ԱԺ նախկին պատգամավոր Միհրան Հակոբյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ Մարտի 1-ի կազմակերպիչներն ու շահառուները «արդեն մարտի 1-ին էին առաջին պլան բերել Նիկոլ Փաշինյանին ու հենց նրան էին կարգելու իշխանություն, որպեսզի անի այն, ինչը արեց 2018-ից հետո»։
Ըստ նրա, «մի օր հրապարակվելու է, թե ինչու այն ինչ չստացվեց 2008-ին, ստացվեց 2018-ին»։
Հակոբյանը նշել է, որ Հայաստանի Երրորդ Հանրապետության հիմքերի տակ ականները դրվել են դեռ 1994 թվականի զինադադարի կնքումից հետո։ Նրա խոսքով, տեղեկացված շրջանակներն ու ոլորտի ուսումնասիրողները տեղյակ են, որ «գունավոր հեղափոխությունների» տեխնոլոգիաները նախապես փորձարկվել են հենց Հայաստանում՝ 1996 թվականի նախագահական ընտրության ժամանակ։
«Խնդիրը նախագահ Տեր-Պետրոսյանի հեռացումը չէր, խնդիրը տեխնոլոգիաների փորձարկումն էր, որը հետագայում հաջողությամբ իրականացվել է Սերբիայում, Վրաստանում, Ուկրաինայում, հյուսիսաֆրիկյան ու մերձավորարևելյան երկրներում, ի վերջո՝ 2018-ին Հայաստանում: Պատահական չէ, որ Արշալույսի հայտնի քեֆի ժամանակ Վանոն Քլինթոնին «մեր էր քրֆում»:
Հիմա արդեն մեծ գաղտնիք կամ հատուկ գիտելիք չի պարունակում հանգամանքը, որ «քաղաքացիական հասարակություն», «իրավապաշտպաններ» ու «ազատ մեդիա» եզրույթների անվան տակ դեռևս 1990-ականներից ներդրվել ու զարգացվել է գործակալական ցանց, որն իր ամբողջ հզորությամբ հարվածեց հայկական պետությանն ու կործանեց այն 2018-ին (հայ ժողովրդի բուռն օվացիաների ուղեկցությամբ):
Եվ, եթե 2008-ին չլինեին Սերժ Սարգսյանի քաղաքական ունակությունները և բանակցային հմտությունները, ապա հենց 2008-ին էր արվելու այն, ինչը տեղի ունեցավ 2018-ից հետո՝ պետության կազմաքանդում, պատերազմում պարտություն ու կապիտուլյացիա, Արցախի հանձնում, հետո Հայաստանի ու հայ ժողովրդի «դենացիոնալիզացիա» ու «դեհումանիզացիա»:
Եթե կարծում եք, թե 2008-ին դա արվելու էր Տեր-Պետրոսյանի ձեռքերով, ապա սխալվում եք. Մարտի 1-ի կազմակերպիչներն ու շահառուները արդեն մարտի 1-ին էին առաջին պլան բերել Նիկոլին ու հենց նրան էին կարգելու իշխանություն, որպեսզի անի այն, ինչը արեց 2018-ից հետո: Անշուշտ, սրա մասին գիտեն Հայաստանի նախկին 3 նախագահները, բայց դեռ լռում են:
Այնուամենայնիվ, պատմությունը վաղ թե ուշ լույս է սփռելու Մարտի 1-ին նախորդած ու հաջորդած օրերին Հայաստանում մի շարք երկրների դեսպանատների տանիքների ներքո գործող հատուկ ծառայությունների գործունեության վրա: Մի օր հրապարակվելու է, թե որ երկրների «դիվանագետներն էին» եփում Մարտի 1-ը, այնուհետև դեպքի վայրից էվակուացնում «ստրելոկներին» ու փողոցում մարդասպանության համար «սուրհակ անող» Նիկոլին:
Պարզվելու է նաև, թե ինչու Մարտի 1-ին բոլորը պայմանավորվեցին, որ ցուցարարները շարժվում են դեպի մատենադարան կամ կայարան, իսկ Նիկոլը ցուցարարներին բարիկադավորեց Մյասնիկյանի արձանի դիմաց: Նաև մի օր հրապարակվելու է, թե ինչու այն ինչ չստացվեց 2008-ին, ստացվեց 2018-ին…»,–ասվում է գրառման մեջ։
2008 թվականի նախագահական ընտրություններից հետո, երբ հայտարարվեց, որ հաղթել է Սերժ Սարգսյանը, մի քանի օր շարունակ նախագահի թեկնածու, ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի կողմնակիցները բողոքի ակցիա ու նստացույց էին անում Ազատության հրապարակում: Մարտի 1-ի երեկոյան Երևանի կենտրոնական փողոցներում զենքի, պայթուցիկ սարքերի և հատուկ միջոցների օգնությամբ ցուցարարներին ցրելու համար հատուկ գործողություններ իրականացվեցին, 8 քաղաքացիական անձ և 2 ոստիկան մահացան։

Бывший депутат Национального собрания Мигран Акопян написал на своей странице в Facebook, что организаторы и заинтересованные лица событий 1 марта уже тогда выдвинули Никола Пашиняна на передний план и намеревались привести его к власти, чтобы он осуществил то, что впоследствии сделал после 2018 года.
