ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Հայաստանում Իտալիայի դեսպան Ալեսսանդրո Ֆեռանտիին՝ Իտալիայի ազգային տոնի առիթով։ Կողմերը մտքեր են փոխանակել կրթության, մշակույթի, բարձր տեխնոլոգիաների և հարակից բնագավառներում Իտալիայի հաջողված փորձի փոխանակման հնարավորությունների շուրջ։
Քննարկման առանձին հատվածում անդրադարձ է եղել նաև պատմամշակութային ժառանգության պահպանության և վերականգնման ուղղությամբ առկա համագործակցության շարունակական զարգացման հարցին։
Զրույցի ավարտին դեսպան Ֆեռանտին հավաստիացրել է, որ Իտալիան հետևողական ջանքեր է ներդնում՝ ՀՀ քաղաքացիների համար Շենգենյան մուտքի արտոնագրերի տրամադրման գործընթացը առավել մատչելի և հարմար դարձնելու ուղղությամբ:
,Վահագն Խաչատուրյանն ասել է. «Ջերմորեն շնորհավորում եմ այս առանձնահատուկ օրվա կապակցությամբ, որը Իտալիայի ժողովրդի համար ազատության և ժողովրդավարության խորհրդանիշ է։Իտալիան աշխարհին հայտնի է որպես քաղաքակրթական արժեքներ կրող երկիր։ Անգնահատելի է այն ազդեցությունը, որ Իտալիան թողել է մարդկության պատմության և մշակութային զարգացման վրա։ Հայաստան-Իտալիա և հայ ու իտալացի ժողովուրդների կապերը խոր արմատներ ունեն՝ նույնքան հին, որքան մեր պատմությունը։ Այսօր Իտալիան առանձնահատուկ նշանակություն ունի Հայաստանի համար։ Մեր հարաբերություններն այն տրամաբանությամբ են կառուցվում, որ մենք նույն արժեքներն ենք դավանում: Վստահ եմ, որ Դուք Ձեր գործունեության ընթացքում առաջնորդվում եք հենց այդ սկզբունքով՝ նպաստելով մեր երկրների և ժողովուրդների փոխադարձ մերձեցմանը»։
Դեսպան Ալեսսանդրո Ֆեռանտին շնորհակալություն է հայտնել տոնական ընդունելության համար՝ հավելելով. «Պարոն նախագահ, ցանկանում եմ իմ խորին երախտագիտությունը հայտնել Ձեզ՝ հատկացրած ժամանակի և ջերմ ընդունելության համար։ Արդեն շուրջ չորս ամիս է անցել այն օրվանից, երբ պատիվ ունեցա Ձեզ հանձնել իմ հավատարմագրերը։ Այսօր Ձեզ եմ ուզում փոխանցել նախագահ Մատարելլայի բարեմաղթանքներն ու անկեղծ բարեկամական խոսքերը։Մեր առաջին հանդիպման ընթացքում Ձեր արտահայտած ջերմ խոսքերը ոգեշնչել են ինձ։ Այս ամիսների ընթացքում ունեցել եմ բազմաթիվ դրական և արդյունավետ հանդիպումներ Հայաստանի պետական կառույցների, կազմակերպությունների և ինստիտուտների ներկայացուցիչների հետ։ Անձամբ զգացել եմ, թե որքան խորը և ամուր են մեր ժողովուրդների բարեկամական կապերը»։
Զրույցի ընթացքում կողմերն անդրադարձել են հայ-իտալական երկկողմ համագործակցության օրակարգային հարցերին և երկխոսության ընդլայնման հնարավորություններին։ Դեսպանը ներկայացրել է տնտեսական ոլորտում արձանագրված վերջին զարգացումները։ Մասնավորապես, շեշտել է, որ ի նպաստ Հայաստանի և Իտալիայի գործարար շրջանակների միջև կապերի խթանման, դեսպանության ներքո ձևավորվել է Իտալիայի արտաքին առևտրի գրասենյակ։
Դեսպանը նշել է նաև մի շարք առաջիկա ծրագրերի մասին, որոնք ուղղված են երկու երկրների տնտեսական համագործակցության խորացմանն ու նոր ուղղությունների բացահայտմանը։ Երկուստեք գոհունակություն է հնչեցվել զբոսաշրջության ոլորտում նկատվող ակտիվության կապակցությամբ՝ ընդգծելով, որ զբոսաշրջիկների հոսքի աճը վկայում է փոխադարձ հետաքրքրության ու վստահության բարձր մակարդակի մասին։

President of Armenia Vahagn Khachaturyan received Italy’s Ambassador to Armenia, Alessandro Ferranti, on the occasion of Italy’s National Day. The two discussed the potential for sharing Italy’s successful experience in education, culture, high technologies, and related fields.
A portion of the conversation focused on the ongoing development of cooperation in preserving and restoring historical and cultural heritage.
At the conclusion of their meeting, Ambassador Ferranti assured that Italy is making consistent efforts to make the process of obtaining Schengen visas more accessible and convenient for Armenian citizens.
President Khachaturyan stated: “I warmly congratulate you on this special day, which symbolizes freedom and democracy for the Italian people. Italy is globally recognized as a nation of great civilizational values. The impact it has had on human history and cultural development is invaluable. The ties between Armenia and Italy, and between our peoples, are as ancient as our histories. Today, Italy holds a special significance for Armenia. Our relations are built on a shared commitment to common values. I am confident that during your mission, you are guided by these principles, contributing to the deepening of mutual understanding between our countries and peoples.”
Ambassador Ferranti thanked the President for the reception, saying: “Mr. President, I deeply appreciate your time and the warm welcome. It has been about four months since I had the honor of presenting my credentials to you. Today, I bring President Mattarella’s greetings and heartfelt wishes. Your kind words during our first meeting have been a great inspiration to me. Over these months, I have held many positive and productive meetings with representatives of Armenian government bodies, organizations, and institutions. I have personally felt how deep and strong the friendship between our peoples is.”
The discussion also covered key issues of Armenian-Italian bilateral cooperation and opportunities for expanding dialogue. The ambassador presented recent developments in the economic field, emphasizing that an Italian Foreign Trade Office has been established under the embassy to strengthen ties between Armenian and Italian business communities.
He also spoke about several upcoming projects aimed at deepening economic cooperation and exploring new directions. Both sides expressed satisfaction with the growing activity in tourism, noting that the increased tourist flow reflects the high level of mutual interest and trust.