«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության նախագահ, հատուկ հանձնարարություններով նախկին դեսպան Էդմոն Մարուքյանը Տելեգրամի իր ալիքում գրել է, որ ընդգծել է, որ ներկայումս Հայաստանի առաջ ծառացած լրջագույն խնդիրներ և մարտահրավերներ կան այսօր, բայց մենք «կրկին զբաղված ենք անհեթեթություններով»։
Նա հիշեցրել է, որ 2019 և 2020 թվականներին քաղաքական, հասարակական, գիտական, մեդիա, ակտիվիստական ու նույնիսկ ռազմական շրջանակների մտավոր ներուժը կենտրոնացած է եղել միայն մեկ՝ իշխանությունների կողմից ստեղծված և առաջ մղված թեմայի վրա, որն ամբողջությամբ հեղեղել է հանրային դաշտը՝ խոչընդոտելով այլ կենսական հարցերի քննարկումը։ Այդ թեման Սահմանադրական դատարանի ճգնաժամն է եղել։
«Եթե կարճ՝ դա մի անհեթեթություն էր, որի միջով մենք բոլորս անցանք։
Այս օրերին Հայաստանի Հանրապետության հասարակական ամբողջ միտքը կենտրոնացած է Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու, սրբազանների սեռական կյանքի ու անկողինների, կուսակրոնության և եկեղեցու ներքին խնդիրների վրա։ Բոլորի միտքը դրանով է զբաղված՝ թիվ մեկ մարդուց մինչև վերջինը։
Ցանկանում եմ հիշեցնել, որ 2019–20 թվականներին մտավոր ռեսուրսը սխալ ուղղությամբ աշխատացնելու և կիրառելու արդյունքում մեր պետությունը պատերազմի հանգեց։ Կործանարար պատերազմի, որի ալիքներից մինչ օրս ջախջախիչ հարվածներ է ընդունում։
Մեր առջև ծառացած լրջագույն խնդիրներ և մարտահրավերներ կան այսօր, բայց մենք կրկին զբաղված ենք անհեթեթություններով։ Անհրաժեշտ է սթափվել և որքան հնարավոր է շուտ կանգնեցնել այն գործընթացը, որը պայթյունից առաջ սկսվող հետհաշվարկ է հիշեցնում»,–գրել է նա։

Chairman of the Bright Armenia party and former ambassador-at-large Edmon Marukyan stated via his Telegram channel that Armenia faces grave issues and challenges, yet “we are once again preoccupied with absurdities.”
He recalled that in 2019 and 2020, the intellectual capacity of political, social, academic, media, activist, and even military circles was fixated on a single topic—pushed by the authorities—which flooded the public discourse and obstructed essential debates. That topic was the Constitutional Court crisis.
“To put it bluntly, it was an absurdity that we all went through,” Marukyan wrote.
“Today, the entire public mindset in the Republic of Armenia is focused on the Armenian Apostolic Church, the sexual lives and bedrooms of clerics, celibacy, and internal church matters. Everyone—from the top official to the last citizen—is preoccupied with it.”
He warned that the misdirection of intellectual resources in 2019–20 ultimately led Armenia to war—a devastating conflict from which the country is still suffering heavy consequences.
“We again face extremely serious problems and challenges today, yet we are once more caught up in nonsense. We need to wake up and stop this process as soon as possible—what we’re seeing resembles the countdown before an explosion,” he concluded.
Editor’s note: Prime Minister Nikol Pashinyan recently responded to clerics’ criticism—sparked by his remarks likening churches to “storerooms” during a cabinet session—with offensive posts on Facebook. He and his wife, Anna Hakobyan, have used derogatory language against clerics. Pashinyan has stated that the state should play a central role in electing the Catholicos of All Armenians. He also questioned Catholicos Garegin II’s adherence to celibacy.