Հունիսի 2-ին Ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը հյուրընկալել է Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, արտակարգ և լիազոր դեսպան Վասիլիս Մարագոսին՝ քննարկել են վիզաների ազատականացման ուղղությամբ տարվող աշխատանքները՝ ներառելով նաև օրենսդրական բարեփոխումների առաջընթացն ու բիոմետրիկ անձնագրերի ներդրման ընթացքը։
Սարգսյանն իր ողջույնի խոսքում ընդգծել է Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև ձևավորված սերտ ու արդյունավետ համագործակցությունը, որն աստիճանաբար ընդլայնվել է տարբեր ուղղություններով։ Դեսպան Մարագոսը, իր հերթին, շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և վերահաստատել է ԵՄ աջակցությունը իրականացվող բարեփոխումներին։
Բացի այդ, քննարկվել են նաև նախարար Սարգսյանի նախատեսվող այցը Բրյուսել և այն օրակարգային հարցերը, որոնք ընդգրկված են լինելու այցի ընթացքում։
Զրուցակիցները անդրադարձ են կատարել նաև ոստիկանության և փրկարար ծառայության ոլորտներում արդեն գործող համագործակցության ծրագրերին, ինչպես նաև ԵՄ կողմից նոր աջակցության տրամադրման հնարավորություններին։

2 июня министр внутренних дел Арпине Саргсян приняла главу делегации Европейского союза в Армении, посла Василиса Марагоса. Стороны обсудили текущие усилия по либерализации визового режима, включая ход законодательных реформ и внедрение биометрических паспортов.
Министр Саргсян подчеркнула тесное и эффективное сотрудничество между Арменией и ЕС, которое постепенно расширяется в различных направлениях. Посол Марагос выразил благодарность за теплый прием и подтвердил поддержку ЕС проводимым реформам в Армении.
Также были обсуждены предстоящий визит министра Саргсян в Брюссель и вопросы, включенные в повестку дня этого визита.
Собеседники рассмотрели действующие программы сотрудничества в области полиции и спасательных служб, а также возможности предоставления новой поддержки со стороны ЕС.
26 марта Национальное собрание Армении утвердило законопроект о начале процесса вступления в ЕС, после одобрения правительством 9 января. Предложение, выдвинутое гражданской инициативой «Евровыбор», пока не привело к официальному приглашению со стороны ЕС. Оппозиционные силы назвали документ юридически несостоятельным. Президент Армении подписал закон.