ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ մտահոգություն հայտնելով օձերի նկատմամբ վերջին շրջանում տարածվող վախի և անտեղի ագրեսիայի կապակցությամբ։
Նախարարությունը հորդորում է օձի հանդիպելիս, չփորձել սպանել կամ վնասել նրան։
«Վերջին շրջանում նկատելի է օձերի հանդեպ չհիմնավորված վախի և ագրեսիայի աճ, ինչը հանգեցնում է բնության այս կարևոր օղակի ոչնչացմանը։ Համացանցում հաճախակի են դառնում դեպքերը, երբ օձերին վնասում են կամ առանց մասնագիտական միջամտության փորձում «վնասազերծել»՝ լրջորեն վտանգելով և՛ իրենց, և՛ կենդանիների կյանքը։»
Նախարարությունը հստակ ընդգծել է, որ օձերն անհրաժեշտ դեր են կատարում էկոհամակարգում և հաճախ օգտակար են լինում՝ վերահսկելով վնասատու կենդանիների բազմացումը։
«Ցանկանում ենք հիշեցնել, որ օձերը մեր էկոհամակարգի անբաժան մասն են։ Նրանք ոչ միայն վտանգավոր չեն, այլև օգտակար են՝ կատարելով կարևոր գործառույթ՝ վերահսկելով վնասատու միջատների, մկների և այլ փոքր կենդանիների պոպուլյացիան։
Բոլոր օձերը վտանգավոր չեն, իսկ Հայաստանի տարածքում ապրող տեսակներից միայն մի քանիսն են թունավոր։ Շատ հաճախ մարդիկ առանց տարբերելու՝ սպանում են բոլոր տեսակի օձերին։
Հորդորում ենք՝
Եթե հանդիպել եք օձի՝ մի փորձեք սպանել կամ բռնել նրան,
Զանգահարեք Արտակարգ իրավիճակների նախարարություն կամ բնապահպանական կառույց,
Սովորեցրեք երեխաներին խուճապի չմատնվել՝ օձի ներկայության դեպքում,
Համացանցում մի տարածեք օձերի նկատմամբ դաժան վերաբերմունքի տեսանյութեր կամ լուսանկարներ, դա խրախուսում է սխալ վերաբերմունք։
Պաշտպանելով օձերին՝ մենք պաշտպանում ենք նաև բնության հավասարակշռությունը»,-ասվում է նախարարության հայտարարության մեջ։

3 Июнь 2025 - 09:31 AMT
Министерство окружающей среды Армении опубликовало заявление, выразив обеспокоенность по поводу распространяющегося страха и агрессии в отношении змей, что приводит к уничтожению важнейшего элемента экосистемы.
В ведомстве настоятельно рекомендуют не пытаться убить или ранить змею при встрече. «В последние недели наблюдается рост необоснованного страха и агрессии в отношении змей, что приводит к уничтожению важного звена природы. В интернете всё чаще появляются случаи, когда змей пытаются „обезвредить“ без участия специалистов, подвергая опасности как себя, так и животных», — говорится в заявлении.
Министерство подчёркивает, что змеи выполняют важнейшую функцию в экосистеме, контролируя численность вредителей.
«Напоминаем, что змеи — неотъемлемая часть нашей экосистемы. Они не только не опасны, но и полезны: регулируют численность насекомых, мышей и других мелких животных.
Не все змеи опасны, и лишь некоторые из обитающих в Армении видов являются ядовитыми. Однако люди часто убивают всех змей без разбора», — отмечается в сообщении.
Министерство рекомендует:
• При встрече со змеей не пытайтесь убить или поймать её.
• Обратитесь в Министерство по чрезвычайным ситуациям или природоохранные организации.
• Объясните детям, что при встрече со змеёй не следует паниковать.
• Не распространяйте в интернете видеозаписи или фотографии жестокого обращения со змеями, это поощряет неправильное поведение.