Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ԵՊՀ-ում իր ելույթի ժամանակ նշել է, որ 44-օրյա պատերազմն իր հետևանքներն ունեցել է, և թեև դրանով «հայրենիքի մի մաս ենք կորցրել, բայց ձեռք ենք բերել պետություն, որն ավելի ինքնիշխան է ու ավելի անկախ»։
Նա նշել է, որ 1991 թվականից հետո Հայաստանում այդքան լեգիտիմ իշխանություն, իր կարծիքով, չի եղել, հայտնում է Aysor.am-ը։
Նա նշել է, թե 2021 թվականին գնացին արտահերթ ընտրությունների, որովհետև զգացել է՝ պատերազմից հետո լեգիտիմությունը հարցականի տակ էր դրված։
«Լեգիտիմության խնդիրը լուծելու համար մենք գնացինք ընտրությունների: Mենք, ըստ էության, մահվան սպառնալիքի ներքո էինք անում այդ ընտրությունները»,- ասել է Փաշինյանը։
2021–ի հունիսի 20–ին տեղի են ունեցել արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ։ Ընտրությունները նախատեսված էին 2023–ի դեկտեմբերի 9-ին, սակայն անցկացվեցին ավելի վաղ՝ 2020–ի պատերազմից հետո այաստանում տևական քաղաքական ճգնաժամի պատճառով։ Հիմնական պայքարը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և քաղաքական ասպարեզ վերադարձած Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի միջև էր։ Այս ընտրություններով «Քաղաքացիական պայմագիրը» կրկին ստացավ սահմանադրական մեծամասնություն, երկրորդ և երրորդ տեղերը բաժին հասան «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» դաշինքներին։

During a speech at Yerevan State University, Prime Minister Nikol Pashinyan acknowledged the consequences of the 44-day war, stating that although Armenia lost part of its homeland, it gained a more sovereign and independent state.
He presumed that Armenia had not experienced such legitimate governance since 1991.
Pashinyan said that the decision to hold snap elections in 2021 was driven by a perceived legitimacy crisis following the war. "To resolve the legitimacy issue, we proceeded with elections. Essentially, we conducted those elections under the threat of death," he remarked.
Snap parliamentary elections were held on June 20, 2021, earlier than the initially scheduled December 9, 2023, due to a prolonged political crisis following the 2020 war. The main competition was between Prime Minister Nikol Pashinyan and former President Robert Kocharyan. Pashinyan's Civil Contract party secured a constitutional majority, while the "Armenia" and "I Have Honor" alliances placed second and third, respectively.