По словам Акопяна, «однажды станет известно, почему то, что не удалось в 2008 году, получилось в 2018 году».
Он отметил, что подрыв основ Третьей Республики Армения начался еще после подписания соглашения о прекращении огня в 1994 году. По его мнению, осведомленные круги и исследователи знают, что технологии «цветных революций» впервые были опробованы в Армении во время президентских выборов 1996 года.
«Проблема заключалась не в отстранении президента Тер-Петросяна, а в тестировании технологий, которые впоследствии успешно применялись в Сербии, Грузии, Украине, странах Северной Африки и Ближнего Востока, и, в конечном итоге, в Армении в 2018 году. Не случайно, что во время известного застолья в Аршалуйсе Вано ругал Клинтона», — написал он.
Акопян утверждает, что с 1990-х годов под прикрытием понятий «гражданское общество», «правозащитники» и «свободные СМИ» была создана и развита агентурная сеть, которая в 2018 году нанесла мощный удар по армянскому государству, приведя к его разрушению, сопровождаемому бурными аплодисментами армянского народа.
Он считает, что если бы не политические способности и переговорные навыки Сержа Саргсяна в 2008 году, то уже тогда произошло бы то, что случилось после 2018 года: разрушение государства, поражение в войне, капитуляция, сдача Арцаха, а затем «денационализация» и «дегуманизация» Армении и армянского народа.
«Если вы думаете, что это должно было быть сделано руками Тер-Петросяна в 2008 году, вы ошибаетесь. Организаторы и заинтересованные лица событий 1 марта уже тогда выдвинули Никола на передний план и намеревались привести его к власти, чтобы он сделал то, что сделал после 2018 года. Несомненно, об этом знают три бывших президента Армении, но пока молчат», — добавил Акопян.
Он заключил, что история рано или поздно прояснит деятельность спецслужб, действовавших под крышей различных посольств в Армении в дни, предшествующие и последующие 1 марта. «Однажды станет известно, какие страны и их 'дипломаты' организовали события 1 марта, эвакуировали 'стрелков' с места происшествия и превратили Никола, 'посланника' уличных убийств, в лидера».
Он также задался вопросом, почему 1 марта все договорились, что протестующие направятся к Матенадарану или вокзалу, но Пашинян забаррикадировал их перед памятником Мясникяну. «Однажды станет известно, почему то, что не удалось в 2008 году, получилось в 2018 году», — заключил он.
После президентских выборов 2008 года, когда победителем был объявлен Серж Саргсян, сторонники оппозиционного кандидата и бывшего президента Левона Тер-Петросяна в течение нескольких дней проводили акции протеста и сидячую забастовку на площади Свободы. Вечером 1 марта в центре Еревана были проведены специальные операции по разгонам демонстрантов с применением огнестрельного оружия, взрывных устройств и специальных средств, в результате которых погибли 8 гражданских лиц и 2 полицейских.