«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության նախագահ, հատուկ հանձնարարություններով նախկին դեսպան Էդմոն Մարուքյանը Տելեգրամի իր ալիքում գրել է, որ ընդգծել է, որ ներկայումս Հայաստանի առաջ ծառացած լրջագույն խնդիրներ և մարտահրավերներ կան այսօր, բայց մենք «կրկին զբաղված ենք անհեթեթություններով»։
Նա հիշեցրել է, որ 2019 և 2020 թվականներին քաղաքական, հասարակական, գիտական, մեդիա, ակտիվիստական ու նույնիսկ ռազմական շրջանակների մտավոր ներուժը կենտրոնացած է եղել միայն մեկ՝ իշխանությունների կողմից ստեղծված և առաջ մղված թեմայի վրա, որն ամբողջությամբ հեղեղել է հանրային դաշտը՝ խոչընդոտելով այլ կենսական հարցերի քննարկումը։ Այդ թեման Սահմանադրական դատարանի ճգնաժամն է եղել։
«Եթե կարճ՝ դա մի անհեթեթություն էր, որի միջով մենք բոլորս անցանք։
Այս օրերին Հայաստանի Հանրապետության հասարակական ամբողջ միտքը կենտրոնացած է Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու, սրբազանների սեռական կյանքի ու անկողինների, կուսակրոնության և եկեղեցու ներքին խնդիրների վրա։ Բոլորի միտքը դրանով է զբաղված՝ թիվ մեկ մարդուց մինչև վերջինը։
Ցանկանում եմ հիշեցնել, որ 2019–20 թվականներին մտավոր ռեսուրսը սխալ ուղղությամբ աշխատացնելու և կիրառելու արդյունքում մեր պետությունը պատերազմի հանգեց։ Կործանարար պատերազմի, որի ալիքներից մինչ օրս ջախջախիչ հարվածներ է ընդունում։
Մեր առջև ծառացած լրջագույն խնդիրներ և մարտահրավերներ կան այսօր, բայց մենք կրկին զբաղված ենք անհեթեթություններով։ Անհրաժեշտ է սթափվել և որքան հնարավոր է շուտ կանգնեցնել այն գործընթացը, որը պայթյունից առաջ սկսվող հետհաշվարկ է հիշեցնում»,–գրել է նա։

Председатель партии «Светлая Армения» и бывший посол по особым поручениям Эдмон Марукян в своём телеграм-канале отметил, что перед Арменией сегодня стоят серьёзнейшие проблемы и вызовы, но «мы снова заняты абсурдом».
Он напомнил, что в 2019 и 2020 годах весь интеллектуальный потенциал политических, общественных, научных, медийных, активистских и даже военных кругов был сосредоточен на одной теме, продвигаемой властями, которая полностью захватила общественное пространство и мешала обсуждению жизненно важных вопросов. Речь шла о кризисе Конституционного суда.
«Если коротко — это был абсурд, через который мы все прошли», — написал он.
«Сегодня всё общественное сознание в Армении сосредоточено на Армянской Апостольской Святой Церкви, половой жизни и спальнях духовных лиц, безбрачии и внутренних проблемах церкви. От первого лица государства до последнего — все заняты этим».
Марукян предостерёг, что в 2019–2020 годах из-за неверного направления интеллектуальных ресурсов страна пришла к разрушительной войне, волны которой до сих пор наносят сильнейшие удары.
«Сегодня у нас снова есть серьёзнейшие проблемы и вызовы, но мы опять заняты глупостями. Нужно срочно прийти в себя и остановить процесс, напоминающий отсчёт до взрыва», — заключил он.
Примечание редакции: премьер-министр Никол Пашинян, реагируя на критику со стороны духовенства — возникшую после его высказывания на заседании правительства, где он сравнил церкви с «кладовками», — допустил оскорбительные выражения в адрес священнослужителей. Он опубликовал ряд постов на Facebook, к которым присоединилась и его супруга Анна Акопян. В одном из сообщений Пашинян усомнился в соблюдении безбрачия Католикосом Всех Армян Гарегином II и заявил, что государство должно играть ключевую роль в выборе Католикоса.