Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը հրապարակել է լրատվամիջոցների հրապարակումների ուսումնասիրությունների արդյունքների վերաբերյալ տեղեկանքը՝ 2025 թվականի առաջին եռամսյակի կտրվածքով եւ 2024 թվականի, որոնց ուսումնասիրությունը շարունակվել է 2025 թվականի առաջին եռամսյակում։
Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը Երեւանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանի նկատմամբ վարույթ հարուցելու հիմքեր չի գտել, իսկ Վաղարշապատի՝ արդեն հրաժարական տված քաղաքապետ Դիանա Գասպարյանի նկատմամբ վարչական վարույթ է հարուցվել և 300, 000 դրամ վարչական տույժ է նշանակել, քանի որ քաղաքապետարանը պայմանագրեր է կնքել Դիանա Գասպարյանի ամուսնու հորը պատկանող ընկերության հետ և 2025 թվականի հունվարի 27-ին կնքված պայմանագրի մասով քաղաքապետ Դիանա Գասպարյանը գրավոր հայտարարություններ չի ներկայացրել հանձնաժողովին՝ շահերի բախման իրավիճակի վերաբերյալ, հայտնում է «Առավոտը»։
Տեղեկանքի համաձայն, հանձնաժողովն անդրադարձ է կատարել մամուլի 24 հրապարակման, որոնցից 7-ը վերաբերել են շահերի բախման հնարավոր դեպքերին, 1-ը՝ պաշտոնյաների վարքագծի կանոններին, իսկ 16-ը՝ գույքի և եկամուտների հայտարարագրերին։
Ըստ «Ազատություն» ռադիոկայանի նյութի, «Ազատություն» ռադիոկայանի հրապարակման համաձայն, Վաղարշապատի համայնքապետ Դիանա Գասպարյանը 13.6 միլիոն դրամի պայմանագիր է կնքել իր սկեսրայրի հետ՝ սեղմված բնական գազ ձեռք բերելու համար։ Ավելի վաղ` նրա ամուսնու ծնողները հայտնվել էին Վաղարշապատում ապօրինի շինարարություն իրականացնելու սկանդալի կենտրոնում։ Սրան զուգահեռ Դիանա Գասպարյանի ՔՊ-ական ամուսնու՝ Արամայիս Միրզոյանի գույքի, եկամուտների հայտարարագրում կան էական անհամապատասխանություններ նրա եկամուտների և հայտարարագրած դրամական միջոցների միջ7։
Իսկ Տիգրան Ավինյանի մասով՝ Երևանի ավագանու «Ազգային առաջընթաց» ընդդիմադիր խմբակցության անդամ Պեդրո Զարոկյանը ֆեյսբուքում գրել է, որ Ավինյանի ֆուտբոլային ընկերները շահում են պետական մրցույթները․ «Լիլանարմ» ՍՊԸ-ի տնօրենը եղել է ՔՊ-ի Երևանի 2023 թվականի ավագանու ընտրությունների ցուցակում: 2015 թվականին «Լիլանարմ» ՍՊԸ-ն շահել է ընդամենը երկու պետական մրցույթ՝ 157,648,083 դրամ արժողությամբ։ 2019 թվականից սկսած «Լիլանարմ» ՍՊԸ-ն շահել է 10,188,707,618 դրամ ($26 միլիոն դոլար) պետական մրցույթներ, որոնց ճնշող մեծամասնությունը Երևանի քաղաքապետարանի կողմից և հիմնականում 2022 թվականի վերջին՝ 2023 և 2024 թվականներին, երբ Ավինյանը սկսեց ներգրավվել Երևանի քաղաքապետարանում։
«Լիլանարմ» ՍՊԸ-ի վատ որակի շինարարական աշխատանքների մասին պարբերաբար իրազեկող ակցիաներ էին անում «Մայր Հայաստան» խմբակցության անդամ Մեսրոպ Մանուկյանը եւ քաղաքացիական ակտիվիստ Արթուր Չախոյանը։ Այս իրազեկումները պատճառ դարձան Նոր-Նորքի թաղապետի հետ ձեռնամարտի եւ վերջինիս պաշտոնանկության։

The Corruption Prevention Commission has released a report summarizing the outcomes of its review of media publications for the first quarter of 2025 and for 2024 cases that extended into 2025.
The Commission found no grounds to initiate proceedings against Yerevan Mayor Tigran Avinyan. However, it launched an administrative case against former Vagharshapat Mayor Diana Gasparyan, imposing a fine of 300,000 AMD. The penalty was due to the municipality signing contracts with a company owned by Gasparyan's father-in-law. Moreover, Gasparyan failed to submit a written declaration to the Commission regarding a conflict of interest concerning a contract signed on January 27, 2025, according to Aravot.am .
The report indicates that the Commission examined 24 media publications: 7 related to potential conflicts of interest, 1 concerning official conduct, and 16 involving asset and income declarations.
According to RFE/RL, Diana Gasparyan signed an AMD 13.6 million contract with her father-in-law for the procurement of compressed natural gas. Previously, her husband's parents were involved in a scandal over unauthorized construction in Vagharshapat. Additionally, significant discrepancies were found in the asset and income declarations of Gasparyan's husband, Aramayis Mirzoyan, a member of the ruling Civil Contract party.
In Avinyan's case, Pedro Zarokyan, a member of the opposition "National Progress" faction in the Yerevan City Council, alleged on Facebook that Avinyan's football associates were winning public tenders. Specifically, the director of "Lilanarm" LLC was listed on the Civil Contract's 2023 Yerevan Council election slate. In 2015, "Lilanarm" LLC won only two public tenders worth 157,648,083 AMD. However, since 2019, the company has secured tenders totaling 10,188,707,618 AMD (approximately $26 million), predominantly from the Yerevan Municipality, especially in late 2022 and during 2023–2024, coinciding with Avinyan's involvement in the city administration.
Activists, including Mesrop Manukyan of the "Mother Armenia" faction and civil activist Artur Chakhoyan, have repeatedly highlighted the substandard construction work by "Lilanarm" LLC. Their advocacy led to a confrontation with the Nor Nork district head and his subsequent dismissal.