дома Корюн накрыл на стол, посидели, выпили. Узнав, что я вернулся только что, он побледнел и вскочил: де пошли к деду.
Мы уже почти добрались, когда увидели, что по направлению к нам движется целая толпа людей, ищущих кого-то. Оказалось, сосед, у которого я оставил свой чемодан, раньше меня добрался до дедовского дома, сообщив домашним, что я вернулся. Родные уже сходили с ума, целый год от меня не было ни весточки. Моя сестра бросилась меня встречать прямо в комбинации. А вот мамы не было дома, она была на даче, в доме моей другой бабушки. Я позвонил ей, но говорить мы не могли. Я только мог выговорить: «Мама», а она только: «Миша». Через два часа мы, трясясь в кузове грузовика, уже ехали в деревню. Почти доехали, когда снова увидели толпу. Когда мы приблизились, моя бабушка, как молодая девчонка, запрыгнула в кузов, встала передо мной на колени, и стала проверять, все ли на месте. Все было на месте.
После войны: 10 лет я был первым заместителем министра пищевой промышленности.
Я окончил Сельскохозяйственный институт с научной степенью. 10 лет работал в госконтроле. После этого 23 года был директором завода. Это был один из самых передовых и известных заводов Советского союза – Ереванский завод бытовой химии. Потом 10 лет я был первым заместителем министра пищевой промышленности. А потом ушел на пенсию.