Ցեղասպանության թանգարանի նախկին տնօրեն Հայկ Դեմոյանը ֆեյսբուքում հրապարակած գրառմամբ հարցադրում է ներկայացրել 2018 թվականի իշխանափոխության իրական բնույթի վերաբերյալ՝ նշելով, որ այն կարող էր ոչ թե ժողովրդական շարժման, այլ նախօրոք համաձայնեցված գործընթացի արդյունք։
Նա առաջարկել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին դեմ առ դեմ հանդիպում կազմակերպել՝ «Կրթվելն ամոթ չէ» ծրագրի շրջանակում»։
«Ու եթե հանկարծ պարզվի, որ 2018 թվականին ոչ մի «թավշյա, ոչ բռնի ու ժողովրդական հեղափոխություն» չի եղել, այլ եղել է ընդամենը բազմակողմ պայմանավորվածության հիման վրա իշխանության հանձնում վաղօրոք նախապատրաստված գործակալական խմբին, այդ դեպքում Նիկոլ Փաշինյանն ու ՔՊ-ականները պատրա՞ստ են ընդունելու, որ այլևս ԿՈՒՍակցականներ չեն (չշփոթել կուսակրոնության հետ), այլ ընդամենը կանխորոշված ելքով պատերազմ սպասարկելու, Արցախը հայաթափելու, պետությանը ահռելի նյութական վնաս հասցնելու, պետական կառավարման համակարգը կազմալուծելու, Հայաստանի դերը միջազգային հարաբերություններում մարգիլացնելու, երկիրը թմրանյութի թրաֆիքինգի և փողերի լվացման hub-ի վերածելու և բազմաթիվ այլ պետական հանցագործություններ իրականացված հանցախումբ են, որի կազմավորման ու իրական նպատակների մասին տեղյակ են եղել 2010-2018 թթ. Հայաստանի Հանրապետությունում պաշտոնավարած բոլոր նախարարները, ովքեր, ինչպես տեսնում ենք, միահամուռ լռում են։
Նիկոլ Փաշինյանին առաջարկում եմ «Կրթվելն ամոթ չէ» ծրագրի շրջանակում դեմ առ դեմ հանդիպում կազմակերպել՝ ընթացիկ պատմությունը հրատապ ու օբյեկտիվ արձանագրելու թեմայով: Դա խիստ շահեկան կլինի ՀՀ բոլոր քաղաքացիների համար, քանի որ հրապարակելու եմ բազմաթիվ հետաքրքիր փաստեր: Եթե այդպիսի հանդիպման ձևաչափը վախեցնող է, պատրաստ եմ գնալ զիջման և նույն օրակարգով քննարկման մասնակցել վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանի հետ»,–ասվում է գրառման մեջ։
ԱԺ նախկին պատգամավոր Միհրան Հակոբյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ Մարտի 1-ի կազմակերպիչներն ու շահառուները «արդեն մարտի 1-ին էին առաջին պլան բերել Նիկոլ Փաշինյանին ու հենց նրան էին կարգելու իշխանություն, որպեսզի անի այն, ինչը արեց 2018-ից հետո»։ Ըստ նրա, «մի օր հրապարակվելու է, թե ինչու այն ինչ չստացվեց 2008-ին, ստացվեց 2018-ին»։

Hayk Demoyan, former director of the Armenian Genocide Museum, published a Facebook post questioning the true nature of Armenia’s 2018 political transition. He suggested it may have been the result of a pre-arranged agreement rather than a genuine popular, non-violent revolution.
Demoyan proposed a face-to-face meeting with Prime Minister Nikol Pashinyan under the framework of the initiative “Education is not a shame.”
“If it turns out that what happened in 2018 wasn’t a velvet, non-violent, and popular revolution but merely a transfer of power based on a multi-party agreement to a pre-arranged group of agents, then will Pashinyan and his party members admit they are not a political party (not to be confused with religious celibacy) but rather a criminal group that served a predetermined war, depopulated Artsakh, inflicted immense material damage on the state, dismantled governance, marginalized Armenia in international relations, and turned the country into a hub for drug trafficking and money laundering? And that all ministers serving in Armenia from 2010–2018 were aware of this group’s formation and its true objectives, yet remain uniformly silent?”
Demoyan emphasized that a discussion on recent history is vital: “Such a meeting would greatly benefit all citizens of Armenia as I intend to disclose many interesting facts. If a face-to-face debate is too intimidating, I am willing to compromise and hold the discussion with Chief of Staff Arayik Harutyunyan instead, on the same agenda,” he wrote.
Former MP Mihran Hakobyan also commented on Facebook, claiming that the organizers and beneficiaries of the March 1, 2008 events had already positioned Nikol Pashinyan as the future leader and had planned for him to carry out the post-2018 agenda. He implied that one day the reasons why the 2008 attempt failed while the 2018 one succeeded will become public.