Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ԵՊՀ-ում իր ելույթի ժամանակ նշել է, որ 44-օրյա պատերազմն իր հետևանքներն ունեցել է, և թեև դրանով «հայրենիքի մի մաս ենք կորցրել, բայց ձեռք ենք բերել պետություն, որն ավելի ինքնիշխան է ու ավելի անկախ»։
Նա նշել է, որ 1991 թվականից հետո Հայաստանում այդքան լեգիտիմ իշխանություն, իր կարծիքով, չի եղել, հայտնում է Aysor.am-ը։
Նա նշել է, թե 2021 թվականին գնացին արտահերթ ընտրությունների, որովհետև զգացել է՝ պատերազմից հետո լեգիտիմությունը հարցականի տակ էր դրված։
«Լեգիտիմության խնդիրը լուծելու համար մենք գնացինք ընտրությունների: Mենք, ըստ էության, մահվան սպառնալիքի ներքո էինք անում այդ ընտրությունները»,- ասել է Փաշինյանը։
2021–ի հունիսի 20–ին տեղի են ունեցել արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ։ Ընտրությունները նախատեսված էին 2023–ի դեկտեմբերի 9-ին, սակայն անցկացվեցին ավելի վաղ՝ 2020–ի պատերազմից հետո այաստանում տևական քաղաքական ճգնաժամի պատճառով։ Հիմնական պայքարը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և քաղաքական ասպարեզ վերադարձած Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի միջև էր։ Այս ընտրություններով «Քաղաքացիական պայմագիրը» կրկին ստացավ սահմանադրական մեծամասնություն, երկրորդ և երրորդ տեղերը բաժին հասան «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» դաշինքներին։

Выступая в Ереванском государственном университете, премьер-министр Никол Пашинян признал последствия 44-дневной войны, отметив, что, хотя Армения потеряла часть своей родины, она приобрела более суверенное и независимое государство.
Он заявил, что, по его мнению, с 1991 года в Армении не было столь легитимной власти.
Пашинян объяснил, что решение провести внеочередные выборы в 2021 году было обусловлено ощущением кризиса легитимности после войны. «Чтобы решить проблему легитимности, мы пошли на выборы. По сути, мы проводили эти выборы под угрозой смерти», — отметил он.
Внеочередные парламентские выборы состоялись 20 июня 2021 года, раньше запланированной даты 9 декабря 2023 года, из-за затяжного политического кризиса после войны 2020 года. Основная борьба развернулась между премьер-министром Николом Пашиняном и бывшим президентом Робертом Кочаряном. Партия Пашиняна «Гражданский договор» получила конституционное большинство, а блоки «Армения» и «Честь имею» заняли второе и третье места соответственно.